Een stronkje witlof groeit in drie weken Het aantal openbare laadstations gaat binnen vijf jaar van 72 naar 311. 44 Eindelijk komen er laadpalen bij, want daarvan staan er nog veel te weinig in Zeeland TEM "Mm A iiio n#ll illi 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Reparatiehaven Bru afgesloten weekenddiensten Witlof is een tweejarig gewas. Het eerste jaar wordt het zaad ge zaaid op de akker en worden wit lofwortels geteeld. Het tweede jaar worden vanuit de wortels op het bedrijf van De Kok de stron ken witlof getrokken. „De witlofwortels telen doe ik niet zelf', vertelt De Kok. „Dat ge beurt door boeren uit de omge ving. Onze grond is te zwaar." De witlofzaadjes gaan in mei de grond in. Een halfjaar later, in no vember, worden de wortelen ge rooid. Op het bedrijf van De Kok aan de Tellersweg gaan de worte len eerst de koelcel in en worden ze beetje bij beetje gebruikt om witlof te trekken. „We hebben nu ongeveer 600 kis ten wortelen in de koelcel en iede re week worden vijftien kisten ge bruikt om op te zetten." Dat wil zeggen dat de wortelen rechtop in een lage houten bak worden ge zet. Zonder aarde en allemaal te gen elkaar aan. Deze bakken wor den gestapeld en in de trekruimte geplaatst. Dat is een donkere cel waar het klimaat goed wordt be heerst. Door de bakken stroomt permanent water met meststof fen. „Dat is computergestuurd. We maken eerst een analyse van Op de akker de wortel en aan de hand daarvan wordt een voedingsschema ge maakt", legt De Kok uit. In onge veer drie weken tijd groeit uit de wortel een mooi stronkje witlof. De witlofteelt is arbeidsintensief. Er is weinig geautomatiseerd. Van het opzetten van de wortelen in de bakken tot en met het oogsten en het verpakken van de witlof, vrijwel alles is handwerk met een klein beetje hulp van techniek. Zo heeft De Kok een machine staan waarmee de stronken van de wortels worden gesneden. Een witlofwortel is maar één maal te gebruiken om witlof te trekken. Toch is er nog een nieu we bestemming voor. „Als we geoogst hebben, worden de worte len gewassen en gescheiden van het bladafval en dan gaan de wor telen als veevoer naar boeren in de omgeving. Als de koeien een maal gewend zijn aan de wat bit tere smaak vinden ze het heerlijk. Dan pikken ze de wortelen als eer ste, eruit." De Kok teelt uitsluitend voor de Belgische markt. Hij teelt nor maal formaat en mini's. „Die zijn heel geschikt om in ham te wikke len. Vooral met de Kerst is daar veel vraag naar." GOES - Het aantal openbare laadpa len voor elektrische auto's in Zee land moet de komende jaren fors worden uitgebreid. Het is de be doeling dat er over vijf jaar 311 staan, bijna vijf keer zoveel als de huidige 72. Dat blijkt uit een visierapport van de Werkgroep elektrisch laden van de Vereniging Zeeuwse Ge meenten (VZG). Het is nog wel de vraag wie die extra palen gaat plaatsen en exploiteren. Op dit moment zijn de kosten van laadpalen in de openbare ruimte namelijk nog hoger dan de opbrengsten. Het Rijk wil ge meenten daarom financieel onder- steunen via het Nationaal Laadin- frafonds in oprichting. De gemeenten stellen op hun beurt voorwaarden op waarbin nen een exploitant laadpalen voor elektrische auto's kan plaatsen. Die eventuele marktpartij is ook verantwoordelijk voor de kosten en risico's. De gemeente inves teert dus niet zelf in het installe ren en exploiteren van laadpalen, maar is wel geld kwijt aan bebor- ding, het nemen van een verkeers- besluit en het aanpassen van groen. Dit zijn zaken die nog nader moe ten worden onderzocht in een marktverkenning. Bij de aanbeste- ding straks willen de Zeeuwse ge meenten samen optrekken om de kosten te drukken. Overigens be staat er op dit moment ook ondui delijkheid over de exploitatie van de bestaande laadpalen. De overeenkomst tussen Stich ting E-laad (die de laatste vijfjaar zo'n 3000 publieke oplaadpunten heeft "gerealiseerd in Nederland) en de Zeeuwse gemeenten loopt eind dit jaar af. Aangezien Delta Netwerkbedrijf zich heeft teruggetrokken uit Stichting E-laad, biedt het bedrijf geen verlenging van de overeen komst aan. Momenteel wordt door de VZG gesproken met Delta en E-laad. Door de toekomst van de bestaan de laadpalen mee te nemen in de uitwerking van het plan voor nieuwe laadpalen, kan de opzet daarvan worden verbeterd, is het idee. Hierover 2 december gespro ken in de VZG-commissie open bare werken. Sceptici van de plannen stellen dat laadpalen amper worden ge bruikt (op Noord-Beveland zijn er naar verluidt al twee wegge haald) en dat hybride rijders ge woon op brandstof blijven tuffen, om zo onder de wegenbelasting uit te komen. ELEKTRISCHE AUTO'S IN OPMARS iTEMA! Universeel Autobedrijf SAAB specialist Zeeland Een nieuwe of gebruikte auto, wij verzorgen dit graag voor u. BRUINISSE - De gemeente Schou- wen-Duiveland heeft in samen werking met machinefabriek Pad mos, mosselrederij Lange Dam en Scheepswerf van Duivendijk de invalsweg tot de reparatiehaven in Bruinisse dichtgespijkerd voor onbevoegden. Buiten kantoortijden en in de weekenden is het haventerrein van de zogeheten 'oude kaai' op de Havenkade afgesloten met een hekwerk tussen Oosterschelde Jachtwerf en Padmos. Aanleiding voor de actie is het grote aantal diefstallen in de afge lopen jaren. Bij een inbraak bij Oosterschelde Jachtwerf werden afgelopen week nog diverse mate rialen ontvreemd. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl door Melita Lanting kerkwerve - Witlof zien groeien is voor maar weinigen weggelegd. De blanke stronkjes groeien in de schuur, in duisternis en in cellen waar het klimaat goed beheerst wordt. „Anders worden ze groen", zegt Leen de Kok, witlofkweker uit Kerkwerve. We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? Meer laadpalen elektrische auto's nodig door Luc Oggel Antwan de Punder 72 is het aantal huidige publieke laadpa len voor elektrische auto's in Zeeland. Dat moeten er, gelet op de voorspel lingen, veel meer worden. S Leen de Kok en zus Alida oogsten witlof, foto Dirk-Jan Gjeltema Het aantal elektrische auto's neemt de komende jaren een vlucht. Volgens de brancheorgani saties RAI en Bovag werden vorig jaar maar liefst 18.000 elektrische auto's aan de man gebracht. In 2012 werden 'slechts' 5100 elektrische auto's verkocht. De stijging in de verkoop is vooral het gevolg van een wetswijziging in de fiscale bijtelling voor elektri sche lease-auto's. Iemand die in 2013 een elektri sche auto kocht, hoefde geen bij telling te betalen. In Zeeland rijden nu nog niet veel elektrische auto's rond; een kleine tweehonderd. Naar verwachting zijn dat er in 2020 vierduizend. automotive I www.tema-automotive.nJ Ampèreweg 58 mi Middelburg 0118 611622 Zaterdag 22 en zondag 23 november 2014 Huisartsen HAP Zierikzee, Borrendamme, (Schelde- straat 2) Zierikzee, tel: 0900- 1585. Be reikbaar op werkdagen van 18.00-8.00 uur. Tijdens weekend en feestdagen 24 uur bereikbaar. Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111 -412906, za. 9.00-17.00 uur. Apotheek Borrendamme Zierikzee, Bor rendamme 11, 0111-870037, dagelijks 8.00-23.00 uur. Van 23.00-8.00 uur via dienstdoende apotheker. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Dierenartsen Gezelschapsdieren: weekenddienstartsen Schouwen-Duiveland. Voor spoedgeval len 0111-412180. Spreekuur uitsluitend op afspraak 9.30-13.30 uur, Grevelingen- straat 17 te Zierikzee. Dierenartsencombinatie Overschelde, voor landbouwhuisdieren en paarden (24 uur bereikbaar) 0111 -412180. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 06-43727125.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56