Heksenkring 6 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa Horen paddenstoelen in de tuin? Ik vind van wel, maar je zult ze de kost moeten geven die het met mij oneens zijn. Zij zien de paddenstoel als indringer en zijn beledigd als er een in de tuin ver schijnt. Alsof er een zwerfhond op het gazon komt pissen. Vooral de heksenkring wordt gezien als iets wat bestreden moet worden. Dus fluks een brief naar de krant: 'In mijn gazon groeit een heksen kring van paddenstoelen en die wordt steeds groter. Hoe krijg ik hem weg?' Elk jaar krijg ik deze vraag meerdere keren gemaild. Sommige paddenstoelen parasite ren, maar de meeste zijn volko men onschuldig. Sterker nog: ze zijn zelfs buitengewoon nuttig. De laatste tijd is het inzicht door gebroken dat planten die samen leven met schimmels, veel beter groeien dan planten die zo'n part ner moeten missen. Daarom wor den schimmels vaak in het plant- gat toegevoegd als er een boom wordt geplant Maar niet alleen bo men profiteren van de symbiose; de meeste planten ook. Schimmeldraden vormen een fijn- verdeeld netwerk rondom de plan tenwortels. Via dat netwerk ruilt de plant suikers voor mineralen, die de schimmels veel makkelij ker uit de grond kunnen halen dan de planten zelf. Het vrucht lichaam van zo'n schimmel is de paddenstoel. Vliegenzwammen en eekhoorntjesbrood zijn niets anders dan de vruchten van onder grondse schimmels. Een heksen kring is bijna altijd een gezond symptoom van een gezonde on- dergrondse situatie. Ze zou dus eerder aanleiding moeten geven voor een rondedansje dan voor een bestrijdingsplan. Niet iedere paddenstoel is nuttig vanwege die symbiose. Er zijn er ook die zich verdienstelijk maken door het opruimen van rottend hout, zoals het zwavelkopje. En er zijn paddenstoelen die parasiteren op vaste planten, struiken of bo men die toch al niet erg gezond zijn. Ze geven kwijnende bomen nog even een extra duw het graf n in. Kerngezonde bomen worden eigenlijk nooit aangetast. Zo'n zwakteparasiet is de honing- zwam, die je vaak aan de voet van een kwijnende boom ziet. Zo'n boom is ten dode opgeschreven, maar de dood kan dan vaak nog wel een halve eeuw op zich laten wachten. Over het nut van zo'n pa rasiet kun je twisten. Je ziet hier Darwins survival of the fittest in de praktijk. De honingzwam is niet te bestrijden. Het enige wat je kunt: ermee leren leven. Het best lijkt mij van de nood een deugd te maken: honingzwam- men zijn eetbaar en het ligt dan ook voor de hand de zieke boom niet te zien als een ramp, maar als een welkome paddenstoelenkwe kerij. Wat is er smakelijker dan Nieuwe technologie gaat verder dan wat hebbedingen. Ons huis wordt een control room; de smartphone als afstandsbediening. „Waar Titulaer het in de jaren tachtig voor al over had en wat nu in opkomst is, komt neer op het personaliseren van je huis", zegt Michiel de Lange, docent nieuwe me diastudies aan de Universiteit Utrecht en medeoprichter van The Mobile City, dat de rol van digitale mediatechnologie in de stad onderzoekt. „Alle apparaten waarvoor je uit je stoel moest komen om op een knopje te drukken, kun je in theorie vanuit die luie stoel bedienen met je smartphone of tablet. Daar bestaan apps voor. Zo kun je alles naar jouw voorkeur instellen." Maar de mens is een sociaal wezen. Dus doen niet alleen die apps het goed, maar ook sociale apps. De Lange: „Apps die din gen meten, die we vervolgens kunnen de len. Op Texel heb je een energiecoöperatie die energie opwekt met zonnepanelen. De huishoudens die meedoen, hebben een smartmeter en vergelijken hun verbruik. Zo wordt energieverbruik een sociaal spel." We houden nu eenmaal van wedijveren. Het is een voorbeeld van hoe nieuwe tech nologie invloed heeft op ons gedrag. Dat wordt alleen nog maar meer, denken Tabar- ki en De Lange. „Apparaten gaan met ons meedenken. Ze volgen bijvoorbeeld wat we eten en hoeveel we bewegen en geven op basis daarvan adviezen", zegt Tabarki. „Zo kan de koelkast waarschuwen als je te veel suikerhoudende drank pakt. De reken capaciteit van smartphones is tegenwoor dig zo groot, dat steeds beter gemeten kan worden hoe we ons gedragen." „Doordat we die metingen delen op social media en dat met elkaar vergelijken, gaan mensen zich anders verhouden tot elkaar en ook tot zichzelf', voegt De Lange toe. Mensen gaan niet alleen wedijveren wie het snelst een bepaalde afstand loopt (we hebben straks immers bijna allemaal een smartwatch) of de minste energie ver bruikt, maar zich ook met eikaars leefpa troon bemoeien, verwacht hij. Vragen of de ander wel genoeg eet, beweegt of slaapt. Het meetbare en dus onweerlegbare in zicht in je eigen leefpatroon zal daarnaast leiden tot een andere kijk op jezelf. Neem de slimme babyfoon van Philips. Die kan met een smartphone worden be diend, schakelen tussen verbindingen als 3G en wifi en is te koppelen aan het verlich tingssysteem Hue. Zo kan de verlichting in de babykamer worden aangepast aan wat op het programma staat: slapen, borstvoe ding of wakker worden. De HomeCooker Next met bijbehorende app is ook zoiets. Download een recept en de app geeft aan het apparaat de juiste be reidingswijze, -tijd en -temperatuur van het gerecht door. Roeren kan-ie ook... „Het zal ons leven een stuk makkelijker ma ken", verwacht trendwatcher Farid Tabar ki. Hij is ervan overtuigd dat binnen nu en tien jaar in bijna alle Nederlandse huishou dens dergelijke slimme apparaten te vin den zijn. „Simpelweg omdat we apparaten eens in de tien jaar vervangen." Voor veel slimme apparaten geldt dat die nu nog behoorlijk aan de prijs zijn. Niet ie dereen kan dat betalen of heeft het ervoor over. „Maar het gaat ongelofelijk hard met zowel de versnelling als het goedkoper wor den van de technologie", stelt Tabarki vast. De wekker waarschuwt het koffiezetapparaat dat de es presso door kan komen, de televisie zet precies die films en series klaar waar je zin in hebt. De verlichting kiest de bijbehorende sfeer, de cv verwarmt het huis voor en de koel kast maakt het boodschappenlijstje. Het bestaat allemaal en het is nog maar het begin van het wonen 3.0. Onze huizen wor den control rooms, met je smartphone of tablet als afstandsbediening. Chriet Titu laer - sterrenkundige, tv-presentator en medeoprichter van het allereerste Huis van de Toekomst - voorzag het al in de jaren tachtig van de vorige eeuw. Anno 2014 is de technologie ook zover. Nieuwe technologie viel de afgelopen de cennia vooral in de categorie gadgets ofte wel hebbedingen. Een koffiezetapparaat met timer, een koelkast met ijsblokjesma ker, gps op de fiets. De grote sprong voor waarts is dat die apparaten inmiddels (via internet en draadloze verbinding) met el kaar gaan communiceren. The internet of things, wordt dat genoemd. Nu al hangen wereldwijd ongeveer acht miljard appara ten aan het internet. Volgens Kevin Toms van Philips voorspellen analisten dat dit er over zes jaar meer dan vijftig miljard zijn. Grote parasolzwam. Volledige controle vanuit ©reageren? wonen@depersdienst.nl door Saskia Wassenaar beeld Ronald Visser, foto's Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50