4 1926-2014 Spanje smulde van zijn Niet sexy 0 Snelle smartphone. Scherpe prijs. 4 IN HET NIEUWS ILLEGALE DONORHANDEL Geld neerleggen voor een nier of lever uit binnen- of buitenland. Patiënten en artsen praten er niet snel openlijk over, maar het gebeurt wel. f H FERRY MINGELEN Een ijle avondnevel hangt tussen de bo men rond het Cats- huis. Het is ongebrui kelijk zacht op deze novemberavond. Het is ook on gebruikelijk druk rond de offi ciële ambtswoning van pre mier Rutte. De lichten bran den, dienstauto's rijden af en aan door de bewaakte toegangs poort. Voor de poort staat de ge bruikelijke horde verslaggevers en cameraploegen. Premier Rutte heeft een spe ciaal politiek topberaad georga niseerd. De situatie is zo ur gent dat niet alleen de minis ters zijn uitgenodigd, maar ook alle fractievoorzitters uit de Tweede Kamer, coalitie en op positie. „De klimaatproblemen groeien ons boven het hoofd", zegt Rutte bij de opening van het beraad. „Verder uitstel van de noodzakelijke maatregelen is onaanvaardbaar. Die zullen pijn doen. De kiezers zullen ons er niet dankbaar voor zijn, maar het kan niet anders en daarom moeten we hier een lijn trekken." Rutte kijkt de vergadertafel rond. De meeste aanwezigen knikken instemmend, Zijlstra (WD) met een diepe het-moet- maar-zucht. Samsom (PvdA) wipt enthousiast op zijn stoel, eindelijk actie! En zelfs Wil- ders (PW), tot nu toe de groot ste klimaatontkenner, spreekt de premier niet tegen. Waar gebeurd? Nee hoor, was het maar waar. Het ene interna tionale rapport na het andere waarschuwt dat de opwarming De alarmbellen over het klimaat luiden zo hard en zo vaak, dat politici er doof van lijken te worden van de aarde (haast) niet meer te stoppen is. Maar de alarmbel len luiden zo hard en zo vaak, dat politici er doof van lijken te worden. Misschien is het probleem ook te groot voor ze. En in ieder ge val niet sexy. Kiezers lopen warm voor belastingverlaging of de bij telling van leaseauto's, niet voor het klimaat. Het meest recente onheilsrapport van het Internationale Klimaat panel leidde tot weinig opwin ding op het Binnenhof. De rege ringsfracties WD en PvdA had den geen enkele behoefte aan een groot klimaatdebat. Dat geeft maar gedonder, omdat ze het daarover oneens zijn. PvdA wil bijvoorbeeld verdergaande maatregelen voor energiebespa ring, de WD wacht liever tot 2016 om te zien of de eerdere afspraken voldoende zijn. „We moeten niet de gekke Henkie van Europa worden", waar schuwde Zijlstra al in een dis cussie met Samsom na Prinsjes dag. Toen Van Ojik (GroenLinks) on langs een debat aanvroeg over het klimaatrapport, was de meerderheid, WD en PvdA, te gen: „We praten er al zoveel over", zei de PvdA-woordvoer- der ontwijkend. Maar inmid dels is de oude PvdA-milieuac- tivist in Samsom, met een duw tje van Van Ojik, weer opge staan. Deze week steunde de PvdA ineens een tweede po ging van hem om een groot kli maatdebat te houden, met pre mier Rutte erbij en de fractie voorzitters. Nou ja, groot.., spreektijd is vijf minuten. Is dat serieus? Van Ojik: „Fractie voorzitters spreken op hoofdlij nen zonder al die abstracte per centages en jaartallen waar mensen toch niks mee kun nen. Het gevoel van urgentie moet terug, we zijn laat, maar het is te vroeg om het op te ge ven." Dat geldt ook voor de PvdA. Kli maat is een mooi onderwerp voor Samsom om na alle inter ne ellende weer eens te scoren. Goed voor hemzelf en hopelijk ook voor het milieu. DEN HAAG - Praten over de her komst van je donornier die bui ten de officiële wachtlijsten om is getransplanteerd. Openlijk durft niemand dat, merkten de onder zoekers van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Sinds 2012 proberen zij samen met uni versiteiten in onder meer Zweden en Macedonië in kaart te brengen hoe groot het probleem van illega le donorhandel in Europa, en ook in de rest van de wereld, is. Resul taten daarvan worden vandaag ge presenteerd tijdens een conferen tie over illegale donorhandel bij politieorganisatie Europol in Den Haag. Zeven patiënten uit Nederland bleken bereid hun verhaal - strikt vertrouwelijk - te doen aan inter nationaal jurist en criminoloog Frederike Ambagtsheer en haar mede-onderzoekers. Het zevental, allen migrant maar wel ingezete ne van Nederland, haalde nieren uit landen als Pakistan, Colombia en China. Ze betaalden bedragen oplopend tot 25.000 euro. For meel deden ze dat niet voor het orgaan zelf, wel voor operatie, con sulten en medicijnen. De kosten van hun buitenlandse transplanta ties - tussen 2001 en 2009 uitge voerd - werden in die tijd nog deels, en soms zelfs helemaal, ver goed door hun Nederlandse zorg verzekeraar. Over het algemeen werden de operaties keurig uitge voerd, maar de herkomst van de organen bleef in alle gevallen niet Microsoft [nu] Lumia 530 te controleren. De patiënten pol sten in een enkel geval vooraf hun behandelend arts in Neder land, maar de transplantatiereis en het contact met het ziekenhuis werden allemaal geregeld via fami lieleden of kennissen. Althans, dat is hun lezing. Wereldwijd is de koop en ver koop van organen verboden, be halve in Iran. Bij de patiënten die de onderzoekster sprak, ontdek ten de Nederlandse artsen pas dat hun patiënten al geholpen waren, toen die zich ineens met een nieu we nier - en soms met bijbehoren de complicaties - meldden. Nog steeds reizen vanuit Neder land patiënten buiten de officiële instanties om naar het buitenland voor een orgaan, zegt Ambagts- Opsporing zou zich meer bewust moeten zijn van hoe de lijnen van orgaandeals lopen heer. De zeven patiënten die zij sprak, tonen aan hoe belangrijk het is dat politie- en douanedien sten oog hebben voor de bewegin gen die vanuit Nederland plaats vinden en die illegale donorhan del in stand houden. De politie krijgt geregeld wel signalen over vermoedens van illegale donor handel. „Opsporingsdiensten zou den zich nog veel meer bewust moeten zijn van hoe de lijnen van de handel lopen en zij moeten ook in Nederland tijdig aan de bel trekken bij vermoedens", aldus Ambagtsheer. In Nederland zelf kennen artsen ook voorbeelden van donoren die gedwongen zouden zijn om een nier af te staan, tegen betaling van geld, onder druk van familie of vanwege een afhankelijkheids relatie tussen patiënt en donor. Om binnenlandse donorhandel tegen te gaan, pleit de crimino loog voor een soort beloningssys teem voor donoren in de vorm van een door de overheid gefinan cierde korting of tegemoetko ming, die verder gaat dan de 'reis kostenvergoeding' die donoren nu louter krijgen. „Als vooraf ie mand geld of een groot cadeau be looft voor een orgaandonatie, is dat illegaal. Ik kan me echter heel goed voorstellen dat je als patiënt wel iemand achteraf spontaan wil bedanken met een mooi cadeau. Eigenlijk is ook dat verboden. Als de overheid daarop inspringt met een tegemoetkoming, voorkomt het dat donor en patiënt zelf on derling deals sluiten." Met de dood van Maria del Rosario Cayetana Fitz-Ja- mes Stuart y de Silva, kortweg 'Cayetana', raken de Spaanse roddelbladen hun onge kroonde koningin kwijt. Gisteren overleed de achttiende hertogin van Alva (88), schatrijk en roem rucht lid van de Spaanse aristocra tie, in haar paleis in Sevilla. De afstammelinge van de hertog van Alva (Alba in het Spaans) - berucht uit de beginjaren van de Tachtigjarige Oorlog (1568 -1648) - was altijd goed voor een mooi verhaal. Bewust. „Als men je ver geet, ben je niets meer." De Spanjaarden smulden van 'Cayetana' fi Dealen met organen door Niki van der Naald r Frederike Ambagtsheer door onze correspondent Pauline Blom Nu verkrijgbaar bij "V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4