WONEN 3 JL Kroeskop Vermeende bloeier Cylindrocladium WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^m^ÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^^^^mm VRAAG ANTWOORD VRIJDAG 21 NOVEMBER 2014 1 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuin- boeken en 'groencolumnist' voor dagbladen ën vakbladen. De rozen van H. Roozeman hadden dit jaar een ziekte onder de leden. „Ik was op het rozenfestival in Lottum en daar zeiden ze dat het kroeskop is. Moet ik de rozen eruit gooien of de lente afwachten? Kan de ziekte ook andere planten aantasten? Want de hortensia doet ook heel vreemd." „Kroeskop bij rozen is een virusinfec tie, waardoor een soort heksenbezem ontstaat", vertelt Romke van de Kaa. „Dat is bij uw roos niet het geval. Als uw hortensia ook vreemd doet, zal dit een andere oorzaak hebben. U zou uw roos in het voorjaar preventief met spuitzwavel kunnen behandelen. Ruim in ieder geval het afgevallen blad op. En bedek de grond onder de roos met een mulch, zodat de sporen Kroeskop of schimmel? van de schimmel niet via opspattend water voor een nieuwe schimmelinfec tie kunnen zorgen. Want een schim melaantasting is het enige wat er op de foto's van uw rozen te zien is." J. Wolvenne heeft sinds 2007 vijf Fraxinus ornus Meczek in de tuin. „Ik lees overal dat het een bloeiende boom zou zijn, maar ik heb nog altijd geen bloem kunnen ontdekken. Wel heeft een van de bomen vreemde ga ten in de stam, die steeds groter wor den. Wat kan er mis zijn?" „Fraxinus ornus is een rijkbloeiende boom", zegt Romke van de Kaa. „De Meczek is geselecteerd om zijn com pacte groeiwijze en om het feit dat hij zelden of nooit bloeit en dus geen zaailingen geeft. Dat kan in sommige situaties een voordeel zijn. De boom met de gaten is in het verleden ondes kundig gesnoeid. De zijtakken zijn te dicht bij de stam verwijderd. Op den duur zal de boom zich wel herstellen." P. Slot heeft buxus in de tuin. „Vóór de langste dag heb ik de struiken ge snoeid, maar ze zijn nu nog steeds kaal. Ik heb ook al buxuskunstmest gestrooid. Weet u wat de oorzaak is en wat er misschien aan te doen is?" „Waarschijnlijk zijn de struiken aange tast door Cylindrocladium, een schim mel die in heel Nederland de buxus aantast", weet Romke van Kaa. „£r is weinig tegen te doen. Vervangen door Buxus microphylla Faulkner is het bes te, die is minder schimmelgevoelig." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl De vaat van gisteravond staat nog op tafel. Op de achtergrond komt Frits de woonkamer in. foto's Lex de Meester Op de keukentafel is ook nog vieze vaat te vinden. De studenten hebben een schoonmaakster, maar zij is er niet voor de vaat. De rij met bellen van bewoners. Typerend voor studentenhuizen. Frits zit op zijn eigen kamer. Vanuit daar heeft hij goed zicht op de ontwikkelingen rond de bouwput.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47