Tijdrijder Dumoulin met JL 34 SPORT FORMULE 1 Anderlecht beticht van kinderhandel Lewis Hamilton of toch Nico Rosberg? Wie trekt zondag in Abu Dhabi bij de laatste Grand Prix aan het langste eind en wordt wereldkampioen Formule 1? Zet Lewis Hamilton en Nico Rosberg in één ruimte en de gevoelstemperatuur daalt tot vrieskou. Alsof Barack Obama en Kim Jong-un een gedwongen onderonsje hebben, zo hartelijk zijn de ontmoetingen van beide Mercedes-teamgenoten. Karaktero logisch verschillen ze enorm. De bikkelharde tweestrijd om de titel maakt het alleen maar erger. Klei ne aanvaringen waren er legio, maar tot echte excessen op de baan heeft het duel (nog) nauwe lijks geleid. Maar wat niet is, kan nog komen. Zeker nu in de laatste race dubbele WK-punten zijn te verdienen, is de spanning te snij den. Op welk terrein kan Rosberg zijn tegenhanger aftroeven en als nog wereldkampioen worden? BASISSNJELHEfP Moeilijk te definiëren. Nico Ros berg liet geen spaan heel van Mi chael Schumacher na diens come back in de Formule En dit sei zoen is de Duitser in de kwalifica tie Hamilton ook vaak de baas: 11-7 in het voordeel van Rosberg. De Brit is daarentegen in de races doorgaans de betere: tien overwin ningen van Hamilton tegen vijf van Rosberg. Bovendien, als het echt op het scherp van de snede gaat, is Hamilton compromislozer dan Rosberg, die net dat beetje 'guts' mist van cfe echte kampioen. ACHTERGROND Hamilton weet wat armoede is. Zijn ouders scheidden toen hij twee jaar oud was. De eindjes wer den met veel moeite aan elkaar ge knoopt. „Ik sliep bij mijn vader thuis op de bank", heeft Hamilton meer dan eens verteld. Hij weet derhalve wat het is om je vanuit een achterstand terug te knokken. Nico Rosberg groeide op in Mona co, als zoon van oud-kampioen Keke Rosberg uit Finland en een Duitse moeder. Een miljonairs zoontje. PSYCHOLOGISCHE OORLOGSVOERING Een zeer belangrijke truqe op cru ciale momenten. Alain Prost was er in het verleden een meester in. Een intrigant van de zuiverste soort, die zijn opponenten tot wan hoop kon drijven. Nico Rosberg kan er ook wat van. Slinks, mani pulatief, onverstoorbaar. Een man met een pokerface. Ha milton heeft Rosberg meer dan eens uit de tent proberen te lok ken. Vergeefs. ÏNTEIXIGENTIE Vooral het vermogen om snel te anticiperen op veranderingen - tactische souplesse - is een troef voor een Formule i-coureur. Op dat vlak heeft Rosberg een plus. De Duitser is tactisch sterk, haalt ook onder mindere omstandighe den optimale resultaten. Hamilton is meer de man van 'lange halen, snel thuis'. Niet te veel nadenken, gas geven. Dat kan de Engelsman als de beste, maar een oude Formu le i-wijsheid zegt: 'To finish first, you first have to finish'. mentajle KRACHT Hamilton gaat minder goed met te genslagen om. Loopt het niet ge smeerd of zoals gepland, dan stokt de machine nogal eens. Dan dreigt hij de controle te verliezen, wordt Hamilton opstandig en is de kans op fouten groter. Zijn woedeaan val in Monaco nadat Rosberg al of niet moedwillig Hamiltons kwali ficatieronde vergalde, was in dat opzicht treffend. Bijna alle wereld kampioenen waren mentaal ijzer- sterk. Rosberg blinkt - op het saaie af - uit in evenwichtigheid. Acht keer tweede worden achter je grootste belager zonder een krimp te geven, dat vergt mentale kracht. DJ£ IJZEREN WIL Rosberg noemt het eventueel winnen van de wereldtitel 'cool' en de 'verwezenlijking van een droom'. Hamilton heeft het over 'iets waarvoor ik leef, wat ik adem en wat ik ben' en het 'belangrijk ste dat ik kan bereiken'. Uitspra ken die veel zeggen over de 'drive' van beide rijders en gezien hun achtergrond ook begrijpelijk zijn. Hamilton wil ten koste van (bijna) alles kampioen worden, Rosberg relativeert voor een topsporter soms te veel. GUNFACTOR Uiteraard roept de teamleiding van Mercedes dat het om het even is wie de titel pakt, maar achter de schermen spelen sympathieën wel degelijk een rol. Teambaas Toto Wolff zou liever Rosberg als kam pioen zien, al is het maar omdat hij het merk Mercedes beter verte genwoordigt. De Duitser blinkt uit bij pr-activiteiten. Hamilton draaft alleen op als het contrac tueel echt moet. Niki Lauda, raad gever van Mercedes, ziet Hamilton liever winnen. Al was het maar omdat hij Hamilton eind 2012 over haalde om McLaren te verlaten en naar Mercedes te komen. En For mule i-baas Bernie Ecclestone? Die denkt alleen aan geld en dus aan Lewis Hamilton, omdat de meer in de showwereld actieve Brit beter verkoopt. GPNCLUSIE Het is dat een tweede plek achter Rosberg voldoende is voor Ha milton om de titel na 2008 voor de tweede keer te pakken, want an ders... Rosberg heeft pluspunten op momenten dat de spanning het grootst is, terwijl Hamilton juist op die momenten nogal eens uit balans raakt. Meer dan eens ging het mis bij de Brit op het moment suprème. De Mercedes-bolide is echter zo dominant en betrouw baar dat Hamilton niet tot het ui terste hoeft te gaan. Elf van de achttien races eindigden in een een-tweetje en in slechts vier ra ces was de uitslag zodanig dat Ros berg er in Abu Dhabi wereldkam pioen mee zou worden. Maar toch, de regel dat er zondag dubbele WK- punten worden vergeven zal Hamilton nerveuzer maken dan Rosberg. Blijft hij koel genoeg? DEN BOSCH - De Belgische voetbal wereld is in rep en roer nu Ander lecht naar de rechter is gestapt en 450.000 euro eist van de ouders van een jeugdspeler. De club wordt beticht van kinderhandel. De ouders van Jason Eyanga-Loki- lo (16) tekenden vier jaar geleden een 'sterkmakingsovereenkomst' met Anderlecht. Ze kregen daar voor een beloning van 75.000 eu ro. De speler van Congolese af komst zou dan wel op zijn zestien de verjaardag een profcontract moeten tekenen. Pas dan staat de LEWIS HAMILTON NICO ROSBERG Prestaties in laatste races van seizoen: 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 wereldvoetbalbond Fifa het toe om jeugdspelers vast te leggen. Eyanga-Lokilo weigert echter om dat hij uitgekeken is op de Brussel se club. Het toptalent is op proef bij Atalanta Bergamo. Na de weigering stapte Ander lecht naar de rechter. Die zaak diende deze week. De advocaat van Eyanga-Lokilo zegt dat de in dertijd gesloten overeenkomst 'te gen elk verdrag over de rechten van het kind gaat'. De rechtbank doet waarschijnlijke pas komende zomer een uitspraak. „Er valt in ieder geval weer iets te kiezen", zegt Arie Hut, hoofdre dacteur van Wieier Revue. Zijn blad hield onlangs een poll onder de lezers. De uitkomst was een overbluffende voorkeur voor Tom Dumoulin. Hij kreeg 50 procent van de 1300 stemmers achter zich. Terpstra moest het doen met 24 procent. Boom bleef steken op een percentage van 7. Of daarmee de race om de Gerrit Schulte Trofee op voorhand is ge streden, is voor Hut nog maar de Wint de gepassioneerde racer of de koele rekenmeester? door Ivo Op den Camp 07-01-1985 (Stevenage, CB) 27-06-1985 WiesbadenDu») Debuut: 2007, GP Australië 2006, GP Bahrein Eerst zege: 2007, GP Canada (6e race) 2012, GP China (111e race) Teams: McLaren (2007-2012) Williams (2006-2009) Mercedes (2013-heden) Mercedes (2010-heden) CP's gestart: 147 165 Overwinningen: 32 8 Podiumplaatsen: 69 26 Pole-positions: 38 14 WK-punten: 1436 887,5 Start Finish Start Finish 13 gespind 2 7 10 4 4 5 18 12 1 uitval (remmen) 9 9 2 2 9 4 4 uitval (versnellingsbak) 6 7 1 aanrijding 9 15 5 9 2 5 door Ad Pertijs I Tom Dumoulin, de favoriet voor de titel Wielrenner van het Jaar. DEN BOSCH - Nederland kan terug kijken op een goed wielerseizoen. Het maakt er de keuze voor de Wielrenner van het Jaar niet ge makkelijker op. Niki Terpstra (win naar Parijs-Roubaix), Lars Boom (winnaar Touretappe) en Tom Du moulin (zilver op WK tijdrijden) zijn maandagavond op het traditio nele Wielergala in Den Bosch de topfavorieten voor de Gerrit Schul- te Trofee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34