PZC Nieuw vogelgriepgeval een raadsel J PZC 2 IN HET NIEUWS 'BOHEMIAN RHAPSODY' Het is de jongere generatie die de hit 'Bohemian Rhapsody' bovenaan de Top 2000 houdt. Ergens na de 50 vinden we 'Hotel California' beter. COLOFON Maak iemand abonnee! Paul kusters 1LLE0ALE 0RSAANHAN&EL NEEMT TOE WW toosenhenk.nl E WAT IS WT NU HENK WE HEBBEN t>E y JACUZZI AL BESTELfc U! T: 088-0139995 HILVERSUM - Het is een nummer van zes minuten, zonder refrein, theatraal uitgevoerd. Bohemian Rhapsody van Queen. 39 jaar oud. En toch eindigt het (bijna) elk jaar opnieuw bovenaan de lijst-der-lijsten, de Top 2000. Wetenschappers van uiteenlopen de disciplines van verschillende Nederlandse universiteiten heb ben zich in opdracht van Beeld en Geluid in Hilversum over het fe nomeen gebogen. Gisteren presen teerden zij hun resultaten. Het was de aftrap voor de Top 2000 waarvoor vandaag vanaf 12.20 uur weer kan worden ge stemd. Dat doen Nederlanders massaal. In 2013 werden er 3,3 mil joen stemmen uitgebracht. De gemiddelde Bohemian Rhapso- dy-stemmer is een man of vrouw (51 om 49 procent) van 41,9 jaar en speelt meestal piano, becijfer de statisticus Tom Goris van de Universiteit Utrecht. Die leeftijd was in 2007 óók al 41,9 jaar. Dat betekent dat er jongere aanwas bij komt en ouderen op enig mo ment afhaken. Ergens na de 50 ge ven stemmers de voorkeur aan Ho tel California van The Eagles. Dat nummer geldt niet voor niets als de eeuwige tweede. In 2010 ver sloegen The Eagles Queen. Door dat destijds relatief meer ouderen stemden, achterhaalde Goris. Het zijn conservatieve jongeren die Bohemian Rhapsody op 1 hou den, want klinisch psycholoog Ad Vingerhoets van de Universiteit Tilburg ontdekte dat mensen die openstaan voor nieuwe ervarin gen het nummer minder waarde ren. Zijn team onderzocht de fy sieke reacties en vond dat het niet ontroert en ook geen tederheid oproept. Maar het nummer wekt wél energie op en zin om vrolijke activiteiten te ondernemen. Wie het hoort, wil meezingen en be wegen. Vingerhoets en zijn team bestudeerden ook gelaatsuitdruk kingen. Eén ding konden zij niet verklaren: het gezicht van men sen die het een goed nummer vin den, drukt ook een beetje wal ging uit. Bohemian Rhapsody prikkelt de fantasie, stelde neuropsycholoog Erik Scherder van de Vrije Univer siteit Amsterdam. Die bevindt zich in dat deel van het brein dat insula heet. De klankkleur, ritme wisselingen en complexiteit ma ken volgens Scherder dat het brein en meer specifiek de insula gestimuleerd wordt. Dit lukt Queen met niet eens zo'n goede compositie, vindt klassiek pianis te Iris Hond. „Het zit vooral slim in elkaar. Zanger Freddie Mercury kende alle trucjes." Een concrete tip voor liedjesschrij vers komt van hitlijstkenner Sieb Kroeske: maak vooral een lang nummer. „Alle nummers in de top 5 zijn lang. Dat betekent wei nig airplay en dat zorgt voor exclu siviteit." Of Bohemian ook dit jaar bovenaan eindigt? Daarover ver schillen de wetenschappers van mening. Het aantal ouderen groeit in elk geval en dat geeft Ho tel California een reële kans. Vandaag wordt bekend of het om hetzelfde, besmettelijke HsN8-vi- rus gaat dat vorig weekend in He kendorp werd aangetroffen. Viro- loog Ab Osterhaus acht dat aanne melijk, gezien de geringe afstand tussen de twee bedrijven. De 43.000 legkippen op het be drijf in Ter Aar worden vandaag gedood, net als eerder de 150.000 kippen in Hekendorp. Om te voor komen dat het virus zich verder verspreidt, heeft de overheid daar naast opnieuw een landelijk ver voersverbod ingesteld voor pluim vee, eieren, mest en strooisel. Hob- bykippenhouders moeten hun dieren komende dagen opnieuw binnenhouden. Voor bedrijven geldt een ophokplicht tot mini maal 18 december. De pluimveesector is heel erg ge schrokken van de nieuwe besmet ting, zegt Eric Hubers, voorzitter van de vakgroep Pluimveehoude rij van LTO. „We zijn nog niet hersteld van het vorige vervoers verbod. Op bedrijven staan nog heel veel eieren die niet konden worden opgehaald. Nu liggen ook de slachterijen opnieuw stil. Het virus is zeer dodelijk en zeer be smettelijk. We kunnen alleen maar hopen dat het zich niet ver der verspreid. Maar als trekvogels daar verantwoordelijk voor zijn, en daar heeft het alle schijn van, is dit een Russische roulette." Het virus kan niet door mensen, dieren of materialen zijn overge bracht van Hekendorp naar Ter Aar, zegt Hubers. „Alle transpor ten en bezoekers die de afgelopen tijd op het bedrijf in Hekendorp zijn geweest, zijn nagetrokken. Er is geen contact geweest. Dat maakt het waarschijnlijk dat het virus van trekvogels komt." Dat denkt ook viroloog Oster haus. „In het natte veenweidege- bied rond de bedrijven zitten veel watervogels die het virus kunnen verspreiden." Of dat het geval is, wordt nog onderzocht. tarief. 033*000 De eeuwige nummer 1? Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via wvrw.pzc.nl/geenkra nt U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl door Saskia Wassenaar door Annemieke van Dongen TER AAR - Nog geen 48 uur nadat het vervoersverbod voor pluimvee was opgeheven, schokt een nieuw vogelgriepgeval de sector. In het Zuid-Hollandse Ter Aar, zo'n twin tig kilometer van Hekendorp. En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* Dë nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. (V) www.pzc.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2