Landbouw stiefkind in veel Schelde-dossiers Politie lost tot nu toe veertien procent van aantal inbraken op I S 1 Maanmateriaal 26 ZEELAND BELOON DE BURGER DAG Burgers zijn de oren en ogen van de politie. Die boodschap had de politie gisteren op Beloon De Burger-dag. vrijdag aan beteugelt aard se chaos. Maan neemt hapje uit zon rond middag uur. Maan in vroege ochtend ge heel verduisterd. Deze zinnen hangen bij mij aan de muur. Mijn vader knipte vroeger ie der artikel met Maan in de titel voor me uit. Meestal waren het krantenartikelen over maans verduisteringen of zwaarte kracht in de ruimte, maar om dat mijn naam in de kop zat, werden deze nieuwsberichten een ware familietraditie. Aange zien ik een notoire sloddervos ben, erg van lunchen houd en 's morgens niet vooruit te bran den ben, werden bovenstaande zinnen ingelijst. Nog steeds kan ik artikelen met mijn naam erin niet weerstaan. Zo las ik deze week dat er een crowdfundingcampagne is ge start om een onbemande onder- zoeksmissie naar de maan mo gelijk te maken. Om mensen te verleiden tot een donatie gaat er een tijdscapsule mee naar de maan, waar je na betaling je ei gen geheime boodschap in mee kan laten reizen. De capsule zal begraven worden op de maan en tot het einde der dagen be waard blijven. De kop boven dit verhaal: 'Souvenir begraven op de maan: 1 dollar.' Zo'n kop spreekt tot de verbeel ding: wat zou ik willen begra ven op de maan? Waarschijn lijk mijn twee romans; er is niets in de wereld wat mijn identiteit zo accuraat samen balt en waar ik zo trots op ben. Maar als ik de titel lees zoals mijn familietraditie voor schrijft, verandert de vraag: welke souvenirs zal men op/in mij ten grave willen dragen? Het is een verleidelijke fantasie een reservoir te zijn waarin mensen hun diepste geheimen en herinneringen storten. En bedenk eens wat een materiaal voor nieuwe romans ik kan vin den in alle geheimen die in mij begraven zouden worden! Ik vrees wel dat ik meer dan 1 dol lar zal moeten vragen, want het is ook een zware last om door het leven te moeten gaan als het kerkhof van andermans souvenirs. Dan heeft de 'echte' maan het makkelijker: daar wegen al die boodschappen 6x minder dan bij mij. Pieter van Oost van de Vlaamse Boerenbond stelde zich construc tief op, evenals Peter de Koeijer van de Zeeuwse tak van land bouworganisatie ZLTO en Paul Cerpentier van het Algemeen Boe rensyndicaat in Oost-Vlaanderen. Van Oost gaf aan er begrip voor te hebben dat boeren grond moeten opgeven voor verbetering van de waterveiligheid en uitbreiding van de Antwerpse haven. „Maar ik kan niet snappen waarom wij ook zoveel grond moeten afstaan voor natuurontwikkeling." Cer pentier sloot zich hierbij aan. „Het is niet te verkopen dat ter compensatie van het verlies van één hectare natuur anderhalf a twee hectare landbouwgrond no dig is, terwijl er zeker in Vlaande ren geen ruilgrond is." De bijeenkomst in de Zoo in Ant werpen was bedoeld als het offi ciële, openbare startsein voor de Schelderaad. De Vlaams-Neder landse Schelde Commissie heeft die raad in het leven geroepen om alle direct betrokkenen bij de Schelde een overleg- en advies- platform te bieden. Al lopende projecten in het Schelde-gebied, waaronder Plan Perkpolder, Wa- terdunen bij Breskens en aanleg van overstromingsgebieden langs de Schelde werden eerst toege licht. Wat Van Oost van de Boe renbond opviel in alle verhalen, was dat de gevolgen voor de land bouw niet aan bod kwamen. „Veelzeggend", stelde hij. In de discussie na de toespraken kwamen de partijen ook niet echt nader tot elkaar. Harm Scholten van Vogelbescherming benadruk te dat de Westerschelde als na tuurgebied wordt bedreigd, om dat schorren, slikken en zandpla ten verdwijnen. „Als we de Wes terschelde verdiepen, moeten we de rivier ook verbreden." Oftewel: meer land teruggeven aan het wa ter. Iets van verzoening hing toch wel in de lucht. Zo liet Daan Schalck (Haven Gent) weten trots te zijn op de samenwerking rond de nieuwe zeesluis in Terneuzen. Guy Janssens (Haven Antwerpen) brak een lans voor 'innovatieve systemen' om diepstekende sche pen in Antwerpen te krijgen zon der extra verdieping. Dat waren enkele lichtpuntjes waaraan ieder een zich kon optrekken. VLISSINGEN-OOST - Anton Hagen, coördinator Overvallen en Straat roven, was als laatste aan het woord, op de eerste Beloon de Burger Dag van de politie Zee land. Hagen deed in geuren en kleuren uit de doeken hoe dank zij oplettendheid van burgers de laaghartige overval op een hoogbe jaarde Meliskerkse kon worden opgelost. Eerder al hadden zo'n tien andere oplettende burgers een rondlei ding gekregen door het complex, waar onder meer schietoefenin gen gehouden worden. De geno digden waren betrokken bij vier zaken die opgelost werden met be hulp van burgers. Het is de bedoe ling zo'n dag in de toekomst één a twee keer per jaar te houden. Doel: de burger te bedanken voor de hulp bij het politiewerk, én de bewustwording vergroten dat die hulp van doorslaggevend belang kan zijn bij de bestrijding van de misdaad. Coördinator Overvallen en Straatroven Anton Hagen greep het voorbeeld aan van de 83-jarige dame uit Meliskerke, die begin januari slachtoffer werd van een 'heel smerige overval'. Ha gen schetst hoe de vrouw op een mooie donderdagochtend na het boodschappen doen met haar rol- lator over de stoep naar huis schuifelt, als ze van achteren wordt aangevallen. De overvaller werkt de vrouw zo hardhandig te gen de grond, dat ze zwaarge- wond achterblijft. „Ze had diverse botbreuken en moest in het zie kenhuis worden opgenomen", al dus Hagen. Al snel blijkt uit buurtonderzoek dat de dader een blanke man met een opvallende bril en een knalrode jas moet zijn. „Zeker tien mensen in Meliskerke hebben hetzelfde verklaard." Twee dagen nadat een Burgernet- melding is uitgegaan, belt iemand uit Westkapelle met een tip. Hij heeft bij de Rabobank een man ge zien die voldoet aan het signale ment en zich opvallend gedraagt. Hagen: „Op camerabeelden was deze man inderdaad te zien. Hij bleek gepind te hebben. Via het rekeningnummer hebben we een naam aan hem kunnen koppelen. Daarna kwamen we via social me dia aan een bedrijf waar hij bij be trokken was. Foto's op die site leg den we naast foto's van de bewa kingscamera's van de Rabobank: het was dezelfde man." De overvaller wordt uiteindelijk aangehouden als hij op Rotter dam Centraal Station uit een trein stapt. Hagen: „Waar het om gaat is dat we bij het opsporingsonderzoek met behulp van de media de bur gers hebben weten te bereiken, die ons met zeer bruikbare tips ge holpen hebben. Daar gaat het van avond over: wees je bewust van wat er om je heen gebeurt en deel het met ons. Bel in geval van twij fel altijd 112 als je iets verdachts ziet." Bel in geval van twijfel altijd de politie via 112 als je iets verdachts ziet Volgens Weydema en officier van justitie Marco van Leeuwen ligt het onofficiële oplossingspercenta ge veel hoger. „Soms weten we voor 99 procent zeker dat een aan gehouden inbreker ook in andere woningen is geweest, maar kun nen we dat niet echt bewijzen." Als een verdachte een aantal in braken bekend, wordt ook niet al tijd verder onderzoek gedaan om ook andere inbraken op te lossen, zo gaven ze gisteren aan. Het aantal woninginbraken blijft, in vergelijking tot het vorige jaar, aan de lage kant. Tot en met 13 no vember telde de politie 817 inbra ken in woningen. In diezelfde pe riode vorig jaar ging het om 1111 inbraken. Volgens Weydema ziet het er ook naar uit dat de gevrees de donkere dagen, de periode dat er veel wordt ingebroken, minder inbrekers erin slagen hun slag te slaan, dan vorig jaar. Weydema gaf ook aan dat de poli tie nog steeds bij slachtoffers van een inbraak komen die weinig geïnvesteerd hebben in het voor komen van deze vorm van crimi naliteit. Ook burgemeester Harald Bergmann (Middelburg) bena drukte dat inwoners een eigen verantwoordelijkheid hebben om te voorkomen dat wordt ingebro ken. Ook het aantal overvallen neemt af. Vorig jaar, tot medio novem ber, waren het er dertig. Tot nu toe is de politie geconfronteerd met veertien van dergelijke mis drijven. Het aantal straatroven neemt ook af, van 49 naar 36. De meeste straatroven gebeuren op EF Walcheren. Maan Leo f M Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Harmen van der Werf ANTWERPEN - Het had een verzoe ningsconferentie moeten worden gisteren in de Zoo van Antwerpen, met vertegenwoordigers van Vlaamse en Nederlandse overhe den, landbouw, milieu- en natuuror ganisaties en de havens van Ant werpen, Cent en Vlissingen-Terneu- zen. Dat de landbouw tot nu toe in veel Schelde-dossiers, vooral na tuurontwikkeling, stiefmoederlijk wordt bedeeld, bleef echter han gen. Boeren willen grond opge ven voor uitbreiding haven en veiligheid, maar twijfelen aan noodzaak meer natuur Politie bedankt brave burgers door Ondine van der Vleuten I Een politie-instructeur geeft de hulpvaardige burgers uitleg over de wapen uitrusting van de politie, foto's Johan van der Heijden Anton Hagen, coördinator overvallen en straatroven door Emile Calon MIDDELBURG - Veertien procent van het aantal woninginbraken in Zeeland is tot nu toe opgelost, al dus politiechef Ronald Weydema. Vorig jaar ging het om tien pro cent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26