KING LeieN Een opgerolde slang op de plek van haar hart Te spannend Toen António Lobo Antunes terugkwam uit de oorlog in Angola, wilde zijn dochtertje hem niet kennen. „Haar vader was een foto." 18 DIZZIE Dizzie Ga naar Dizzie.nl Deel je favoriete titels met anderen op Dizzie VADERS 2014 THEO HAKKERT Consternatie onder kinderboekenle zers in de Engelsta lige landen. Voor het eerst is er, bij de uitgeverij van de Ameri kaanse Princeton-universiteit, een vertaling van de eerste edi tie van de sprookjes van de ge broeders Grimm verschenen. Pas nu dringt door dat daar de meest gruwelijke gruwelen in voorkomen. Verminkingen en ander bloederig geweld zijn schering en inslag. Neem alleen al een titel als Das Madchen ohne Hande. Elders dreigt een moeder haar kinderen te vermoorden en op te peuzelen omdat ze niets te eten heeft De stiefzusters van Assepoes ter snijden, in de oorspronkelij ke versie, eigenhandig delen van hun voetjes af opdat ze in die vermaledijd smalle glazen muiltjes zullen passen. Je moet er wel wat voor over hebben om bij de prins in het gevlei te raken. Zelfmutilatie in een boek vol sprookjes dat in 1812 is versche nen, het is wat. De sprookjes waren in de ruige versies hele- Eerste editie van de sprookjes van de gebroeders Grimm zit vol gruwelijk geweld maal niet voor kinderen be doeld, hebben Jacob en Wil helm Grimm gezegd. In elke volgende editie van hun Kin der- und Hausmarchen maakten ze de sprookjes kindvriendelij ker. Hoewel, nog in de vierde versie van Das Madchen ohne Hande werden haar, behalve de handen ook de tong en een arm afgesneden. Door haar va der. Het is interessant om te volgen wat er met de nieuwe editie van de Grimm-sprookjes ge beurt. Zeker in de VS, waar een ware censuurinhaalslag bezig is. Vloeken en een woord als 'nigger", dat is ontleend aan het vocabulaire van toen, worden geschrapt uit boeken van Mark Twain en John Steinbeck om dat ze nu te gevoelig liggen. Ook elders wordt de geschiede nis herschreven. Pipi Lang kous' vader mag geen negerko ning meer zijn. Het is maar de vraag waar de tere kinderziel het slechtst te gen kan: openlijke verminkin gen of onderhuidse spanning van fantasiebeelden waar ze zich moeilijk een voorstelling van kunnen maken? Het heeft lang geduurd voordat ik begreep waarom mijn zoon niet wilde worden voorgelezen uit Pluk van de Pettejlet. Hij vond het veel te spannend, met na me de hoofdstukken over de heen- en weerwolf. De taal grap dat de wolf, omdat hij een veerman is, heen en weer vaart, was heus aan hem be steed. Maar hij vond het ge woon een naar beest. ACTIE Win nieuwe 'Revival' van Stephen King Cursus voorvaders die graag voorlezen INTERVIEW António Lobo Antunes Het kwaad en de rivier roept met een een déja-vu-gevoel op. Een re cente thriller van Karen Slaughter speelt zich ook afin 1974, en een twintig jaar oude moord kwam onlangs eveneens voorbij. Maar daarmee houden de vergelijkin gen op. R.J. Ellory's nieuwste boek speelt zich af in Mississippi, waar zeker veertig jaar geleden de Ku Klux Klan nog behoorlijk veel aanhang had. En waar een liefdesrelatie tus sen zwart en blank niet kon. In een modderige rivieroever wordt het redelijk goed geconser veerde lichaam van Nancy Den- ton gevonden. Zij verdween in 1954, pas 16 jaar jong. Haar lichaam is verminkt en haar hart heeft plaatsgemaakt voor een mandje met een opgerolde slang erin. Voodoo? Rassenhaat? Wraak? Vietnamveteraan en sheriff John Gaines wordt op de zaak gezet. Hij ontdekt al snel dat er in die pe riode meer meisjes zijn verdwe nen. Gaines zoekt contact met vroegere vrienden van Nancy, on der wie Maryanne Benedict. Als extra dimensie wordt het ver haal ook vanuit het perspectief van Maryanne verteld, summier en in een afwijkend lettertype. Het haalt de vaart niet uit het boek, maar voegt evenmin veel toe. De eerste verdachte is Nancy's vriend Michael Webster, die niet helemaal ongeschonden uit de oorlog kwam. Het verhaal krijgt een andere wen ding als de familie Wade meer in beeld komt. De vier kinderen, tel gen uit een welvarende zuidelijke fabrikantenfamilie, hadden alle- maal een band met het moord- slachtoffer. In de laatste hoofd stukken komt het verhaal in een stroomversnelling als het familie geheim van de Wades zich ontra felt. R.J. Ellory schrijft pakkend. Hoe wel dit boek veel personages kent, beperkt Ellory zich tot het uitdie pen van de sleutelfiguren. Hier door concentreer je je als lezer ook vooral op deze mensen. En daarmee zet de auteur de lezer weer een beetje op het verkeerde been. Want, zo betoogt Maryan ne: 'De waarheid die mensen ver tellen, is in het grootste deel van de gevallen de waarheid die zij willen geloven.' Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Dizzie ver bindt lezers. Deel je favoriete titels, schrijf een recensie en koop online. VADERWEÈK Revival is het nieuwste boek van horror- en thrillergrootmeester Stephen King. Kijk op Dizzie.nl hoe je het kunt winnen. Er liggen tien exemplaren klaar van deze mysterieuze thriller. s- Vaderweek, waarin het voorlezen door vaders centraal staat, duurt tot zondag. Leden van de bibliotheek kunnen een gratis onlinecursus vol gen vol tips om meer uit het voorle zen te halen. Lees meer op Dizzie.nl foto Kick Smeets/HH THRILLER door Alice Plekkenpol Het kwaad en de rivier R.J. Ellory Vertaling Kris Eikelenboom 447 blz. De Fontein 22,50 euro De waarheid die mensen verteilen, is vaak wat zij willen geloven R.J. Ellory

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18