In de kapstoel DIZZIE 17 Gerard Smallegange uit Nisse is aan zijn vijfde boerderijenboek toe. Hoge hoeves op gelaagd land: een lekker kijk- en leesboek. Hebben kustregio's onvermoede krachten? Zeeland is het einde zeeiwQ is Her me' Het was toen Gerard Reve nog Gerard Kornelis van het Reve was. Op 26 maart 1966 stond het in de krant: hij komt naar Vlissingen, de be roemde en beruchte schrijver. Vier dagen later was het zo ver, de lezing vond plaats in Hotel Bri tannia. Vijftien jaar nadien publi ceerde Reve een boekje naar aan leiding van zijn verblijf. 'Het was eind Mei 196*, een Vrijdagmid dag, naar ik vermoed. Ik had de trein genomen van mijn woon plaats, de grote stad A., naar de Zuidnederlandse havenstad V.,' zo schrijft hij in De vierde man, in dertijd geweigerd als Boekenweek geschenk, vanwege een overdosis 'herenliefde'. Terwijl Reve een ver haal belooft over 'een even harts tochtelijke als kortstondige ver houding met een jonge wedu we van het vrouwelijk geslacht'. In zijn biografische Reve-trilogie onthult Nop Maas de feiten ach ter de novelle. Kort samengevat: twintig procent realiteit, tachtig procent fantasie. Het was lang geleden dat ik iets van Reve las. Het viel niet mee: zelfs in deze voor een heel breed publiek bestemde vertelling pos teert de schrijver zich zeer hinder lijk voor zijn werk. Aardig aan De vierde man is het vluchtige maar herkenbare beeld van Vlissingen. Hij laat er 'de enige bekende bot sing in West-Europa tussen een auto en een schip' plaatsvinden. Het meest geslaagd is het portret van de mooie Christine, voor wie zoals Maas meldt Christine Inder- wisch (1936-2012) model heeft ge staan. Ze is ook uit andere bron nen bekend, uit het werk van haar zoon Meindert vooral, die een verhaal in haar kapsalon laat spelen. De biograaf maakt dui delijk: Reve wilde graag, met de opmer king 'Ik krijg wel last van mijn image', zij wil de niet. In het verhaal geeft zij de schrijver wél haar zin. Al snel blijkt hij teleurgesteld, omdat ze bij nadere be studering nauwelijks voor een jongen kan doorgaan. Hij ont vlucht haar voorgoed wanneer hij ontdekt dat ze drievoudig wedu we is, en de drie dode mannen 'geleken alle drie een beetje op mij'. Maar bij haar in de kapstoel voelt hij zich op zijn ge mak. Wie krijgt hij na haar specia le zaterdagochtendbehandeling in de spiegel te zien? 'Geen man, ik, maar een levensbang jongetje dat het zonder volwassen bescher ming niet kon stellen.' dat het hout afkomstig is van een oude re schuur, die begin 17e eeuw werd ge bouwd. Pagina 9: „Onze schuur is dus logischerwijze gebouwd met hout dat al meer dan anderhalve eeuw eerder dienst deed in de vorige schuur, ge bouwd op datzelfde erf. Er werd een nieuwe schuur gebouwd, waarin de oude verwerkt werd." Het is een brede waaier aan boerderijen en daaruit voortvloeiende onderwer pen, die in dit boek voorbij komen. Zo wordt er verteld over de zandlopermo tieven op raamluiken, de Moffenschans in Terneuzen, de overstroming en droog making van Noord-Beveland, de prinse lijke achtergronden van Oranjezon, het haventje van Eindewege, het Munniken- hof bij Grijpskerke, de opmars van de makelaars. En nog veel meer. Stukje bij beetje kom je in het boek ook wel wat over de schrijver Gerard Smalle- gange te weten. Hij vertelt dus over de boerderij waar hij geboren is. In het ver haal over de Hooge Hoeve van Dreischor lezen we in welke plaatsen hij graag komt in Zeeland: Veere buiten het toeristenseizoen, Hulst en Sluis als het niet te druk is, Nisse waar hij woont, en natuurlijk het rirtgdorp Dreischor op Schouwen. Als Oranjezon ter sprake komt, duikt er opeens een jongere versie van de schrijver op: 'het pedante, eigenwijze kereltje dat ik was (en wellicht nog ben)'. Zo leren we Ge rard ook laag na laag kennen. Wie de serie van Ge rard Smallegange in de PZC kent, begeeft zich op bekend ter rein. De afgelopen anderhalfjaar besprak hij in de krant al lerlei aspecten van het boerenleven in Zeeland onder de titel, die nu zijn boek siert. Mooi papier en royaal bemeten fo to's maken van de uitgave een uitnodi gend geheel. Bovendien weet de schrij ver zijn tekst toegankelijk te houden, als of hij in een gezellige fauteuil bij de openhaard aanschuift. In ruim zestig korte hoofdstukken komen we her en der in - soms ver - verleden en heden van agrarisch Zeeland terecht. Gelaagd land heeft twee betekenissen. Enerzijds slaat het op het opgeslibde en vaak weer weggeslagen land. Onder wat je nu ziet ligt de geschiedenis laag op laag opgestapeld. Verder noemt Smalle gange de Zeeuwen een 'gelaagd' volkje: „je moet ze goed afkrabben om ze echt te leren kennen." De schrijver is geboren op hoeve Toren- zicht bij Wolphaartsdijk. Daar vindt hij meteen de ene laag op de andere. De tra ditionele, met riet gedekte en met ge teerde planken gepotdekselde schuur stamt uit 1768. De gebinten zijn opval lend dun. Afkomstig van een rank ge bouwd schip, veronderstelde opa Smal legange. Gerard komt tot de conclusie VRIJDAG 21 NOVEMBER 2014 '4.1** STUDIUM GENERALE OVER ZEEUWSE IDENTITEIT Vandaag wordt de eerste bijeenkomst in het kader van Studium Generale over de Zeeuwse identiteit gehouden. Tijdens die bijeenkomst in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg (aanvang 16.00 uur) presenteert professor dr. Gert-Jan Hos- pers zijn boek Zee+Land, de kracht van kust regio's. Daarin analyseert hij aan de hand van Europese, Nederlandse en Zeeuwse voorbeelden welke invloed de zee heeft op het doen en laten van mensen in kust regio's. Na de pauze is er een bijdrage van prof. dr. Knottnerus, voorzitter van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbe leid (WRR). CARTOONS VAN COR DE JONGE Het boek Zeeland is het einde! (15,- euro) biedt honderd cartoons van Cor de Jon ge, die de afgelopen 25 jaar in de PZC verschenen. Het eerste exemplaar wordt woensdag 26 november overhandigd aan gedeputeerde George van Heukelom in de Drvkkery Middelburg. Tot 12 januari 2015 worden 40 cartoons geëxposeerd. SR ZEEUWSE. SCHRIJVERS. door Mario Molegraaf Gerard Reve (1923-2006) De roman De vierde man verscheen in 1981 Over een gelaagd volkje H Hoeve Barbestein, tussen Heinkenszand en 's-Heerenhoek. De rijk versierde eindgevel is typisch 17e-eeuws: dure opsmuk van een rijke Zeeuwse edelman, foto uit Hoge hoeves op gelaagd land door Jan van Damme M Gerard Smallegange. Hoge hoeves op gelaagd land Gerard Smallegange De Koperen Tuin 88 pagina's 18,50 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17