Boerin kookt en beslist i 4 12 VERDIEPING AGRARISCHE FAMILIEBEDRIJVEN Boerinnen werken vaak buiten de deur, maar zijn in het fa miliebedrijf nog al tijd degenen die het eten verzorgen. Al Boerinnen die thuisblijven om voor de koeien en de kinderen te zorgen, zijn er steeds minder. 44 pro cent van de vrouwen met een boer als partner, heeft een baan buiten het bedrijf. In de jaren '80 was dit slechts 5 procent. Boerinnen zijn ook hoger opgeleid. En ze bren gen vaker extra geld in het laatje door nevenactiviteiten die ze ont plooien op de boerderij, zoals een mi- nicamping of winkel. Dat alles blijkt uit enquêtes op 1.200 agrarische ge zinsbedrijven in opdracht van het ministerie van Economische Zaken. In het dagelijkse werk is de rolverde ling op agrarische familiebedrijven nog vrij traditioneel, zegt onderzoek ster Ilse Matser van Hogeschool Win- desheim. „Het is vooral de vrouw die kookt, wast en voor de kinderen zorgt. Daar staat tegenover dat vrou wen een beslissende stem hebben in strategische zaken. Als het gaat over leningen voor investeringen, de aan- of verkoop van land of bedrijfsopvol ging, beslist 70 procent van de vrou wen mee. De kennis en ervaring die vrouwen buiten het bedrijf opdoen, komt daarbij van pas. Van meewer kende echtgenotes zijn boerinnen mede-onderneemsters geworden." 2014 is door de Verenigde Naties be stempeld als jaar van het gezinsbe drijf, omdat agrarische familiebedrij ven een belangrijke rol hebben in de voedselvoorziening. In Nederland zijn verreweg de meeste land- en tuinbouwbedrijven nog altijd gezins bedrijven. Wel is dat aandeel sinds 2013 afgenomen van 95 naar 87 pro cent. Vrijwel alle melkveebedrijven zijn familiebedrijven. In de glastuin bouw is 60 procent op een andere manier georganiseerd. Die bedrijven werken met veel personeel. Samen een boerderij runnen is voor echtgenoten niet altijd gemakkelijk, zegt Matser. „Zeker op een veehoude rij is het werk nooit klaar. Dat kan voor extra stress zorgen." Toch zijn agrarische gezinsbedrijven volgens haar over het algemeen het meest toekomstbestendig. „Die bedrijven kennen vaak een lange traditie op de zelfde plek. Van hun ouders krijgen boeren kennis en vakmanschap mee. Als je vijfde of zesde generatie boer bent, stop je niet zomaar als het eco nomisch even tegenzit." y Af T" •mmtsm I Een boerin met een waterpomp op haar erf in 1923. foto Spaarnestad Photo/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12