Timmermans leert pijnlijke les over de EU 10 BUITENLAND SYRISCHE VLUCHTELINGEN Syrische jongen van 14 wilde de grens oversteken, maar raakte zwaar gewond door een kogel. li Babylijkjes op zolder gevonden Een paar in het Duitse Bens- hausen vond tussen de rom mel op zolder in hun nieu we woning twee babylijk jes. De twee hadden de wo ning betrokken nadat de vo rige bewoonster drie maan den geleden hals over kop was vertrokken. Van de lijk jes, die verpakt waren in vuilniszakken, waren alleen de skeletten over. De politie gaat uit van een misdrijf. Leider van IS in Mosul gedood De leider van Islamitische Staat (IS) in de bezette Iraak- se stad Mosul is bij een luchtaanval gedood. Het gaat om Radwan Taleb al- Hamdouni, die woensdag werd uitgeschakeld toen hij in zijn auto met chauffeur in de stad reed. Ook de chauf feur overleefde de aanval niet. Mosul is een van de doelwitten van de door Amerika geleide coalitie. Regisseur Mike Nichols overleden De Amerikaanse filmregis seur Mike Nichols is woens dag op 83-jarige leeftijd over leden, is gisteren bekendge maakt. Nichols is vooral be kend van de films Who's af raid of Virginia Woolfen The GraduateDe in Duitsland ge boren regisseur kwam op 7-jarige leeftijd naar Ameri ka met zijn ouders mee die voor de nazi's vluchtten. Israël onderschept lading wapens De Israëlische politie heeft een grote lading wapens en vuurwerk onderschept die op weg was naar Palestijnen in Oost-Jeruzalem. Duizen den messen, zwaarden en ta- sers zaten verstopt in dozen met kerstversiering. In de containers zat ook een grote hoeveelheid zwaar vuur werk vermoedelijk bestemd voor relschoppers, meldden media in Israël gisteren. ISTANBUL - Gani Ozdemir had zijn 14-jarige zoon nog zo gewaar schuwd: Steek de Turkse grens niet illegaal over. Te gevaarlijk. Maar de 14-jarige Ali probeerde het in de nacht van 18 op 19 mei toch, samen met negen anderen. Hij was bang. Toen hij Turkse stemmen hoorde, wilde hij weg rennen. Op dat moment werd hij door een kogel in zijn slaap ge raakt. „Het gebeurde om negen uur 's avonds. Om twaalf uur 's nachts kreeg ik van familieleden die er bij waren bericht via Facebook. Ali was beschoten aan de grens en ernstig gewond", vertelt Ozde mir. „Ik kon het niet geloven." Aan het begin van de oorlog vluchtte hij met zijn gezin naar TUrkije. De familie woont in grensplaats Kiziltepe. „Ali was te rug in Syrië om familie te bezoe ken." Daags na de beschieting la ten de grenswachten de gewonde Ali wel de Turkse grens over. In Diyarbakir is hij geopereerd aan zijn ogen. In juni werd zijn asiel aanvraag door Duitsland geaccep teerd. Vader Ozdemir hoopt op ge rechtigheid, hij heeft nu - met steun van Amnesty Internatio nal - een rechtszaak tegen de Via Facebook kreeg ik bericht van familie, Ali was aan de grens beschoten Tlirkse soldaten aangespannen. De beschieting van Ali staat niet op zichzelf. Het lijvige rapport van de mensenrechtenorganisatie staat vol met trieste voorbeelden. Verhalen over afranselingen, mar telingen en dodelijke beschietin gen aan de grens. De 44-jarige Mustafa Shams al-Din uit Teil Hajar overleefde zijn vlucht uit Syrië niet. Hij pro beert samen met twee vrienden in de nacht van 18 op 19 februari il legaal de grens over te steken. Op tien meter afstand horen ze de stemmen van soldaten, er klinken schoten en zijn vrienden moeten toezien hoe Mustafa in een mili tair voertuig wordt meegenomen. De volgende dag werd zijn dode lichaam op het prikkeldraad aan de Syrische kant van de grens ge gooid. Amnesty citeert uit het rap port van een Syrische arts die het lichaam van Mustafa onderzocht. „Doodsoorzaak is een hersenbloe ding als gevolg van harde klappen met een metaal voorwerp op de schedel." De arts maakt ook mel ding van kneuzingen op rug, nek en gezicht, eveneens veroorzaakt door een metalen voorwerp. „Eer stegraads brandwonden duiden op marteling." De Turkse overheid heeft nog niet gereageerd op de wantoestanden. „We hebben ze in september alle getuigenverklaringen van de be treffende zaken gestuurd, maar tot op heden zonder reactie", al dus Amnesty onderzoeker Andrew Gardner. Thrkije heeft het moeilijk met de vluchtelingenstroom die nu al 3,5 jaar aanhoudt. Het land vangt offi cieel 1,6 miljoen vluchtelingen op en heeft naar eigen zeggen vier miljard euro uitgegeven aan de op vang van de vluchtelingen. Anka ra wordt internationaal geprezen voor de omstandigheden in de kampen aan de grens. Maar de 4 I v-,. 1 *fi' J: V;, /Z, v - -7^* w -;V%V 'I-s-' - problemen, zo blijkt uit rapport van Amnesty, groeien het land bo ven het hoofd. Het merendeel - meer dan een miljoen vluchte lingen - verblijft namelijk niet in de kampen en zijn op zichzelf aan gewezen. Elke hulp ontbreekt. „Er zijn duizenden gezinnen die niet weten hoe ze volgende dag aan eten kunnen komen", verduide lijkt Gardner. Officeel mogen de Syriërs niet werken. Zij die wel werk vinden, worden op grote schaal uitgebuit en werken lange uren voor hongerloontjes. In het rapport staat het verhaal van de 10-jarige Ibrahim uit Kilis. Samen met zijn vader verzamelt hij dagelijks plastic uit het afval in de grensstad. Ze verdienen zo Daarbij gleed hij deze week ech ter meteen uit over een plastic zakje en moest hij zich knarsetan dend neerleggen bij een deal tus sen het Europees Parlement (EP) en de EU-landen over het terug dringen van de afvalberg aan dun ne plastic wegwerpzakjes, zo'n acht miljard stuks per jaar. De kersverse rechterhand van voorzitter Jean-Claude Juncker werd buitenspel gezet bij zijn po ging om dit milieuvervuilend pro bleem bij de lidstaten zelf neer te leggen, zonder inmenging van Brussel. De lidstaten werden het met de onderhandelaars van het Europees Parlement eens over een EU-verpakkingsrichtlijn die het jaarlijkse gebruik van gemid deld 176 plastic wegwerpzakken (zoals die in winkels worden mee gegeven) per Europese burger te rugdringt naar negentig stuks in 2019 en veertig tegen eind 2025. De landen mogen zelf bepalen of zij een heffing op plastic weg- werptasjes invoeren, of dat ze kie zen voor kwantitatieve doelstellin gen. Die flexibiliteit is volgens Timmermans een toonbeeld van slechte regelgeving. Hij zette het op de agenda bij de wekelijkse ver gadering van de voltallige Europe se Commissie. „Daar is hij teruggefloten door voorzitter juncker. Timmermans heeft een blauwtje gelopen", con stateert GroenLinks-fractieleider in het EP Bas Eickhout. „Hij heeft zich ook nog eens een slecht ver liezer getoond door te zeggen dat de lidstaten niet moeten komen klagen in Brussel als ze op proble men bij de uitvoering stuiten. Dat is een institutioneel schande lijke opmerking. De Europese Commissie heeft als taak en ver plichting toe te zien op de correc te invoering van wetgeving." Het gedoe om de verpakkings richtlijn wordt in diplomatiek Brussel gezien als testcase voor de positie van de nieuwe Europese Commissie die onder leiding van Juncker een politieker profiel wil. De laatste is nu niet uit op een confrontatie met het parlement dat hem in oktober koos tot Com missievoorzitter. Want Juncker ligt vanwege de 'LuxLeaks' onder vuur, de onthullingen over schim mige deals met internationale be drijven die tijdens zijn premier schap van Luxemburg een belas tingparadijs maakten. Hoewel hij ontkent belastingontwijking te hebben gestimuleerd, dient een groep onder aanvoering van de an- ti-EU-partij UKIP en het Franse Front National een motie van wantrouwen in. De twee grootste partijen, zijn eigen club van chris ten-democraten EVP en de so ciaal-democraten S&D, hebben Juncker dus aan een touwtje. Het zal Timmermans niet meevallen. BENSHAUSEN BAGDAD NEW YORK JERUZALEM Ali had geen schij n door onze correspondent Jessica Maas Gani Ozdemir, vader van Ali door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Ecolabels voor ijskasten, zwangerschapsverlof of de normen voor schone lucht; Frans Timmer mans gaat als eurocommissaris voor Betere Regelgeving 'overbodi ge' EU-regels aanpakken. Europese burgers ge bruiken per persoon gemiddeld 176 plas tic wegwerpzakken per jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10