€6 Het blijft tobben met allochtone jongeren op school 80 kg 'Geen contact met 8 BINNENLAND moslims' Badr Hari mag langer op stap Nog geen opvang uitgeprocedeerden Gevangene in been geschoten Vandaag verschijnt de eerste Bosatlas van het voedsel. „Er zijn meer mensen met overgewicht dan met honger." Badr Hari mag zich wat lan ger in horecagelegenheden vertonen. Het gerechtshof heeft de voorwaarden die zijn gesteld aan de schorsing van zijn voorlopige hechte nis versoepeld. De kickbok ser is vrij op voorwaarde dat hij tussen 10 uur 's avonds en 10 uur 's ochtends geen horeca bezoekt. Het hof heeft het horecaverbod ver kort naar tussen midder nacht en 8 uur 's ochtends. De coalitie wil pas na janua ri, als er een finale uitspraak bekend is, beslissen of het Rijk de opvang van uitgepro cedeerde asielzoekers gaat betalen. Dat betekent dat uit geprocedeerden deze winter opnieuw dakloos zijn, tenzij de gemeente te hulp schiet. Het Europees Comité voor Sociale Rechten oordeelde onlangs dat Nederland op vang moet bieden. Een parketwachter heeft gis teren op het parkeerterrein van het Diakonessenhuis in Utrecht een gevangene in zijn been geschoten. De man was voor een behande ling naar het ziekenhuis ge bracht en greep die gelegen heid aan om te vluchten. Hij kon worden gegrepen nadat hij in zijn been was geraakt GRONINGEN - 70-plussers eten het meeste fruit. Een gemiddelde Ne derlander snoept per jaar nog niet half zoveel-chocolade als een Belg. Een derde van alle akkers in de wereld wordt gebruikt om vee voer te produceren. En wist u dat een kilo tomatenzaad meer waard is dan een kilo goud? 50.000 euro betaalt een tuinder ervoor. Daar mee kan hij acht hectare tomaten telen. Als hij die verkoopt, levert dat zo'n 3,5 miljoen euro op. In de winkel betaalt u drie keer zoveel voor een kilo tomaten als de tuin der ervoor krijgt. De eerste Bosatlas van het voedsel, die vandaag verschijnt, staat bol van feiten. Talloze kaarten en info- graphics brengen in beeld hoe ons voedsel wordt geproduceerd, hoe we het consumeren en wat de gevolgen daarvan zijn op bij voorbeeld het milieu. Met 116 pagi na's is de atlas dunner dan zijn be roemde broer, de Grote Bosatlas. De uitgave past in de lijn van the ma-atlassen die Noordhoff de af gelopen jaren al heeft uitgebracht: er is een Bosatlas over het kli maat, over energie, over onder gronds Nederland. Er is een versie over Nederland waterland. „Voed sel is een thema dat net als die on derwerpen volop in de maatschap pelijke belangstelling staat", ver klaart redacteur Henk Leenaers. Niet alleen als blijkt dat ermee gesjoemeld is, zoals in de paarden- vleesaffaire. „Eten is een onder deel geworden van onze lifestyle. Kookboeken zijn populairder dan ooit, chef-koks zijn tv-sterren ge worden. Tegelijkertijd eten we steeds meer kant- en klaar maaltij den en snacken we wat af. Op de wereld zijn nu meer mensen met overgewicht dan met honger." Veertig organisaties - kennisin stellingen, overheden en bedrij ven - hebben feiten aangeleverd die in honderden kleurrijke kaar ten en infographics zijn verwerkt. Nederland staat daarin centraal. „Qua voedselproductie hoort Ne derland tot de wereldtop. Na Ame rika zijn we de grootste voedsel producent, de Wageningen Uni versiteit is wereldwijd een belang rijk kenniscentrum. Dat maakte het extra interessant om een atlas over voedsel te maken", zegt Leen aers. Ook aan de morele dimen sies van voedsel zijn pagina's ge wijd. Want de manier waarop voedsel wordt geproduceerd, heeft nadelige gevolgen voor het milieu, het klimaat en dierenwel zijn. Zo is te zien dat in het West- land de meeste gewasbescher mingsmiddelen in het oppervlak tewater zitten. En in Flevoland wordt de meeste grond gebruikt voor biologische landbouw. Al be steedt de gemiddelde Nederlan der nog geen kwart (47 euro) van het geld dat Zwitsers besteden aan biologisch eten. De eerste oplage van de nieuwe Bosatlas beslaat 14.000 exempla ren. Volgens uitgever Peter Vroe ge verkopen de thema-atlassen goed. „Per titel zijn er tienduizen den verkocht. Zeker 50.000 the ma-atlassen zijn al in aardrijks- kundelokalen terechtgekomen, omdat we dankzij sponsors gratis klassensets van tien of vijftien exemplaren kunnen uitdelen." Vooralsnog is er voor de Bosatlas van het voedsel geen onderwijsedi- tie beschikbaar. Scholieren en lera ren die willen opzoeken in welke provincie de meeste aardappelen worden gegeten, waar in Neder land de 56 zuivelfabrieken staan en of in Spanje bananen worden geproduceerd, moeten dus ouder wets naar de boekhandel. Daar is de atlas vanaf zaterdag te koop. Dat stelt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in zijn gisteren gepubliceerde jaarrap port Integratie 2014. Ofschoon al lochtone jongeren (vooral van Thrkse en Marokkaanse afkomst) dus vaker een hogere opleiding volgen, ligt hun gemiddelde oplei dingsniveau nog steeds lager dan dat van autochtone leeftijdsgeno ten. In de derde klas van het voort gezet onderwijs zitten allochto nen maar half zo vaak op havo of vwo. Ook verlaten ze vaker het on derwijs zonder een diploma. Een van de oorzaken kan zijn dat bij hen thuis geen Nederlands wordt gesproken. Dat heeft een slechte invloed op schoolpresta ties. Ook hebben allochtonen va ker laagopgeleide ouders dan hun autochtone leeftijdsgenoten. Een lage opleiding zorgt ervoor dat jongeren later minder vaak werk hebben of een slecht betaal de baan. De economische malaise helpt ook niet mee: de werkloos heid van niet-westerse jongeren is in de afgelopen jaren sterk toe genomen. Het CBS stelt ook een verschil vast tussen Marokkaanse en Turk se jongens en meisjes: vooral de meisjes zijn de afgelopen tien jaar vaker in het hoger onderwijs te rechtgekomen. Ook verlaten ze veel minder snel het mbo zonder diploma. De Turkse, Marokkaanse, Suri naamse en Antilliaanse bevol kingsgroepen in Nederland be staan voor ongeveer de helft uit tweedegeneratieallochtonen, stelt het CBS. En ook al loopt die twee de generatie nog achter op au tochtone leeftijdsgenoten, 'sociaal- economisch staat ze er beter voor dan de eerste generatie'. HILVERSUM - De meeste Nederlan ders hebben geen contact met moslims. Dat valt op te maken uit onderzoek in opdracht van de Evangelisch Omroep (EO). 80 procent van de Nederlanders zou niet of nauwelijks contact hebben met moslims. Van hen zegt slechts 5 procent open te staan voor een ontmoeting. Het onderzoek is na de opkomst Ze zijn hoger opgeleid dan hun ouders en minder vaak afhanke lijk van een uitkering. Ze hebben gemiddeld 2000 euro per jaar meer te besteden dan hun ouders. van terreurgroep IS deze zomer uitgevoerd. Volgens de EO is er een representatieve steekproef ge houden onder ruim duizend Ne derlanders. Meer dan de helft van de ondervraagden zegt nu negatie ver over de islam te denken dan vroeger. Uit het onderzoek blijkt dat er nauwelijks verschil is tus sen niet-gelovigen en kerkgan gers. AMSTERDAM Badr Hari. foto HH DEN HAAG UTRECHT Zaad duurder dan goud door Annemieke van Dongen Een derde van alle akkers in de wereld wordt gebruikt voor de productie van veevoer Twee derde van het Nederlandse grondgebied is in gebruik voor voedselproductie. tttttttttt De helft van alle Nederlandse volwassenen heeft overgewicht, een op de tien obesitas. Alleen in studentensteden als Utrecht en Leiden zijn deze percentages veel lager. Het aantal boeren in ons land halveerde sinds de jaren vijftig. In diezelfde periode werd de gemiddelde bedrijfsomvang vijf maal zo groot en verzevenvoudigde de opbrengst van komkommers. MMMMM Tomatenzaad is duurder dan goud. De tomaten die uit zo'n zaadje groeien, brengen tweehonderd keer zo veel op als de prijs van het zaad. Op Europese wegen vervoert één op de drie vrachtwagens voedsel. ÊVïi Iedere Nederlander geeft dagelijks 9 euro uit aan-eten, waarvan 3 euro buitenshuis. Nederlanders gooien per persoon ieder jaar zo'n 80 kilo eten weg, waarvan 50 kilo in de vorm van ongebruikt voedsel en restjes. infographic Ronald Visser bron De Bosatlas van het voedsel Het Westland heeft de meeste gewasbeschermings middelen in het oppervlak tewater zitten door Cyril Rosman DEN HAAG - Nederlandse jongeren van allochtone afkomst gaan, verge leken met tien jaar geleden, vaker naar de havo of het vwo en begin nen regelmatiger aan een studie. Toch lopen ze sociaal-economisch nog steeds achter op autochtone, Nederlandse jongeren. Hun integra tie verloopt daardoor moeizaam. Allochtone jongeren heb ben het beter dan hun ouders, maar nog niet zo goed als autochtonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8