6 BINNENLAND Kapers gedood zonder verzet iSiipfe iü George Flappen werd in 1977 gegijzeld bij De Punt. Hij wil nu 'echte antwoorden', het liefst van een waarheidscommissie. DEN HAAG - Hij lag voorin de trein op de grond, toen mariniers op 23 juni 1977 bij De Punt met grof ge schut een einde maakten aan een twintig dagen durende treinka ping. Te midden van het tumult hoorde George Flappen een van hen nog op geen tien meter af stand schreeuwen: „Hier zijn ze al lemaal kapot!" Het heeft Flappen, nu 65, altijd beziggehouden. Had de marinier de kapers daar 'allemaal kapotge schoten' of waren ze al gedood door scherpschutters die van bui tenaf het vuur hadden geopend? „Het voelt niet lekker als er ge moord is voor je vrijheid. Ik wil weten of dat zo is." Al jaren doen verhalen de ronde dat enkele van de negen Molukse treinkapers van dichtbij zijn geëxecuteerd door mariniers. Nee, zegt minister Ivo Opstelten (Justitie) nu op basis van een uit gebreid archiefonderzoek. „Het doel was niet om de kapers te do den, maar om mensen in de trein te bevrijden. De acties kunnen op geen enkele wijze als executies worden aangemerkt", aldus de be windsman gisteren tijdens de pre sentatie van het rapport. Flappen is niet overtuigd. Hij had gehoopt op een diepgravender on derzoek waarin bijvoorbeeld ook getuigen zouden zijn gehoord. Nu mist hij het antwoord op cruciale vragen, zoals waarom de enige vrouwelijke gijzelnemer werd ge dood, terwijl zij al zwaargewond op de grond lag 'en niet in staat was zich te verdedigen'. Uit het rapport blijkt dat zij ongewapend was. Ook is hem nog steeds niet duide lijk waarom een 19-jarige passagie- re werd gedood. Zij bevond zich met een andere reiziger in het tus- sencompartiment toen de bevrij dingsactie begon. „Waarom wis ten zij niet dat daar twee gegijzel den sliepen? Het hing er vol afluis terapparatuur." Familie van de an dere gedode gegijzelde kreeg te horen dat hij door Moluks vuur was omgebracht. „Dat bleek niet waar. De kogel was afkomstig van een marinier. Maar waarom de re gering daar destijds mee sjoemel de, staat niet in het rapport. 'Dat weten we niet', klinkt het dan." Wat Flappen betreft komt er een waarheidscommissie, of op z'n minst een parlementaire enquête „Ik zou graag willen dat mensen onder ede gehoord worden. Het moet nu voor eens en altijd duide lijk worden wat daar precies is ge beurd." Flappen was op weg naar een ten tamen psychologie in Groningen toen zijn leven op 23 juni een an dere wending nam. Niet alleen liet de impact van de bijna drie weken durende gijzeling zijn spo ren na>. De inmiddels gepensio neerde ICT'er raakte in de trein aan de praat met de leider van de kapers, Max Papilaya en dat wekte zijn interesse in de 'Molukse zaak'. „Het heeft mijn leven rich ting gegeven", zegt hij. „Ik ben me gaan afvragen waarom jonge, intelligente mensen zoiets deden. Wij weten in Nederland weinig van hun problemen, de onder drukking op Papoea en de Moluk- ken. Daar zitten inwoners vijftien jaar vast, alleen omdat ze een vlag hijsen. Ik ben me gaan inzetten voor hun zaak." DEN HAAG - Tijdens de beëindi ging van de treinkaping bij De Punt in 1977 zijn minstens vier Molukse kapers doodgeschoten die zich niet hadden verzet tegen aanhouding. Dat bleek gisteren uit archiefon derzoek naar de gijzeling. Toen malig minister van Justitie Dries van Agt verklaarde destijds dat er 'geen schot is gelosfl op kapers die zich niet verzetten. Uit het onderzoek blijkt dat een van hen gewond en ongewapend op de grond lag. Drie andere ka pers hadden wapens in de buurt, maar: 'er zijn geen aanwijzingen' dat zij het vuur wilden openen. Van de leider Max Papilaya is vol gens de onderzoekers niet na te gaan of hij zich 'duidelijk waar neembaar' had overgegeven. Het schot dat hem doodde, is 'van dichtbij' afgevuurd, aldus het rap port. Nabestaanden zeggen dat kapers door de mariniers zijn 'geëxecu teerd'. Maar volgens minister Ivo Opstelten (Justitie) was er geen sprake van. De mariniers en schut ters hebben "binnen de grenzen van hun mandaaf opgetreden: „Het toegepaste geweld was voor af voorzien en aanvaard", aldus de bewindsman. Ook was de besluit vorming 'zorgvuldig en welover- wogen'. De negen kapers gijzel den 54 passagiers. Zij eisten dat de Nederlandse Staat de belofte zou nakomen dat er een Molukse staat zou komen. Een van de kapers begeleidt onderhandelaars naar de gekaapte trein bij De Punt. foto Bert Verhoeff/HH 'Ik zou niet willen dat er voor onze vrijheid is gemoord' door Sandra Donker door Sandra Donker Molukkers Anties Marianne en Augustinus Tuparia luisteren naar de presentatie van een archiefonderzoek naar de gebeurtenissen rond de beëindiging van de treinkaping bij De Punt op 11 juni 1977. foto Phil Nijhuis/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6