De discussie over de ziekenhuiszorg moet niet gaan over instituten en locaties, maar over pa tiënten en zorg, benadrukt Hans Adriaansens. „En de patiënt wil acute hulp om de hoek." 32 ZEELAND INTERVIEW HANS ADRIAANSENS (VOORMALIG VOORZITTER RAAD VAN TOEZICHT el >v Zeeuwse ziekenhuiszorg Prioriteiten stellen. Dat, zegt Hans Adriaansens, is nu dringend no dig voor een goede ziekenhuis zorg in Zeeland, én voor de dis cussie daarover. Voor hem, als or ganisatiesocioloog en voormalig toezichthouder van het Anto- nius Ziekenhuis in Nieuwegein, is het niet zo moeilijk om de juiste volgorde aan te geven, patiënt. 2: zorg. 3: organisatie. „Zo zou de zorgverkenner moeten werken, en niet aansluiten bij de hoekse en kabeljauwse twisten tussen het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis en ZorgSaam, en tussen overheden. Die twisten gaan over de instituten en wat op welke plek moet zitten. De eerste vraag moet zijn: wat heb ik als patiënt nodig? De tweede vraag is dan: hoe verhoudt dat zich tot de zorg? En als laatste: welke organisaties horen daarbij?" U stelt de patiënt op plaats 1. Maar wie is dat? Wat zijn de kenmerken van 'de patiënt'? „Iemand die steeds mondiger is. Die heel veel baat bij heeft bij eerste-lijnszorg, de zorg die door huisartsen wordt geleverd. Die een diag nose van wat hem of haar mankeert heel dicht bij huis gesteld wil hebben, en dan een goede verwijzing wil krijgen naar een plek waar ze het euvel kunnen verhelpen. Het maakt een patiënt dan niet uit waar dat is. Voor goede zorg, wil iemand best een eind rei zen." „Met één uitzondering: de spoedeisende zorg. Die moet dicht bij de mensen in de buurt zijn." Wat is 'in de buurt „Dat is per aandoening verschillend. Spoed eisend wil in ieder geval zeggen dat je eerst ge stabiliseerd moet worden. Dat je medische si tuatie zo stabiel moet zijn dat er geen verdere schade kan ontstaan die onherstelbaar wordt, voordat je verder vervoerd wordt. Dat kan bij voorbeeld te maken hebben met een hersenin farct, of een hartinfarct. Eerst stabiliseren, daarna vervoeren naar de juiste plek voor ver dere behandeling." „Die adequate eerste opvang, waar ook stabili sering plaatsvindt, hoeft geen groot zieken huis te zijn. Dat kan een kleine medische post zijn. Een diagnostisch centrum. Als je dat in de buurt hebt, kun je met een gerust hart in Gapinge blijven wonen." „Voor de niet spoedeisende hulp is afstand minder belangrijk. Die operaties kun je plan nen en daarvoor zijn mensen ook wel bereid verder te reizen. Als ze dan maar weten dat ze daar de beste hulp krijgen. De gemiddelde duur dat iemand in een ziekenhuis ligt, was zeven dagen en dat is gedaald naar drie dagen. Ik hoef voor die korte tijd ook geen familie aan mijn bed te hebben. We kunnen elkaar te genwoordig via de computer en de telefoon zien; skypen, facetime bellen." „Trouwens, het verbaast me al veel langer dat in een ziekenhuis zomaar iedereen in en uit kan lopen. Wil je een veehal in, dan moet je ontsmet worden; wil je een ziekenhuis in, dan loop je zo door. Met alle bacteriën die je bij je hebt. De kwaliteit van de zorg lijkt mij belang rijker dan het krijgen van bezoek." In welke mate hangt bereikbaarheid samen met kwaliteit? „Hoeveel doden zijn er al gevallen sinds de meeste zorg in Goes is geconcentreerd? Ik weet het niet hoor, maar laten we alsjeblieft wel uitgaan van feiten, niet van geruchten. Dat laat onverlet dat de diagnose dichterbij en eerder gesteld moet worden dan na 45 minu ten, de wettelijke aanrijtijd naar het dichtstbij zijnde ziekenhuis. Het spreidingsbeleid van de minister is gebaseerd op ziekenhuizen en doktoren, het zou gebaseerd moeten zijn op patiënten. De vraag is of het huidige systeem nog wel toekomst heeft." En het antwoord luidt volgens u? „Dat de patiënt een goede keten van zorg wil, waar geen belachelijk grote stappen in zitten." Dat brengt ons op punt 2: de zorg. Hoe moet die keten van zorg eruit zien? „Je kunt niet op nul beginnen bij het inrich ten van de ziekenhuiszorg, dat realiseer ik me wel. Maar de zorgverkenner moet vooral kij ken naar de keten van de zorg die het beste is voor de patiënt. En niet naar de gebouwen en organisaties die er nu zijn. Dan kom je weer in de huidige discussie terecht, terwijl je daar even uit weg zou moeten. Even weg uit die ri dicule constructie waarbij Middelburg grond bezit in Vlissingen en er een strijd woedt om het hoofdziekenhuis om Goes te pesten. De discussie moet over kwaliteit gaan." Waar of bij wie begint de keten? „Bij de huisarts, die is de poortwachter en heeft een heel belangrijke functie. De eerste- lijnszorg van huisartsen wordt zwaarder, gaat naar anderhalve-lijnszorg. Huisartsen kunnen steeds betere diagnoses stellen en zich speciali seren. Op Walcheren wordt het vermogen om Ziekenhuis is d De PZC houdt in samenwerking met Scoop donderdag 27 november een debat over de ziekenhuiszorg in Zee land. Dat vindt plaats in de Klooster zaal van het vroegere PZEM-com- plex aan de Edisonweg in Vlissingen. Aanvang: 16.00 uur. Het aantal plaatsen is beperkt Wie het debat wil bijwonen, dient zich aan te melden via redactie@pzc.nl. Voorafgaand aan het debat ver schijnt een reeks artikelen over het thema. Dit is de zesde aflevering. De eerdere afleveringen zijn terug te lezen in het dossier ziekenhuiszorg op www.pzc.nl/ziekenhuiszorg. door Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58