UIT 9 €1*11 NicoOut Geen klassieke dogma's maar boeiend samenspel tussen beeld en taal in expositie eigen tijdse kunst 'Works on paper extended complemented' bij Galerie van den Berge. Op 'Amsterdam Drawing' pre senteerde Galerie van den Berge tien kunstenaars met werk op papier. Weer thuis in Goes toont de Galerie een bredere collectie. Dezelf de kunstenaars, maar ook werken in ande re materialen als aanvulling en context. Het eerste wat opvalt, is de schaal. Het gaat om relatief klein werk. Het grootste werk is 75 bij 6o centimeter. Het is ook daarmee meteen het opvallendste. Maurice van Tel lingen maakte van MDF en kunststof een hoek van een betegelde ruimte met een wasmachine. Het perspectief is vreemd en door het deurtje van de wasmachine zie je de trommel draaien. Je hoort ook een bij passend gebrom. Ik zie 'Wasmachine' als een sleutelwerk van deze expositie. Van Tel lingen toont iets wat ik goed ken, maar door er een verkleind 'beeld' van te maken, dat bovendien ook nog eens vervreemdend is vervormd, wordt het alledaagse bijzon der. Waarom boeit mij dit zo? Zo'n werk heeft de charme van alles wat op minia tuurformaat 'net echt' lijkt. Maar ik voel dat er wat meer aan de hand is. Van Tellin gen laat iets zien dat we zelf hebben ge maakt Een wasmachine en alle andere din gen die we produceren om ons behulp zaam te zijn, lijken soms hun eigen gang te gaan. In zekere zin heb ik er controle over. Met een druk op de knop gaat hij draaien, maar als hij kapot is kan ik hem niet zelf maken. Evenmin bepaal ik wanneer hij ka pot is. Als hij niet te repareren is, ben ik ge dwóngen een andere te kopen. Denk ik daarover na, dan besef ik dat we als men sensoort in staat zijn van alles te bedenken en te produceren en dat daarmee onze we reld onomkeerbaar verandert. Dan komt ook de vraag of het gemak in balans is met andere effecten. De kunst laat ons stilstaan bij deze en andere fenomenen. Zij breidt mijn blik uit, maar ook-haar eigen taal. Werk als dat van Van Tellingen is bepaald geen gemeengoed. Hij brengt vernieuwing in de kunst, ook al is die van bescheiden formaat. Dat is de rode draad door de expo sitie als geheel. Kleine en soms grotere uit breidingen van het artistiek repertoire com bineren met de prikkel, de uitdaging om beter, scherper, anders te kijken en zo meer te zien. Dat kan bijna klassiek figura tief, zoals Nanda Runge met haar losjes en raak geschilderde voorstellingen van gebou wen, ruimtes en zelfs een vogeltje, maar ook volledig voorstellingsloos zoals Clary Stolte, met haar uit lagen plakband opge bouwde paneeltjes. Zoom ik in op materi aal en techniek, dan valt ook het werk op van Hinke Schreuders die subtiele combi naties maakt van verf, vilt, papier en garen om daarmee spannende taferelen te creë ren. En dan P.B. van Rossem. Hij brengt op gebruikte panelen met verf uiterst verfijn de illusionistische texturen aan. De combi natie van waardeloos materiaal met de pre cisie van een middèleeuwse miniaturist is bewerkt brengt verrassing en spanning te weeg. Wat heerlijk is aan eigentijdse kunst, zoals ik die in de Galerie tegenkom is het vol strekt ontbreken van dogma's. Naast de pu re abstractie van de geometrische composi ties van Shawn Stipling kan er rustig werk verschijnen van Frank Halmans die uit boe ken huizen en interieurs samenstelt. En daarbij een extra dimensie aanreikt, name lijk het samenspel van beeld en taal. 'Room for Reading' bestaat bijvoorbeeld uit schut bladen van boeken. Zo speelt hij fysieke ruimte uit tegen de ruimte in je geest. DONDERDAG 20 NOVEMBER 2014 POP UP 2: Kunst lenen met korting Nog drie dagen heeft u kans werk in huis te halen van kunstenaars als Be rend Strik, Ben Sleeuwenhoek, Niels Broszat, Piet Dieleman en Johan Nieu- wenhuizen voor een bedrag dat lager is dan menig telefoonabonnement. Nieuwe deelnemers aan de uitleen krijgen de eerste drie maanden gra tis. Er is klein en groot werk, T/m 22/11 CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg. Do. en vr. 9.00 -17.00 uur; za. 13.00 - 17.00 uur. Toveren met licht in de donkere kamer Tanya Long (New York, 1981fotogra feert zonder camera. Zij werkt met fotopapier dat zij door geraffineerde manieren van belichten en ontwikke len transformeert tot drager van licht en kleur. Zij was een aantal weken te gast op het IK-eiland. Haar werkt oogt decoratief, maar blijkt gelaagd en vol betekenis. T/m 23/11. Stichting IK, Vlissingse- straat 239a, Oost-Souburg. Za. en zo. 12.00- 17.00 uur. Ton Lamper inspireert in Terneuzen De Terneuzense kunstuitleen brengt een mooie verzameling grafiek, met onder meer etsen en linosnedes van Ton Lamper. Hij maakt geraffineerde composities waarin figuratieve ele menten uit oude culturen worden sa mengebracht met voorstellingen die aan de natuur zijn ontleend. Van avond demonstreert hij technieken. T/m 20/12. Kunstuitleen, Bellamy- straat 26a Terneuzen. Di. t/m vr. 13.00 -17.00 uur. Za 10.00 - 14.00 uur. Gewone ervaringen bescheiden en monumentaal verbeeld Annemarie Konings en Doris Slobbe zijn onlangs afgestuurd aan Academie St. Joost. In hun werk zie je dagelijkse ervaringen en herinneringen terug. Zo vond Slobbe een dode vogel in de tuin van de academie. Het dier kreeg een begrafenis met toespraken, ge dichten en bloemen. Een drieluik roept de gebeurtenis op. T/m 18/1 2015. Museum Het Belfort, Groote Markt 1Sluis. Wo. t/m zo. 13.00- 16.30 uur. Overzicht Mark Rothko in Den Haag v Als je voor een schilderij van Mark Rothko (1903-1970) staat, voel je hoe je zijn wereld ingezogen wordt. Kleurvelden, opgebouwd uit zinde rende verflagen, zijn ongekende inten siteit. Rothko werd geteisterd door ontgoocheling en depressie, zette zijn verlangen naar een betere wereld om in sublieme schilderijen die ver wonderen, troosten en ontroeren. T/m 1/3 2015. Gemeentemuseum, Den Haag. Di. t/m zo. 10 -17 uur. Werk van Clary Stolte Klassiek figuratief werkje van Nanda Runge Opvallend en prikkelend werk van Maurice van Tellingen Tonen en zien zijn waardevol Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. T/m 29/11'Works on paper extended com plemented'. Met Hernan Ardila Delgado; Frank Halmans; Stijn Kriele; Dave Meijer; Peter Mor- rens; P.B. van Rossem; Nanda Runge; Hinke Schreuders; Shawn Stipling; Clary Stolte en Mau rice van Tellingen. Galerie van den Berge, West- wal 45, Goes. Do. 12.30 - 17.00 uur. Vr. en za. 12.00- 17.00 uur. j/êêêêèMÊB -mmwrn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49