8 UIT Een verrassend resultaat van de zoektocht naar oudjaar- shows buiten Nederland. Die zijn er. Veel meer dan verwacht zelfs: van Hollywood tot Bollywood. Nu we midden in het seizoen van de oude jaarsshows zit ten (eerstkomend: 'Hartekre- ten' van Maikel Harte in de Nieuwe Kerk, Zierikzee op woensdag 26 november), is bij mij de vraag opgekomen of wij Neder landers met al die verschillende shows daar eigenlijk uniek in zijn. Of eigenlijk was het geen vraag, het was eerder min of meer een vaste overtuiging. Was, want on dertussen weet ik beter. Er zijn landen en volkeren die ons vér overtreffen. Om te beginnen doet IJsland dat. Daar be staat al sinds 1966 onafgebroken een oudjaarshow met de zeer IJslandse naam Aramótaskaupiö. Dat is een satirische te rugblik op het voorbije jaar, waaraan werke lijk niemand kan ontsnappen. Zowel politi ci als activisten, kunstenaars en zakenlie den, alle lagen en delen en partijen van de bevolking, zijn gegarandeerd het slachtof fer. Zowat heel de bevolking zit dan op oudjaar aan de buis gekluisterd, 2002 heeft het record: toen keek 95,5% van de bevol king toe en lachte zich krom. Boven de 90% komt het aantal kijkers sowieso altijd, en dat is een fenomenaal aantal, dat wij Ne derlanders op geen stukken na halen. Ook in de USA wordt het groots aangepakt. Daar zijn sinds 1981 The Capitol Steps ac tief met politieke satire. Het begon met een paar stafleden van senator Charles Per cy, die een personeelskerstfeestje wilden opvrolijken. Bij gebrek aan betere ideeën deden ze dat met wat krantenkoppen, die ze op muziek zetten. Dat sloeg in, en in 1984 was het daarom al een fulltime job voor minstens 5 man. Anno 2014 zijn ze met 25 acteurs en 5 pianisten. Vaste speelda gen zijn elke vrijdag en zaterdag in Was hington DC en er zijn ook tournees, gelijk tijdig op meerdere plaatsen desnoods. Het vaste stramien is een satirische tekst op populaire muziek. Er is geen enkele hit die niet ooit voor dat doel is gebruikt. Stem men van alle vooraanstaande politici wor den perfect geïmiteerd. Een andere voltref fer: de Lirty Dies, het tot in het absurde klutsen van letters: "Flo with the Go...with Mealthy Hinds and Lappy Hives...". Elk woord van elke show is zélf geschreven. En dan, vier keer per jaar, gaat heel het land plat. Dankzij honderden radiostations die in unieke samenwerking een live radio show van The Capitol Steps uitzenden. Die van 4 juli (Independence Day) en die van 31 december (New Year's Eve) gaan gega randeerd van kust tot kust. De lach van de Amerikanen is luid en licht, de humor is ongevaarlijk, maar redelijk grappig. Het woord 'ouderwets' is toepasselijk. Ouder wetse politieke humor. Maar nog behoor lijk geestig. Mijn zoektocht is nog lang niet ten einde, maar ik zocht niet alleen naar records op voorspelbare plekken. Ik snuffelde ook op plaatsen waar ik eigenlijk helemaal niets verwachtte. En wie schetst dan de verba zing. In India bijvoorbeeld. Vooral in de staat Andra Pradesh (vier keer zo groot als Nederland) bestaat kennelijk heel veel poli tieke satire. Dat had ik nooit verwacht. Naar wat ik gezien heb, gaat dat daar altijd met maskers (van politici) op, en dan voor al met rare dansjes, met hoog Bol lywood-gehalte, of veel rare plong-gelui- den in bizarre groepsinterviews. Vermoed ik althans, want ik versta er natuurlijk niets van. Allemaal bedoeld voor oudjaar op de grootste zender, TV9. Wij zijn dus absoluut niet uniek, en ook niet de koplopers. Dus mogen we ons naar hartenlust blijven overgeven aan oudejaars- humor. Wat ik na de reeds gepasseerde Gui- do Weijers en Youp van 't Hek ook nog ver meld heb gezien: de in Oostburg vermaar de Maikel Harte (16 en 17 december volle dig uitverkocht, op woensdag 26 november nog wel kaarten beschikbaar voor het optre den in de Nieuwe Kerk, Zierikzee) en de absolute oudjaar-diehard Sjaak Bral, al 18 jaar op rij. 'Vaarwel 2014' staat op 10 decem ber in De Stenge in Heinkenszand. w Vrijdag 21 november, Sint-Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur. Vrijdag 21 november, Porgy en Bess, Terneuzen, 21.30 uur. Zaterdag 22 november, De Spinne, Goes, 20.00 uur. Zaterdag 22 november, De Spot, Middelburg, 21.30 uur. Zondag 23 november, Café Branden- burgh, Burgh-Haamstede, 16.00 uur. Koor Tallis Scholars doet Zeeland aan met 'War and Peace' Het wereldberoemde koor Tallis Scholars o.l.v. Peter Philips (U.K.) doet Zeeland een met het program ma 'War and Peace' als herinnering aan het feit dat 100 jaar geleden de Eerste Wereldoorlog uitbrak en als een eerbetoon aan de gevallenen van die Grote Oorlog. Voor dit program ma is geput uit zeer uiteenlopende bronnen, van Palestrina tot Part. Bluesicoon lan Siegal is niet vies van een vleugje soul Het Brits buitenbeentje van de blues lan Siegal is op tournee met zijn Ame rikaanse maatje Jimbo Mathus. Een optreden in Porgy en Bess mag daar niet in ontbreken. Siegal mag zich tot de beste bluesgitaristen ter wereld re kenen, maar is ook niet vies van een vleugje soul. Op het podium toont hij zich een monster met scherpe tan den, die ook heel vriendelijk lachen. In de flat van Jet loopt lang niet alles op rolletjes 'Een klucht met een knipoog' noem de komedieschrijver Haye van der Heyden zijn stuk 'De flat van Jet'. To neelvereniging Kunstvrienden heeft al meerdere komedies van deze au teur op haar repertoire staan. In de flat van Jet dreigt de boel danig mis te gaan als Jet van haar minnaar af wil en hij op zijn beurt de flat aan zijn zoon uitleent. Jonge band uit Oost-Nederland laat zijn tanden zien Knarsetand is een tienkoppige band die live een overdonderende mix van drum 'n' bass, gypsy, reggae, balkan, dubstep, ska en popmuziek van het podium slingert. Deze groep stort zo veel energie over het publiek uit dat het geen andere keuze heeft dan in te stappen in deze muzikale roller coaster. Het voorprogramma wordt verzorgd door dOOp vs. Subp Yao. Oude rotten in het vak met Amerikaanse roots music De band ZydeGoNutz staat voor mu ziek met een krachtige sound die zijn wortels vindt in het zuiden van de Verenigde Staten. Alle bandleden zijn oude rotten in het vak en hebben rui me ervaring op zowel kleine kroegpo dia als op grote festivals. Hun insteek is het maken van Amerikaanse Roots Music: Cajun en Zydeco met tal van muzikale zijstraten. Oudjaarshow niet puur Hollands Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Maikel Harte in zijn decembershow vorig jaar. foto Ruben Oreel Willem Nijssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48