Zin in Korfbal League met louter topduels Forza's ongeslagen reeks 36 SPORT MOUNTAINBIKEN Laag water bij tweede editie MTB strandtocht Mountainbiker uit Terneuzen beleeft mooie avonturen in Australië tijdens negen dagen lange Crocodile Trophy. Westmaas (bijna 21) debuteert in de Korfbal League. Bij het Scheve- ningse KVS, dat ook nieuw is op dat niveau. De 1.96 meter lange speler uit 's-Heer Hendrikskinde ren heeft zin in een seizoen vol duels met topploegen als PKC, Koog Zaandijk, TQP Sassenheim en Fortuna. „Het bevalt me erg goed bij KVS", zegt hij, nadat hij er vijf wedstrij den in de veldcompetitie op heeft zitten. „Het is nog wel erg wen nen aan het niveau. Ik krijg veel meer druk van m'n tegenstander dan toen ik nog bij Avanti in de hoofdklasse speelde. Daardoor is het heel lastig om vrij te komen. En eigenlijk zit iedereen in onze ploeg met hetzelfde probleem. Te gelijkertijd mag je ook in de verde diging geen steekje laten vallen. Elk schot van binnen de zes meter gaat raak. De hele wedstrijd moet je dus vol aan de bak, even uitrus ten is er niet bij." Desalniettemin ziet Westmaas het seizoen met vertrouwen tege moet. In de afgelopen weken won KVS een oefenwedstrijd tegen LDODK („Een concurrent in het gevecht tegen degradatie") en ver loor het Zuid-Hollandse team nipt van Fortuna. „Maar in die wedstrijd scoorde ik wel acht keer. Ik hoop dat ik dat straks, als NIEUW: ZES WISSELS het er echt om gaat, ook kan laten zien." Daan Westmaas, de jongere broer van de Tjoba-korfballers Niels en Dirk-Jan, heeft als hoofdtaak re- bounden. „Ik zal meer dan gemid deld onder de korf staan", zegt hij. „Maar we hebben bij KVS geen ab solute spits, zoals Richard Kunst bij PKC of Mick Snel bij TOP. Wij moeten over alle schijven scoren en ik zal dus ook vaak onder de paal vandaan komen. Tegen Fortu na had dat dus ook effect." Het gepromoveerde KVS, dat zater dag begint met een uitduel tegen Dalto, gaat voor de plaatsen vijf tot en met acht, stelt Westmaas. „Dan zijn we direct veilig. De nummer tien degradeert gelijk, de nummer negen speelt play-offs. Onze directe concurrenten zijn DVO, LDODK en OWO." Bij OWO speelt Naomi Zuidweg (net 21) voor het tweede jaar. De voormalige speelster van het Mid delburgse Swift wil meer brengen dan vorig seizoen. „Het is geen leerjaar meer voor mij", zegt ze. „Ik hoop nu meer van waarde te zijn voor het team." Dat wordt ook van haar gevraagd. De speelster die in de vorige zaal competitie bij haar in het vak stond, de veel scorende Michelle de Klein, is zwanger. Zuidweg moet het gemis opvangen. „Ik krijg nu een meer aanvallende rol. Ik vind dat wel mooi. Dan wordt het weer een beetje zoals ik bij Swift speelde." OWO eindigde vorig seizoen als negende en moest play-offs spe len tegen KCC om erin te blijven. Via een slopende best-of-three handhaafde de Maarssense equipe zich ternauwernood. „Zoiets wil len we niet nog een keer", stelt Zuidweg. „We willen nu gelijk bij de beste acht ploegen eindigen." De Middelburgse verwacht dat OWO beter is dan zowel KVS als LDODK. Daarnaast ziet ze ook mogelijkheden tegen DVO, de te genstander van zaterdag. Westmaas en Zuidweg, die bei den bij hun club rugnummer 5 hebben gekregen, kruisen de de gens voor het eerst op 20 decem ber, in Scheveningen. Op 28 fe bruari is het duel OWO-KVS. TERNEUZEN - Ie hebt sporters die in het buitenland bekender zijn dan in hun vaderland. Leander Hamelink uit Terneuzen is zo ie mand. Het is niet verwonderlijk. De mountainbiker uit Terneuzen rijdt immers maar weinig wed strijden op Nederlandse bodem. Hamelink is net terug van de Cro codile Trophy, een wedstrijd die van 17 tot 25 oktober in Australië werd verreden. „Dit was het mooi ste dat ik ooit heb meegemaakt." Het is jammer dat Leander Hame link (35) niet eerder met moun- tainbiken begonnen is. Hij blijkt een groot talent. Tot zijn dertigste sportte hij weinig. Veel van zijn vrije tijd stak hij in het motorrace team van Johnny Willemsen. „Het liep niet meer zo lekker in dat team en ik wilde wat anders. Ik fietste al een beetje en heb me ingeschreven voor een vierdaagse mountainbikewedstrijd in de Ar dennen. Ik had geen conditie, geen techniek en kwam elke dag als een van de laatsten aan. Maar ik vond het fantastisch om te doen." Via zijn vriendin kwam Hame link bij Guido Vroemen terecht, een sportarts met een passie voor duursporten. Dankzij diens trai ningsschema's begon de in Zaam- slag geboren en getogen Terneuze- naar aan een snelle opmars in de marathon, het langste onderdeel van het mountainbiken. Een voorlopig hoogtepunt was de titel die hij vorig jaar behaalde op het NK masters 30+ in Eijsden. Na 106 kilometer versloeg hij zijn enig overgebleven concurrent Ti- bor Zwaan in de sprint. „En dat terwijl ik absoluut niet kan sprin ten. Maar ja, mijn tegenstander zat helemaal kapot en ik net iets minder." Hamelink greep de titel als grote onbekende. Hij reed vooral in Duitsland en België, waar hij snel- progressie toonde. In Zeeland had hij zich maar een paar keer laten zien, onder andere tijdens de ATB Wintercup. Die wedstrijden wa ren voor hem eigenlijk te kort, maar wel een goede training voor de races in de zomer. Toen hij na drie wedstrijden derde stond in het tussenklassement was het ge daan, want in Zelzate, tijdens de vierde wedstrijd, raakte hij een paaltje. Een blessure was het ge volg. Rond die tijd ontstonden concre te plannen om met zijn vriendin Eline Linssen en de voormalige Zeeuw Ramses Bekkenk naar de Crocodile Trophy te gaan. Hame link: „Ik had ooit gezegd dat als ik Nederlands kampioen zou zijn, ik naar Australië wilde. Vandaar." Het werd een schitterende erva ring. De Crocodile Trophy is een van de zwaarste meerdaagse mountainbikewedstrijden van de wereld, met deelnemers die over al vandaan komen. Plaats van han deling was de omgeving van Cairns in Noordoost-Australië, waar een tropisch klimaat heerst. Na een gedegen voorbereiding met heel veel duurwerk reisde Ha melink voor drie weken af naar Australië. Honderddertig renners stonden aan de start, zo'n 75 van hen kwamen na negen etappes, een kleine negenhonderd kilome ter en achttienduizend hoogteme ters over de finish. Hamelink ein digde als dertiende in het alge meen klassement, Bekkenk als vierde. „Het was natuurlijk ver schrikkelijk vermoeiend, maar ik heb het geluk dat ik snel herstel", kijkt de Zeeuws-Vlaming terug. „De tegenstand was zwaar. Zo de den de kampioenen van Canada, Spanje, Japan en Portugal mee en bijvoorbeeld ook de voormalige Italiaanse profwielrenners Davide Cassani en Max Lelli." Beiden zijn weliswaar op leeftijd, maar nog steeds topfit. Het was een avontuur waarover H D ki g' e< k: w bi di kl „Het zou zomaar kunnen dat er aanstaand weekeinde een eind komt aan die reeks", zegt Lennen Jonker (25). „Goirle heeft een heel sterk team. Een aantal spelers van ons en de trainer hebben ze zien spelen. Het schijnt dat ze een hele goede speler hebben die veel scoort. Zij winnen ook alles - en net iets dikker dan wij." Winnen. Het is normaal voor de Forza-mannen, die sinds het eer ste duel vorig seizoen alles gewon nen hebben. Ook nu de ploeg wéér een niveau hoger speelt: der de divisie. Jonker: „Wij waren nieuw in deze competitie en in eens wonnen we alles. Toen heb ben we besproken hoe we verder zouden gaan: we leggen onszelf druk op. Moéten winnen, liefst met 4-0. Als we 20-10 voorstaan en die set toch wel binnen is, wis selen we pas. De volgende set be ginnen we dan in weer in de sterkste opstelling." Het begint weer een beetje te lij ken op het niveau waarop de 25-ja- rige Jonker een paar jaar geleden speelde. Bij Mytilus in Goes (twee de divisie) en Micro Elektro (Roosendaal, eerste divisie) speel de hij met huidig ploeggenoot Maurits van der Velden samen. Daar deed het duo veel ervaring op, maar het reizen en de combi natie met werk en studie ging hen tegenstaan: ze keerden terug naar Schouwen. Dat gold ook voor bijvoorbeeld Valentijn Luijk, die eveneens de stap naar Mytilus had gemaakt. VLISSINGEN - Mountainbiken over het strand neemt in Zeeland plot seling een hoge vlucht. Gisteren werd bekend dat 25 januari bij Scharendijke een wedstrijd voor de landelijke mountainbiketop ge houden wordt. Op 29 november is er voor het eerst een strandrace op de Brouwersdam. Daarnaast krijgt zondag 30 no vember de Zeeuwse MTB toer tocht zijn tweede editie. De start is om 11.00 uur bij Perry's Beach- club in Scharendijke, de finish na 46 kilometer op de zeedijk van Westkapelle bij Het Kasteel van Batavia. De deelnemers krijgen hard zand onder de wielen want het is laag water. Volgens Jan van der Eijk, een van de organisato ren, wil men er een jaarlijks terug kerend evenement van maken. door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Met Daan Westmaas en Naomi Zuidweg heeft Zeeland dit seizoen twee vertegenwoor digers in de Korfbal League, de hoogste klasse van Nederland. Beiden zullen met hun club vanaf zaterdag proberen weg te blijven uit de onderste regionen. Nieuw in de Korfbal League is dat teams zes keer mogen wisselen. Spelers die eruit zijn gehaald, mo gen er later ook weer in komen. Het betekent onder meer dat spe lers uit het verdedigingsvak ge haald mogen worden en in het aan- valsvak gezet worden als dat zo uitkomt Dat zijn wel twee wissels. Leander Hamelink door Koen de Vries I Terneuzenaar Leander Hamelink in ac door Michiel Bouwman BRUINISSE - In drie jaar tijd promo veerden de volleyballers van Forza Schouwen-Duiveland twee keer en ook dit jaar draait de ploeg als een tierelier: de Schouwenaren zijn al 27 wedstrijden ongeslagen en staan tweede achter koploper Red- key Goirle. En laat dat zaterdag nu net de tegenstander zijn. Meer informatie: zeeuwsemtb- Lennen Jonker van Forza Schouwen-Duiveland smasht de bal in het met strandtocht.nl 4-0 gewonnen duel met Spivo. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36