■O <2> <S> 18 CONSUMENT Planten kweek je in een blikje Bordjes met kolibries en bloemen Koffertje voor advents-cadeautjes Kleurige macarons op het bureau f leuke boodschap -ér Wie maar geen genoeg krijgt van pepernoten kan zijn lol niet op. De eerste pepernotenwinkels hebben hun deuren geopend. Het rumoer rondom het sin terklaasfeest is van alle tij den. Is het niet de kleur van de pieten, dan is het wel het gemopper over het steeds eerder verschij nen van sinterklaassnoep in de supermarktschappen. Gevuld specu laas op een zomers terras in augustus is al lang geen ondenkbare combinatie meer. En de eerste chocoladeletters kregen dit jaar een mooi plekje in menig slipper. Koek- en pepernotenfabrikant Van Delft maakt het allemaal nog gortiger. Onlangs opende Van Delft, dat verant woordelijk is voor 70 procent van de pe- pernotenproductie in Nederland, een pe- pernotenwinkel in Amsterdam. Direct daarna gevolgd door een zogenoemde pop up-pepernotenstore in Haarlem. Vorige week kwam er nog zo'n tijdelijke winkel bij, in de nieuwe Rotterdamse Markthal. Pepernootfanaten met een drukke agen da bestellen hun favoriete minikoekjes vanaf 17 november vanuit hun luie stoel. Die dag gaat Van jjv'y Delfts nieuwe pepernoten- webwinkel online. Een bezoekje aan een van de filialen is echter aan te ra den. De pepernotenwinkel heeft meer dan 35 verschillende smaken in het assortiment. En die moet je alle maal natuurlijk even proeven. De kruidige koeklucht die uit de open staande deur van de onopvallende peper notenwinkel in Amsterdam walmt, ver raadt weinig subtiel wat nietsvermoeden de voorbijgangers zullen aantreffen. De in richting draait er ook al niet omheen: dit is een pepernotenmekka. Bakken, wandrekken en schalen zijn volgeladen met flinke zakken pepernoten in smaken als stroopwafel, tiramisu en sinaasappel. Wie geen miskoop wil doen, proeft voor de zekerheid uit een van de schaaltjes bij de kassa, waarin alle varianten worden ge presenteerd. Het opvallendste strooigoed zijn de oer- kruidnoten. Deze zijn een stukje groter ll foto PR MÉËfè*. HUISGEMAAKT STROOIGOED Het recept: dan de reguliere pepernoten van Van Delft en bevatten een bijzondere mix van kruiden. Het is dezelfde geurige kruiden mix als in de VOC-tijd werd verhandeld: staartpeper, gember, nootmuskaat en ster anijs. Frank Wildschut is verantwoordelijk voor het assortiment en de marketing van Van Delft. „Pepernoten zijn de nieuwe kaas", aldus Wildschut. „Net als bij kaas het ge val is, bieden wij een ruim assortiment met specifieke smaken. Een speciaalzaak, maar dan voor pepernoten. Het loopt bo ven verwachting. In Haarlem staat bijvoor beeld soms al een rij vóór openingstijd en ontstaat er filevorming voor de kassa." De enorme populariteit kan Wildschut wel verklaren:„Er is de laatste tijd veel me dia-aandacht voor de pietendiscussie. Met zoiets als onze pepernotenwinkels is er eindelijk positief nieuws te melden rond om het sinterklaasfeest." Dat er mensen zijn die minder blij wor den van het feit dat pepernoten niet meer exclusief aan de decemberperiode verbon den zijn, lijkt Van Delft weinig te deren. „Winkeliers zijn degenen die kiezen wan neer onze producten in de schappen lig gen. Dat gebeurt zodra de kinderen weer naar school gaan. Zodra de r in de maand zit, krijgen mensen simpelweg trek in pe pernoten. Dat merken we elk jaar weer. Van september tot 5 december zijn peper noten het meest gegeten koekje." Tot het sinterklaasfeest zit Van Delft niet stil. De pepernotenproducent zit midden in de ontwikkeling van een pepernoot met Irish coffee-smaak. De gouden peper noot, een pepernoot met chocolade en een krokant, goudkleurig laagje, geeft bin nenkort wat meer glans aan de donkere dagen. Om er voor eens en altijd vanaf te zijn: wat is eigenlijk het verschil tussen pepernoten en kruidnoten? „Peper noten is een verzamelnaam gewor den", legt Wildschut uit. „Van oudsher is een echte pepernoot een wat grotere, taaiere brok. De behoefte aan kruidnoten, de kleine, krokante koek jes, is echter veel groter bij de consument. Wij noemen de kleine kruidnoten overi gens bakkersnootjes. Dat zijn de varianten die je in de supermarkt tegenkomt. Maar goed: tegenwoordig noemen we al het strooigoed dat een piet rondslingert peper noten, en daar zit van alles tussen." Een gezellig plantje kweken, is niet zo moeilijk. Haal de deksel van het Micro- Giardiniblikje, geef zo hier en daar wat water en zorg voor een zonnige standplaats. Kijk vervolgens hoe je to- matenplantje, chilipeper, basilicum- of je muntplantje groeit! De blikjes zelf zijn eigenlijk ongeopend ook al de moeite waard om naar te kijken. Ze hebben een mooie vintage look met prachtige retro kleuren. Zet de vier verschillende plantjes op een rijtje óp je aanrecht of vensterbank en pak het kookboek er alvast maar bij. De blik jes kosten 8,95 euro per stuk en zijn ook leverbaar met bloemen om zelf te kweken. www.grasonderjevoeten.nl Zijn je koekjes of cake niet bijster goed gelukt? Dan kun je de aandacht handig afleiden door het (mis)baksel op een leuk bordje te serveren. Denk bijvoorbeeld eens aan het Flutter ser vies. Dat is ontworpen door Peter Ting voor Loveramics. Het servies is gedecoreerd met silhouetten van koli bries die elegant zijn 'ingekleurd' met bloemen. De vier bordjes worden per set verkocht. Elk bordje heeft zijn ei gen kolibrie en met z'n allen naast el kaar vormen ze een prachtig geheel. Een leuke suggestie voor het sinter klaasfeest of onder de kerstboom. De bordjes zijn 14,5 centimeter in door snede en kosten 22,95 euro. www.kleuroptafel.com e Mooi op tijd voor de adventsperiode: een kinderkoffertje met alles wat no dig is om 24 cadeautjes in te pakken. Denk aan: een klein cadeautje, iets lek kers, een handgeschreven wens op een mooi kaartje, een tegoedbon voor een extra bedtijd-verhaaltje, en meer van dat soort leuke dingetjes. Van 1 tot en met 24 december heb ben de kinderen dan elke dag iets moois om toe te werken naar de kerst. Het koffertje bevat onder meer zakjes, koord, sluitstickers, labels en knijpertjes. Wellicht ten overvloede, bevat het koffertje ook een beschrij ving over advent. Het koffertje kost 27,50 euro. www.binnenpretwonen.nl Het lijkt te mooi om waar te zijn: ma carons zonder calorieën. Helaas zijn ze niet eetbaar: deze kleurige gum men lijken alleen maar op echte mi- ni-macarons. Deze Iwako erasers zijn speciale gummetjes uit Japan. Ze zijn zo gemaakt, dat ze goed lijken op ech te taartjes, donuts, macarons en ande re zoetigheden. Er zijn zelfs gumme tjes in de vorm van smakelijke ijsjes. Iwako erasers zijn handig en leuk op je bureau of in je etui. Je kunt ze na tuurlijk ook allemaal kopen om een mooie en aparte gummetjesverzame ling mee aan te leggen. De gummetjes kosten 95 cent per stuk, online ver krijgbaar. www.mostcutest.nl 365 dagen pepernoten jrï£? door Cintha Rood -- I Wie naast het inpakken van cadeaus en het schrijven van gedichten nog tijd overheeft, bakt zijn eigen pepernoten in minder dan een half uur. Verwarm de oven voor op 160 graden. Doe 150 gram room boter, 100 gram brui ne basterdsuiker, een zakje vanillesuiker, 15 gram speculaas kruiden en een snuf zout in een ruime kom. Zeef daar 250 gram zelfrijzend bak meel doorheen en kneed het geheel. Voeg 5 eetlepels vol le melk toe en kneed dit (niet te lang) door het deegmeng sel. Rol balletjes van het deeg en druk de ze een klein beetje plat Leg ze vervol gens op een met bak papier beklede bak plaat Bak de peper noten circa 20 minu ten, of totdat ze gaar en lichtbruin zijn. Ser veer met kleurrijke snoepjes of gedroogd fruit. Of dip ze in au bain-marie gesmol ten chocolade. www.pepernotenfabriek.nl reageren? consument@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18