12 VERDIEPING Eind november 2013 verzamel den Europese staatshoofden en regeringsleiders, de top van de Europese Unie (EU) en een heel leger Europese ambtenaren en journalisten zich in Vilnius, de hoofdstad van Litouwen. Hier werd de derde Eastern Partnership Summit gehouden. Onder de aanwezigen in het Paleis van de Grootherto gen van Litouwen bevonden zich ook de Duitse bondskanselier Angela Merkel en de Oekraïense president Viktor Janoekovitsj. De bijeenkomst, in het hart van een van die nieuwe, jonge oostelijke lidstaten van de Europese familie, had een feest moeten worden. Gevierd zou worden dat na Litou wen, Estland en Letland weer een aantal voormalige Sovjet-republieken bereid was om zich nauwer aan de Europese Unie te verbinden. De locatie was vol symboliek. Vilnius, de barokke Hanzestad, had tot 1991 nog deel uitgemaakt van de Sovjet-Unie. Maar net als die andere Baltische landen, Letland en Estland, had Litouwen zich via het lidmaat schap van de EU en de NAVO aan de Russi sche invloed weten te onttrekken. Nu was het de beurt aan Oekraïne, Arme nië, Moldavië, Georgië, Azerbeidzjan en mogelijk in de toekomst zelfs aan het dicta toriaal geregeerde Wit-Rusland - de zes landen van het zogeheten Oostelijk Partner schap - om diezelfde weg naar Europa af te leggen. Te beginnen met vrijhandelsakkoor den en meer liberale visaregelingen. Het Oostelijk Partnerschap was in 2008 op gezet, op initiatief van Polen en Zweden. Hoogtepunt van de Litouwse top moest de ondertekening worden van een vrijhandels verdrag en een associatie-overeenkomst tus sen de EU en Oekraïne. Die voormalige Sov jet-republiek is met 45 miljoen inwoners een grote potentiële afzetmarkt. De histori sche 'graanschuur van Europa' is een voor name graanexporteur en beschikt over een EU-verdrag opgezegd Massa's op de Maidan Sluipschutters November 2013 President Janoekovitsj zegt op het laatste mo ment de onderteke ning van een associa tie-overeenkomst met de EU af. In het cen trum van Kiev verza melen honderddui zend pro-westerse de monstranten zich op de Maidan. Het komt tot schermutselingen met ordetroepen. December 2013 De massa's op onafhan kelijkheidsplein Mai dan zwellen aan tot zo'n half miljoen. Het stadhuis van Kiev wordt bezet. De Russi sche president Vladi mir Poetin schiet Janoe kovitsj te hulp en zegt hem schuldkwijtschel ding toe en een lagere gasprijs. Februari 2014 Zware gevechten bre ken uit in het centrum van Kiev. In 48 uur ko men 88 mensen om. Op tv-beelden is te zien hoe sluipschutters willekeurig op de me nigte schieten. Opposi tie en president Janoe kovitsj komen op 21 fe bruari tot een akkoord, dat echter niet stand houdt. President vlucht Februari 2014 Het radicale deel van de oppositie neemt met geweld regerings gebouwen in. Joelia Ti- mosjenko komt vrij. Ja noekovitsj veroordeelt de 'coup' en slaat op de vlucht. Het parlement zet Janoekovitsj af en schrijft presidentsver kiezingen uit voor 25 mei. Krim 27/28 Februari 2014 Gemaskerde, bewapen de mannen bezetten het parlementsgebouw in de hoofdstad Simfer opol van de Krim. Pro-Russische eenhe den duiken op rond vliegvelden op het schiereiland. Aansluiting Krim Maart 2014 97 procent van de kie zers van de Krim steunt in een referen dum aansluiting bij Rusland. Volgens criti ci is de stembusgang frauduleus. Het Wes ten beschuldigt Mos kou van schending van het volkerenrecht. Poe tin ondertekent de wet die aansluiting bekrach tigt. 'Onafhankelijk' Mei 2014 Na een referendum ver klaren rebellen in Do netsk en Loehansk hun 'volksrepublieken' onaf hankelijk van Kiev. Bij hevige onlusten in Odessa komen 42 pro-Russische demon stranten om nadat het Huis van de Vakbond, waarin zij zich hebben teruggetrokken, af brandt. f'. Anatomie van een revolutie door Wierd Duk foto's Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12