Toch maar beter wachten op het loonstrookje in januari 8 BINNENLAND PARKEREN Gemeenten ontdekken gratis parkeren als redder van het winkelcentrum in nood. Als de buren het doen, moet je wel mee. Of het effect heeft, is nog onzeker. ZAANDAM/WINSCHOTEN - De mid denstand in Nederland heeft het moeilijk. Klanten hebben last van de crisis en als ze al geld uitgeven, doen ze dat vaak nog op internet ook. De bezorgkosten nemen ze voor lief. Immers: als je naar de winkel rijdt, ben je dat geld ook kwijt aan parkeren. Een 'dissatisfied noemt Rob Eb bing van parkeer-adviesbureau Spark het prijskaartje dat veel ge meenten hangen aan het parke ren bij hun winkelcentra. Een de motiverende factor voor de klant, dus. In de grote stad is de bezoe ker best bereid om de beurs te trekken voor een plekje. In een middelgrote gemeente niet. Dan kiest de bezoeker nog liever voor de buurgemeente waar de parkeer automaat al is verdwenen. Mede om die reden besloot de Groningse gemeente Oldambt vo rige week om per 1 januari het par keren in Winschoten gratis te ma ken. In Delfzijl en Veendam was dat eerder al gebeurd. Het leidde in die plaatsen tot minstens 10 procent meer omzet. Klanten die hun geld ook in Winschoten uit hadden kunnen geven, waar de omzetten nu ruim een kwart on der de norm liggen. Bijkomend voordeel voor de inwo ners van de gemeente is dat hun koopkracht stijgt. Het autobezit in de Groningse plaats is groot, dus bijna iedereen profiteert mee, is de redenering. De winkeliers betalen de gemeente samen 150.000 euro per jaar om de gemis te inkomsten van dik twee ton te compenseren. Ook supermarkten en vastgoedeigenaren trekken de portemonnee. Verder zal de ge meente iets moeten regelen voor de parkeerwachters die plotseling geen functie meer hebben. Die worden elders aan het werk gezet. Dat ondernemers meebetalen is logisch, denkt Ebbing. Bij grote ketens als IKEA parkeer je ook gra tis. „Dat betaal je mee als je je Bil- ly-kast afrekent. Mensen vinden dat prettiger dan apart betalen voor een parkeerkaartje." In het Limburgse Blerick is de par- keermeter sinds 1 oktober in de Bij de IKEA parkeer je gratis. Dat parkeren betaal je mee als je je Billy afrekent Man die bang was dat hij geen plek meer zou vinden, heeft zijn bezwaar ingetrokken ban. De gemeente Venlo draait zelf op voor de inkomstender ving, laat een woordvoerster we ten. Of die gemeentelijk investering ook het gewenste effect voor de winkeliers heeft, is nog onduide lijk. Daarvoor is het beleid nog te kort van kracht. Ook in het Noord-Hollandse Zaanstad trekt de gemeente zelf de beurs, vertelt woordvoerder Se bastiaan Hoek. Alleen in Zaan dam-centrum staan nog parkeer automaten. In de kernen Wormer- veer, Krommenie, Koog aan de Zaan en Zaandam-Noord is sinds begin deze maand het parkeren gratis. Op uitdrukkelijk verzoek van de winkeliers die hopen op meer aanloop. „Het is te vroeg om conclusies te trekken, maar de eer ste reacties zijn positief. Er wordt meer geparkeerd, maar is nog vol doende plaats. Een bezwaarmaker die bang was dat hij geen plek meer zou kunnen vinden, heeft dat bezwaar ingetrokken." Zoals het in de Noord-Hollandse gemeente gaat, ziet Detailhandel Nederland het graag. Onlangs stel de de organisatie al samen met Spark en de ANWB een 'position paped op over het parkeerbeleid. De organisaties vragen om propor tionele parkeerprijzen. Jildau Schuinenburg van Detailhandel Nederland: „Gemeenten merken nu het effect van hun jarenlange beleid. Ze schaffen nu snel de par keerbelasting weer af, maar als je de consument wegjaagt, is die niet zomaar terug. De trend van afschaffing van parkeergeld is nog te nieuw om effecten te zien." vragen over vakantiegeld Dat hangt af van het inkomen. Wie in 2015 het minimumloon (pakweg 18.000 euro bruto) ver dient, krijgt hooguit een paar eu ro minder vakantiegeld. In het ge val van (lagere) middeninkomens gaat het om enkele tientjes. Pas vanaf een jaarinkomen van tegen de 50.000 euro is het vakantiegeld ongeveer 200 euro netto lager. Dat bedrag loopt op tot 288 euro voor werknemers die tot 90.000 euro verdienen, blijkt uit bereke ningen van Salar, dat software voor salarisberekeningen levert. Gedeeltelijk klopt dat. Het kabi net is flink in de weer geweest met heffingskortingen. Die zijn inkomensafhankelijker gemaakt. Tegelijkertijd zijn er tegenmaatre gelen genomen: zo valt een groter gedeelte van het inkomen in de belastingschijf van 42 procent. Dat is gunstig voor middeninko mens. Om een lang verhaal kort te maken: wie meer verdient, le vert meer vakantiegeld in, omdat dit zwaarder wordt belast. Daar staat echter tegenover dat het net tosalaris voor veel werknemers omhoog gaat, behalve voor de laagstbetaalden. Iemand die jaar lijks meer dan 50.000 euro bruto verdient gaat er zo'n 50 euro net to per maand op vooruit, ofwel 600 euro per jaar. Ondanks het la gere vakantiegeld houden deze werknemers dus per saldo 400 eu ro over. Dat valt te bezien. Salar heeft bij voorbeeld geen rekening gehou den met de pensioenpremies. Als die dalen, zoals het kabinet ver wacht, houden werknemers nog meer geld over. Er zijn echter ook signalen dat pensioenfondsen in bepaalde bedrijfstakken de pre mies juist zullen verhogen. Ook heeft Salar geen rekening gehou den met eventuele loonsverho ging door cao-afspraken. Daar naast kunnen toeslagen nog zo veranderen, dat iemand alsnog meer of minder koopkracht over houdt. In het algemeen kun je zeggen dat middeninkomens komend jaar meer netto overhouden. Maar wie precies wil weten hoe het zit zal toch echt zijn loonstrookje in januari moeten afwachten. Precies. Pas als de belastingaangif te over 2014 is ingevuld, wordt duidelijk hoe hoog de naheffing zal uitvallen. Daarna kan de va kantie worden gepland. Klantenlokker: gratis parkeren door Paul Bots Rob Ebbing, Spark-parkeren Sebastiaan Hoek, Zaanstad 5 Veel werknemers krijgen volgend jaar een paar honderd euro min der vakantiegeld. Maar het netto maandloon gaat juist omhoog. Is het glas nu halfleeg of halfvol? door Laurens Kok -| Eerst een naheffing van de fiscus, nu weer minder vakantiegeld. Dat extra weekje Costa del Sol zit er komend jaar dus niet in? Aha, dit gaat over het nivelle- ringsfeestje van het kabinet? 3 Dus eigenlijk is er voor veel men sen juist goed nieuws te melden? 4 Er valt dus nog geen peil op te trekken? 5 En daarna de blauwe enveloppe van de Belastingdienst? foto Marco Okfhuxe»/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8