Binnenhof gespitst op generale repetitie DNA-onderzoek geeft lichamen vissers weer een naam TV Jlpjll»- X'VI i BINNENLAND 7 GEMEENTERAAD 2014 hangen van lokale kwesties dan in andere. Bovendien doen er nu veel lokale partijen mee, die veel stemmen weten af te snoepen van landelijke partijen. Maar dan nog, stelt de woordvoerder van CDA-leider Sybrand van Haers- ma Buma, laat zo'n 6o procent van de kiezers zijn stem afhangen van het landelijk gevoerde beleid. Vooral CDA en D66 hebben daar om hoge verwachtingen van deze verkiezingen. „Wij gaan voor een feestje", zegt Pechtold. Hij wil net als Buma de virtuele winst in de peilingen incasseren in harde ze tels. D66 rekent vooral op een goe de uitslag in Den Bosch, het CDA heeft hoge verwachtingen van de strijd in Groesbeek en - wie weet - ook Alkmaar. Coalitiepartij WD zit anders in de strijd. De liberalen hebben on der Mark Rutte de afgelopen ja ren goede scores behaald in Bra bant. Daar lag de sleutel naar het landelijke succes. De WD is er dan ook veel aan gelegen in pro vinciehoofdstad Den Bosch de grootste partij te blijven. Voor de PvdA staat er vooral in Alkmaar veel op het spel, waar de partij nu nog de op een na groot ste is. In de fractietop klinkt reali teitszin: „Natuurlijk houden we rekening met een verlies", aldus een vertrouweling van Samsom. De hoop is vooral de voorspelde schade te beperken. Een succesje, hoe klein ook, is vooral van symbolische waarde. Goed voor het moreel in de partij en voor het zelfvertrouwen van de politiek leider op weg naar de belangrijke Statenverkiezingen in maart. Dan gaat het om het echie, omdat ook de nieuwe samenstel ling van de Eerste Kamer wordt bepaald. Deze herindelingsverkie zingen vormen slechts de genera le repetitie. HERINDELINGSVERKIEZINGEN 2014 JBPT'' e. V ist i' l oss Ze waren er de afgelopen weken niet weg te slaan. Van Alkmaar tot Oss en van Groesbeek tot Den Bosch trokken landelijke politieke kopstukken naar marktpleinen en winkelcentra om kiezers over te halen vandaag te gaan stemmen. Sommige partijleiders hadden zich vooraf verdiept in plaatselij ke kwesties, anderen verzuimden dat. „Geen idee", zei minister-pre sident Mark Rutte op de vraag wat er met de Bossche Barten- brug moest gebeuren. „Afmaken", fluisterde-een partijgenoot hem snel in. Bij lokale partijen leidt de invasie van Haagse partij toppers steevast tot gefronste wenkbrauwen. 'Nor maal zie je ze hier nooit', klinkt het dan al gauw. Maar door die klacht laten de landelijke politici zich niet van het Alkmaarse Waagplein of de Heuvel in Oss verjagen. PvdA-leider Diederik Samsom heeft een inmiddels vertrouwd weerwoord. Als er landelijke ver kiezingen zijn, gaan al die lokale partijgenoten voor hém de straat op. Nu kan hij mooi iets terug doen. Nu is het in het geval van de PvdA de vraag of partijgenoten de landelijke leider graag zagen komen. De PvdA staat op een dieptepunt in de peilingen en komt de laatste tijd vooral in het nieuws door onderling gesoebat. Op campagne in Alkmaar zei Samsom zaterdag dat het hem was meegevallen hoe kiezers rea geerden op het vertrek van twee Kamerleden. Altijd de moed erin houden, ook dat hoort bij een campagne. Hoewel er vandaag niet veel raads- zetels op het spel staan, worden de uitslagen door landelijke politi ci wel degelijk belangrijk geacht. „Het is altijd een leuke graadme ter", stelt D66-leider Alexander Pechtold. „Al moeten we de lande lijke betekenis niet overschatten." In sommige gemeenten laten kie zers hun stemgedrag veel meer af- Voor nabestaanden van vermiste Katwijkse en Scheveningse vis sers gloort er hoop dat hun gelief den binnenkort alsnog kunnen worden geïdentificeerd. Een DNA-onderzoek kan moge lijk uitsluitsel geven of de stoffe lijk overschotten die door de ja ren heen langs de Noordzeekust aanspoelden van de vermiste vis sers uit deze twee plaatsen zijn. Zo'n 180 lichamen van in totaal 273 Katwijkse vissers die nooit meer terugkeerden in de haven, zijn nimmer geïdentificeerd. Het is gebruikelijk dat onbekende doden anoniem worden begraven op een begraafplaats in de ge meente waar ze zijn gevonden. „Door het hele land liggen op be graafplaatsen onbekende doden, zogenoemde nomen nescio's", zegt Ed Kraszewski van het Lan delijk Bureau Vermiste Personen. „Dankzij DNA-technieken krij gen we een laatste kans deze on bekende doden een naam te ge ven." Katwijker jan van Welie was zes jaar toen hij in februari 1970 zijn vader verloor. De kotter van schip per Toon van Welie werd op die dag in slecht weer gegrepen door een golf. Van Welie, een van de initiatiefne mers van het monument voor de omgekomen zeelieden uit Katwijk, zal DNA afstaan, maar re kent niet op een match, zegt hij. „Ik denk dat mijn vader in de kot ter is achtergebleven. Ik durf ook niet te zeggen hoe ik op een match zou reageren. Zou dat voe len alsof mijn vader weer thuis komt?" Familieleden van verdwenen vis sers uit Katwijk kunnen volgende week in het Katwijks Museum wangslij m afstaan aan recher cheurs van het coldcase team van de politie in Den Haag. Het DNA dat zo wordt verkregen wordt door het Nederlands Forensisch Instituut vergeleken met dat van de onbekende doden die sinds 1920 zijn aangespoeld op de stran den. Sommigen zijn daarvoor op gegraven. Er zijn al voorbeelden die aanto nen dat een landelijke DNA-data- bank werkt om nabestaanden ze kerheid te geven, zet Kraszewski. „Zo hebben we bijvoorbeeld een onbekende dode in Amsterdam kunnen linken aan zijn zoon in Duitsland. De vader was vracht wagenchauffeur en nooit meer te ruggekeerd van een rit naar Am sterdam." Katwijkers krijgen begin volgend jaar bericht over de resultaten van het DNA-onderzoek. Het project Zeeslachtoffers stelt in 2015 ook nabestaanden van verdwenen vis sers uit Scheveningen in de gele genheid om wangslijm - en dus DNA - af te staan en zo hun ver dwenen geliefden alsnog terug te vinden. WOENSDAG 19 NOVEMBER 2014 Als gevolg van diverse herindelingen van gemeenten vinden vandaag gemeen teraadsverkiezingen plaats. De herindelingen gaan in op 1 januari 2015. Dan telt Nederland 393 gemeenten. Nu zijn dat er nog 403. ALKMAAR a. Alkmaar b. Schermer c. Graft-De Rijp KRIMPENERWAARD a. Ouderkerk b. Nederlek if* c. Bergambacht m.li 't d. Schoonhoven NISSEWAARD a. Bernisse b. Spijkenisse Uy a. Oss b1. Geffen s'-HERTOGENBOSCH a. Den Bosch b2. Vinkei en Nuland Gemeente Maasdonk, bestaande uit Vinkei, Nuland en Geffen, wordt verdeeld over Oss en s'-Hertogenbosch. GROESBEEK a. Ubbergen b. Groesbeek c. Millingen a/d Rijn infographic JD/DPd I bron Kiesraad Alexander Pechtold flyert in het centrum van Groesbeek. foto Do Visser door Laurens Kok DEN HAAG - Een Haags gezegde luidt: peilingen zijn palingen, alleen uitslagen tellen. En dus kijkt poli tiek Den Haag met een schuin oog naar de zes fusiegemeenten die vandaag naar de stembus gaan. In de aanloop naar de belangrijke Sta tenverkiezingen in maart is elk suc cesje meegenomen. door Berrlt de Lange KATWIJK - De zee geeft, de zee neemt. Inwoners van vissersdorpen zijn groot geworden met dit gezeg de. Dat neemt niet weg dat ook de weduwen en kinderen van verdwe nen vissers het lot van hun betreur den het liefst zwart op wit zien staan. Voor nabestaanden van vermiste Katwijkse en Scheveningse vissers gloort er hoop Zo'n 180 lichamen van in to taal 273 Katwijkse vissers die niet terugkeerden zijn nooit geïdentificeerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7