44.000 Slager De Boeye bij 's lands beste zeven slagers 30 ZEEUWS-VLAANDEREN Tussentijdse korting op budgetten en subsidies door provincie kan grote gevol gen hebben voor al geplaagde sector. Kinderboerderij Terneuzen in ban van vogelgriep De Rode Beuk sluit winkel en begint high tea U Drie sterren hadden we echt niet zien aankomen. Helemaal top! TERNEUZEN - Het einde van het in casseringsvermogen is in zicht voor veel Zeeuwse culturele orga nisaties en evenementen, zoals het Festival van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Als de provincie besluit in 2016 de kaasschaaf over de culturele subsi dies te halen, kunnen de gevolgen verstrekkend zijn, waarschuwen zij. Provinciale Staten willen cul tuur niet uitzonderen van de ko mende bezuinigingsronde bij de provincie, die acht miljoen euro moet opleveren. De sector dient serieus rekening te houden met een algemene korting in 2016. Een besluit daarover valt komend voorjaar. Dat vooruitzicht baart veel organi saties zorgen. Rinus Meesen, di recteur van Festival van Zeeuw- sch-Vlaanderen (dit jaar 44.000 euro subsidie van de provincie), vreest dat het festival voor klassie ke muziek een flinke deuk zal op lopen. „Voor ons kan het een be hoorlijke impact hebben. We zet ten in op sponsors, maar dat houdt een keer op. De opschik gaat er op deze manier steeds ver der af." „Wij zijn sterk afhankelijk van overheidsgeld en sponsorbijdra gen. Op beide fronten zijn er don kere wolken", stelt secretaris Hans Brouwer van Het Zeeuws Orkest (204.000 euro). Het orkest heeft eerder al 40.000 euro ingele verd. Verdere bezuiniging leidt mogelijk tot het schrappen van één van de vier jaarlijkse concert series. „Dat betekent ook minder repeteren, met gevolgen voor het kwaliteitsniveau." „Als dit serieuze vormen aan neemt, gaat het publiek het mer ken. Dat kan niet meer geruis loos", aldus directeur Marjan Rui ter van het Zeeuws Museum (2,8 miljoen euro). „Alle ruimte die in de organisatie zat, is er al uitbezui- nigd. We zijn nu druk bezig met een veranderingsslag om minder afhankelijk te worden van subsi die. Helaas zijn we daarmee nog niet ver genoeg." „Het wordt zo wel heel moeilijk om het vol te houden", reageert Leo Hannewijk van Film by the Sea (117.500 euro). „We hebben al 84 procent eigen inkomsten en het wordt steeds meer uitge kleed." Niet overal zijn de zorgen even groot. „We draaien goed", zegt En gel Reinhoudt van 't Kerkje van Ellesdiek (2000 euro). „We ko-' men niet in problemen door een korting op de subsidie." Dat geldt ook voor Stichting Behoud Hoog aars (14.500 euro) die zich inzet voor behoud van historische sche pen. Hans Kole: „De subsidie is een flink bedrag, maar voor een groot deel van onze inkomsten zijn we niet afhankelijk van de overheid. Dat geld komt van dona teurs en uit verhuur van schepen. Een korting is niet leuk, maar we hoeven dan echt geen faillisse ment aan te vragen." TERNEUZEN - Het kostte wat moei te om de cliënten van stichting Tragel duidelijk te maken dat de pauwen en kippen nu juist wél in de schuur van de kinderboerderij in Terneuzen moeten blijven. Nor maal gesproken moet dat niet, dus joegen de verstandelijk gehan dicapte medewerkers de dieren nogal eens het erf op. De landelijke ophokplicht in ver band met de constatering van vo gelgriep bij een pluimveebedrijf in Hekendorp maakt alles anders. Tot nader order houdt de kinder boerderij zijn deuren gesloten. „Alleen medewerkers mogen aan wezig zijn, want zij zijn noodzake lijk voor de verzorging van de die ren. We wassen extra onze han den en hebben maar één persoon aangewezen die zich over de vo gels in de volière ontfermt", ver telt begeleidster Femke van Kerck- hoven. De volière werd gisteren afgedekt met zeilen. „Hekendorp lijkt ver weg, maar er moet maar een duif zijn geweest die vervol gens bij ons komt buurten en de kans op besmetting is daar." TERNEUZEN - Stichting Arduin heeft de winkel bij lunchroom De Rode Beuk aan de Markt in Ter- neuzen gesloten. Voortaan is de ruimte vóór de eetgelegenheid be schikbaar om een high tea te ser veren. Licht verstandelijk gehandicapte cliënten van Arduin runnen De Rode Beuk, vernoemd naar de mo numentale beuk in de achtertuin van het etablissement, sinds drie jaar. Het winkelconcept aan de voorzijde van het pand kwam nooit echt van de grond. „Het liep gewoon niet", vertelt begeleidster Frealien Tak. „Het zorgde boven dien voor verwarring. Mensen za gen 'lunchroom' op de gevel staan en moesten vervolgens eerst een winkel door om een broodje te kunnen eten. Bovendien bleek dat veel Belgen ons wél wisten te vinden, maar dat eigen inwoners nog steeds geen idee hadden dat we ook een lunchroom zijn. Daar om proberen we het nu anders." Op zondag 30 november (koop zondag) houdt De Rode Beuk een high tea-proeverij. In het kleine slagerijtje aan de Axelsestraat zijn ze er nog be duusd van. Meer eer valt in hun vak bijna niet te behalen. Slager met Ster is nog het best te vergelij ken met de Michelinsterren voor restaurants. „Elk jaar doe je je best om te behouden wat je hebt", zegt Coletta de Waal van keurslagerij Tom de Boeye. „We hadden al één ster en daar waren we ontzettend trots op. Dat we dan opeens naar drie sterren zou den gaan, dat hadden we echt niet zien aankomen. Helemaal top!" Slager met SteT is een initiatief van Vleesmagazine. De sterren die worden uitgereikt, markeren het eind van een maandenlange competitie onder ambachtelijke slagerijen. Uiteindelijk waren achtenvijftig slagersbedrijven genomineerd. Zij werden door diverse jury's hele maal doorgelicht op het gebied van kwaliteit, service, organisatie en klantgerichtheid. Ook de klan ten werd naar hun mening ge vraagd. De Waal: „We zijn zo blij met het resultaat dat we onze klanten gaan bedanken met een heleboel acties. Zo kun je bij ons een diner in een sterrenrestau rant winnen voor twee perso nen." De Limousinhoeve in Hoek won één ster in de verkiezing. over cultuurbezuiniging Zorgen door Rolf Bosboom is het subsidiebedrag wat Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt aan Zeeuwse subsidies. Het bedrag naar beneden bijstellen, houdt in dat de op schik van het programma af gaat. door Raymond de Frel door Raymond de Frel De volière op de kinderboerderij is gisteren afgedekt met zeilen, om de vogels te beschermen tegen poep van over vliegende soortgenoten. De boerderij is tot nader orde gesloten, foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Keurslager Tom de Boeye en zijn team uit Terneuzen behoort tot de zeven beste slage rijen van heel Nederland. De been houwer keerde van het landelijke slagersspektakel Slager met Ster te rug met een maximale waardering van drie sterren. Coletta de Waal Het slagersteam kreeg ook een medaille, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64