Beulen een voor een geïdentificeerd minder hypotheek 'Videoboodschap brengt vaart in ontvoeringszaak Sjaak Rijke' IN HET NIEUWS 5 Gebrek aan scholing of werk speelde geen rol bij het radicaliseren Misschien zijn bekeerlingen zo fanatiek omdat ze zich extra willen bewijzen Allemaal kwamen ze herkenbaar in beeld, naast de beruchte en nog steeds gemaskerde 'Jihadi John' die inmiddels de meest ge zochte IS-strijder ter wereld is. De slachtoffers werden onthoofd in het kader van een propaganda film van Islamitische Staat (IS). De video die zondag werd ver spreid blijft experts bezighouden. Opmerkelijk is de enscenering die afwijkt van eerdere executies. Daar werd een luguber script ge volgd waarbij de slachtoffers - de Amerikanen James Foley en Ste ven Sotloff en de Britten David Haines en Alan Henning - tek sten van hun gijzelnemers moes ten voorlezen alvorens ze werden onthoofd. Kassig zei niets. Vol gens de cynische Jihadi John had 'Peter niet veel te zeggen...' Dat is extra wreed omdat Kassig een be vlogen hulpverlener was die altijd juist veel te zeggen had over het lijden van het Syrische volk. Volgens analisten zou het zwij gen van Kassig duiden op diens weigering de IS-tekst voor te le zen op een moment dat hij wist dat zijn einde nabij was. Het naar IS-begrippen 'slordige ca merawerk' aan het einde van de gruwelclip zegt ook wat, denken Amerikaanse experts. Het zou er op kunnen wijzen dat het door ge allieerde drones en vliegtuigen op gejaagde IS niet meer alle tijd heeft voor de technisch gelikte clips die met de eerste ont hoofdingen werden afgeleverd. Het feit dat zoveel IS-strijders on gemaskerd meedoen kan duiden op een behoefte de strijders een gezicht te geven om ze op een bi zarre manier wat menselijker te maken. Recente peilingen in Ara bische landen zouden wijzen op groeiende afwijzing van de IS-me- thodes. „IS is zo bezig angst en ter reur te zaaien dat ze in hun blin de fanatisme niet begrijpen dat hun acties zich nu tegen de orga nisatie beginnen te keren", aldus Wayne White. Volgens deze voor malige adviseur van het Ameri kaanse ministerie van Buitenland se Zaken schrikt IS onderhand meer mensen af dan dat de vi deo's nieuwe rekruten werven. Ook de verliezen die de jihadisten nu ondervinden, hebben effect. pen, maar volgend jaar niet meer. De nieuwe normen zijn vastge steld door budgetvoorlichter Ni- bud, in opdracht van minister Blok van Wonen. Bij het bepalen van de normen houdt Nibud on der meer rekening met de koop kracht van de diverse inkomens groepen. De aanscherping van het Nibud leidt op korte termijn weliswaar tot forse verschillen, over de lange re termijn gezien valt het effect De Hypotheekshop bereken de dat gezinnen met een inkomen tot 50.000 euro fors minder kunnen lenen op de maximum leenbedragen echter mee. Dat komt door de la ge hypotheekrente. Ook die hypo theekrente speelt namelijk een rol bij het vaststellen van de maxi male lening. Bij een lage rente stand mogen mensen meer lenen: de maandlasten zijn dan immers lager. Vergeleken met begin dit jaar is de rente met een vol procent ge daald. De gemiddelde tienjaars- rente voor een NHG-lening was toen 4,1 procent. Als het eerder ge noemde stel begin dit jaar tegen die rente een hypotheek zou heb ben afgesloten, hadden ze maxi maal 228.000 euro kunnen lenen. In die zin vormen de strengere normen dus ook een correctie voor de effecten van de lage rente. Dat zegt Peter Willemsen van In ternational Security Partners. Zijn bedrijf helpt onder meer mul tinationals bij onderhandelingen in ontvoerings- en afpersingsza ken. In de video van al-Qaeda in de Is lamitische Maghreb (AQIM) riep Rijke maandag zijn familie en het Nederlandse volk op de regering onder druk te zetten om in te gaan op de eisen van de ontvoer ders. Wat die eisen zijn, is niet be kend. Rijke wordt sinds novem ber 2011 vastgehouden. De 54-jari- ge treinmachinist uit Woerden was op vakantie toen hij in de stad Timboektoe werd ontvoerd. „Ik ben blij met de videobood schap. Een teken dat Rijke nog leeft en in goede gezondheid ver keert. De video biedt bovendien openingen voor onderhandelin gen", meent Willemsen. Begin 2013 liet zijn bureau al we ten bang te zijn dat de ontvoering erg lang zou kunnen gaan duren. Dat er nu al bijna een jaar Neder landse militairen in Mali zijn gele gerd om tegen moslimextremis ten te strijden, kan van invloed zijn op de gijzelingszaak. „Wan neer de ontvoerders een politiek doel hebben, bijvoorbeeld eisen dat de legermacht zich terugtrekt, wordt het een stuk moeilijker. Maar ik verwacht dat het ze puur om geld te doen is," aldus Willem sen. In dat geval is de aanwezig heid van Nederlandse militairen volgens hem niet of nauwelijks van invloed. Minister Bert Koenders van Bui tenlandse Zaken zei gisteren dat het niet in het belang van Rijke is om nu iets te zeggen over de ont voering. „We zijn er uiteraard mee bezig". WOENSDAG 19 NOVEMBER 2014 Ibrahim Wijbenga, jongerenwerker De beulen van de Amerikaan Peter 'Abdul-Rahman' Kassig en vijftien Syrische krijgsgevangenen zijn op de video duidelijk herkenbaar, foto al-Furqan Media door onze redactie buitenland LONDEN - Veiligheidsdiensten uit verschillende Europese landen zijn bezig een voor een de ongemasker de beulen te achterhalen van de Amerikaanse hulpverlener Peter 'Abdul-Rahman' Kassig en vijftien Syrische krijgsgevangenen. Inmid dels zouden tenminste zes moorde naars zijn geïdentificeerd. Onder hen drie Britten, een Fransman, een Belg en een Duitser. DEN HAAG - De videoboodschap van de terreurgroep die claimt de Nederlander Sjaak Rijke vast te houden, kan de ontvoeringszaak in een stroomversnelling brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5