Weg uienbedrijven met 'eigen' geld aangepakt Raad vindt WMO-geld Markt gerechtvaardigd 'Huurprijzen horecapanden te hoog voor omzet' 28 BEVELANDEN en THOLEN VRIJWILLIGERSWERK Het steunpunt Vrijwilligerswerk en Mantelzorg zoekt maatjes. Een goede match levert veel op. Zeeuwse kanshebbers fotowedstrijd Volgens wethouder Jaap Sinke (SGP, verkeer) is het kruispunt zo krap bemeten dat de grote vracht wagens de bocht nauwelijks kun nen nemen. „Zeker omdat er een watergang pal naast ligt." De uienbedrijven leveren indirect zelf een bijdrage van zo'n 100.000 euro aan het project, dat in totaal een kwart miljoen kost. Officieel draagt Reimerswaal het bedrag bij, maar het bedrag komt uit een potje dat een aantal uienbedrij ven enkele jaren geleden zelf heb ben gevuld. „In 2010 mochten uienverwerken de bedrijven in het buitengebied uitbreiden. De provincie stelde onder meer als voorwaarde dat er Alleen de Christenunie schaarde zich gisteren tijdens de besluit- raad vierkant achter de brief die de WMO-raad maandag had ver stuurd. „De gemeente speelt voor Sinterklaas met geld waar het niet voor bedoeld is", zei Andries Ju- melet. Wethouder Jaap Sinke wees de gemeenteraad erop dat zij al twee keer had ingestemd met het benutten van WMO-over- schotten uit 2013 voor andere pro jecten. „Wel moet er een link zijn met de doelen van de WMO." CDA en Leefbaar Reimerswaal rie- een vereveningsfonds zou ko men." Volgens Sinke is het de be doeling dat hier projecten uit wor den betaald die het buitengebied ten goede komen. Aangezien de fietsroute tussen Krabbendijke en Kruiningen een stuk veiliger wordt, vindt Sinke dat er sprake is van een goede besteding. Oorspronkelijk was er sprake van dat een deel van het verevenings- geld zou worden gebruikt om speeltuinen toegankelijk te ma ken voor mindervaliden. „Maar daar is geen concreet plan voor. Zodra dat er is, vinden we daar wel een potje voor", zegt Sinke. De wethouder wil in de toekomst in overleg met het waterschap om ook de Oomshoekseweg en Oude Dijk zelf veiliger te maken. „Die wegen zijn zo smal dat je moet af stappen als er een vrachtwagen te gemoet rijdt." Aanpassing zou met name de veiligheid van de schoolfietsers op de route Krab- bendijke-Goes ten goede komen. „Langs de Oude Rijksweg ligt wel iswaar een fietspad, maar in de praktijk kiezen veel scholieren voor de kortere route door de pol der en bedrijventerrein Nishoek." pen het college op in de toekomst terughoudend te zijn met het uit geven van WMO-overschotten aan 'stenen'. Sinke zei dit geluid serieus te nemen, maar sloot niet uit in de toekomst vaker met voor stellen te komen die deels gedekt worden met WMO-geld. Over de inhoud van het plan om de Markt en omgeving op de schop te ne men was de raad unaniem posi tief. Ook de dorpsraad van Krui ningen, die al sinds 2007 ijvert voor herinrichting van het cen trum, is blij met het plan dat be gin volgend jaar wordt uitge voerd. „Een opsteker voor Krui ningen", zei voorzitter Peter van der Borgt. De raad stemde una niem in met het voorstel om in to taal 645.000 euro hiervoor uit te trekken. CU verklaarde daarbij als enige fractie tegen de besteding van het WMO-geld te zijn. KORTGENE - Hij man, zij vrouw. Hij 62, zij 45. Hij rolstoelgebon den, zij zo mobiel als wat. Ver schillen te over tussen Kees Priem uit Kortgene en Trijnie Cappetijn uit Kats. Maar de twee Noord-Bevelanders hebben één ding gemeen: ze zijn allebei gek op zwemmen. Kees en Trijnie vonden elkaar in mei als 'maatje' via het Steunpunt Vrijwilligerswerk en Mantelzorg van de gemeente Noord-Beve land. Sindsdien zijn zij al een keer of vijf samen wezen zwem men in Omnium in Goes. „Ik wil de iets sportiefs doen. Fietsen of zwemmen. Maar ik dacht: zwem men gaat nooit lukken. Want daar heb ik begeleiding van een fysiotherapeut voor nodig. Maar Trijnie zei: oh zwemmen, dat is mijn hobby", blikt Kees op de eer ste kennismaking terug. Er bleek niet alleen een klik in in teresse. Trijnie was - dankzij een beroepsmatige achtergrond in de verzorging en sport - ook prima in staat om invulling te geven aan alles wat er komt kijken als ie mand die halfzijdig verlamd is, gaat zwemmen. „Aankleden, uit kleden, douchen. Want daar heb je het wel over. Maar Trijnie zei: ik vind het leuk om te doen. En ik zei: ik vertrouw jou wel", be schrijft Kees de klik die er vrijwel meteen was. Trijnie kwam via via bij het maat jesproject terecht. Ze doet meer vrijwilligerswerk. „Dat geeft me voldoening, omdat je aandacht en tijd kunt besteden aan mensen waar in de gezondheidszorg he laas te weinig ruimte voor is. Dus Ik ben niet alleen zijn maatje. Hij is ook mijn maatje. Je bouwt samen een band op BEDANKAVOND dit wilde ik ook wel doen. Maar dan wel iets sportiefs. Een bood schap gaan doen met iemand zag ik minder zitten." Dus ging Trij nie na de eerste kennismaking een paar keer kijken bij het zwem bad in revalidatiecentrum De Lin- denhof in Goes en liet zich aan sluitend informeren over de lift, beweegbare bodem en andere voorzieningen bij zwembad Om nium. Toen eenmaal duidelijk was dat zwemmen praktisch haal baar was, 'plonsde' het tweetal sa men het zwembad in. Tot wederzijds genoegen. „Het heeft een klein stukje vreugde te rug in mijn leven gebracht. Ik leer nooit meer zwemmen. Maar dit betekent ook: er even uit wezen, iets actiefs doen. Door Trijnie kan ik even doen wat ik wil", vat Kees de waarde van het maatjesproject voor hem persoonlijk samen. Voor 'waterrat' Trijnie betekent hun gezamenlijke uitstapje veel meer dan het verrichten van een goede daad alleen. „Ik ben niet al leen zijn maatje. Hij is ook mijn maatje. Er ontstaat toch een soort vriendschap. Je bouwt samen een band op. Dat vind ik mooi." AXEL - Drie Zeeuwse fotografen zijn genomineerd als finalist in de Frans Lanting Award. Benja min van der Spek uit Hoek, Harold van den Berge uit Axel en Edwin Paree uit Middelburg zijn geselecteerd voor de fotowed strijd van National Geographic en het Wereld Natuur Fonds. Het thema is "Waar land en zee el kaar raken'. Van den Berge's foto toont een dreigende lucht boven het land, 'The Lightning Show'. Paree zond zijn luchtfoto 'Zeehon- dendans' in. Stemmen kan tot 24 november via Bruggeman heeft onder meer café Matisse in portefeuille. De huidi ge exploitant wil er vanwege zijn leeftijd mee stoppen. „Er gaan ge ruchten over een faillissement, maar dat speelt helemaal niet", zegt Bruggeman. Wel geeft hij aan dat de horeca het landelijk zwaar heeft door onder meer re gelgeving op het gebied van ro ken en alcoholverkoop. Cafébezoe kers moeten minimaal 18 jaar zijn om alcoholhoudende dranken te mogen kopen. „De omzetten staan onder druk, maar de huren gaan omhoog", zegt Bruggeman. Voor Matisse wordt een huurprijs van 3300 euro exclusief btw ge vraagd, een fors bedrag. Café Ma tisse beschikt over een keuken die momenteel niet wordt gebruikt en dat biedt volgens Bruggeman nog wel mogelijkheden om de omzet op te krikken. „Een echt goede ondernemer kan op de Markt nog wel een boterham ver dienen", zegt hij. Dat denkt ook Joey Aertssen van café Jack's aan de Korte Kerk straat, dat ook al een poosje te koop c.q te huur staat. „Al moet je wel van goede huize komen, want de lol is er door alle rijks maatregelen wel een beetje van af." Aertssen drijft Jack's nu zeven jaar en is er naar eigen zeggen aan toe om 'weer eens verder te kij ken'. Ook bij hem is de nood niet aan de man. „Ik zit elk weekend vol, pas stond er zelfs nog een rij voor de deur." Toch is het volgens de ondernemer wel nodig dat er iets gaat gebeuren. Inmiddels zijn drie cafés op de Grote Markt dicht; Pubbles, Lambik en Happy Dayz. Afgelopen zomer sloot ook Club Devo aan de Kade haar deu ren. Dat heeft ook zijn weerslag op andere horecazaken, zegt Ae rtssen. „We moeten het hier in Goes hebben van de massa." Wat hem betreft is ook een rol wegge legd voor de gemeente Goes. Aert ssen verwacht overigens nog wel een jaar of vijf in Jack's te blijven zitten. „Er zal nu niet heel snel ie mand zijn die een zak geld op ta fel zet." Wel is het zo dat in het pand van Jack's op de verdiepin gen nog zes kamers worden ver huurd, waarmee inkomsten wor den gegenereerd. Daarmee komt de netto huurprijs fors lager uit, 'minder dan de helft van het lan delijke gemiddelde van tien pro cent van de omzet', staat te lezen op de website van Klaassen Hore- camakelaardij in Rosmalen, dat onder meer café Jack's in porte feuille heeft. Maatj es zij n er in vele soorten en maten door Joeri Wisse KRUININGEN - Een knelpunt in de route naar uienverwerkende bedrij ven bij Oostdijk wordt volgend jaar aangepakt. Door het kruispunt van de Oomshoekseweg met de Eerste Vlietweg te verruimen hoeven vrachtwagens niet langer om te rij den via de Oude Dijk, een smalle polderweg waar dagelijks honder den fietsers gebruik van maken. door Joeri Wisse KRUININGEN - De meerderheid in de Reimerswaalse gemeenteraad heeft geen moeite met de uitgave van 50.000 euro uit het WMO-bud- get van 2013 voor de herinrichting van de Markt in Kruiningen. door Esme Soesman Trijnie Cappetijn Het Steunpunt Vrijwilligerswerk en Mantelzorg van de gemeente Noord-Beveland zoekt nog vrijwilli gers die een paar uur per week be schikbaar zijn. Wie meer informatie wil of zich wil aanmelden kan contact opne men met het steunpunt. Dat is da gelijks, met uitzondering van de woensdag, bereikbaar op 14 0113 of per mail info@noord-beve- land.nl. De gemeente Noord-Beveland zet vanavond vrijwilligers en mantel- zorgers in het zonnetje dorpshuis Zaal onder de Toren in Wissenker- ke. Deze avond is bedoeld om vrijwilli gers en mantelzorgers te bedan ken voor hun inzet. www.franslantingaward.nl. door Luc Oggel GOES - De huurprijzen van horeca panden op de Grote Markt in Goes zijn eigenlijk te hoog voor de om zetten die er tegenover staan. Dat zegt Jaap Bruggeman van Brugge- man bedrijfsmakelaardij in Wemel- dinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58