Overwinteraar krijgt de ruimte Zeeland, maar is zomers vogelvrij Geen juridisch verzet tegen deal Kiezen Minder afvaarten en iets duurdere kaartjes commentaar ZEELAND 27 66 Boeren mogen volgend jaar de grauwe gans al na 15 februari bestrijden Moordenaar mag niet terug naar cel in Middelburg Zeeland raakt zo langzamerhand overspoeld door ganzen. Vorig jaar zomer waren dat er naar schatting zo'n twintigduizend. Vaste gasten die het dermate naar hun zin hebben, dat ze hier het hele jaar rond blijven hangen en in hoog tempo voor nakomelin gen zorgen. Daarbij gaat het hoofdzakelijk om de grauwe-, brand- en Canadese gans. Tijdens de wintertrek vervijftienvoudigd het aantal brandganzen in Zee land, vervijfvoudigd de populatie grauwe ganzen en komen er ook nog eens kol-, rot- en rietganzen bij. De totale ganzenbevolking die in 2013 in Zeeland overwinter de, omvatte bijna tweehonderd duizend vogels. Om die winter- golf zo goed mogelijk op te van gen, wordt 8000 hectare land bouwgrond grenzend aan natuur gebieden aangewezen tot rustzo- ne. Dat is een uitbreiding met 1500 hectare ten opzichte van de fourageergebieden in het oude ak koord. Boeren met gewasschades binnen die zone worden volledig gecompenseerd en krijgen boven dien een tegemoetkoming van 50 euro per hectare geleden schade. Belangrijk winstpunt voor de boe ren is dat het al na 15 februari wordt toegestaan de grauwe gans te bestrijden, anderhalve maand eerder dan tot dusver. „Dat is es sentieel in dit akkoord", aldus be leidsambtenaar René Steijn. Voor de brandgans wordt 1 mei die vei lige grens. Op 1 november gaat dan de winterperiode weer in. Jagers en terreinbeheerders wordt gevraagd de jacht te intensieve- ren, zegt FBE-voorzitter Jan Ra- mondt. Naast een ruimer afschot op bepaalde plaatsen moet vooral ook het vangen van ganzen in de ruiperiode soelaas bieden. Jagers en beheerders krijgen daarbij hulp van een professioneel be drijf, aldus Ramondt. In de Braak man is vorig jaar ervaring opge daan met deze methode en wer den 750 Canadese ganzen afge voerd. Het idee achter de popula tiereductie is dat daarmee op den duur ook de noodzaak tot schade- bestrijding sterk verminderd. Zeker niet omdat trekganzen in de winter In Zeeland alle rust krij gen zodat ze kunnen aansterken. In de ogen van de Vogelbescher ming is dat het belangrijkst. „Er zijn maar weinig plekken waar de ganzen naartoe kunnen", vertelt Marieke Dijksman van Vogelbe scherming Nederland. Ze bena drukt dat de organisatie tegen het doden van ganzen is, op welke manier dan ook. „We zien liever dat wordt gezocht naar andere ma nieren om te zorgen dat de vogels zo min mogelijk schade toebren gen. Denk aan telen van andere gewassen of het plaatsen van ras ters tussen natuurgebieden zodat kuikens niet heen en weer kun nen lopen." De Vogelbescher ming is tegen het schudden van eieren. „Dan verstoor je ook ande re vogels", aldus Dijksman. Fauna beheer Zeeland erkent dat knel punt en dus zal die methode wor den beperkt, zegt voorzitter Jan Ramondt. De Vogelbescherming houdt de uitvoering van het ak koord 'nauwgezet in de gaten'. Natuurmonumenten is heel tevre den met de nieuwe deal. Zeeland is van alle provincies het dichtst- bij het vorig jaar gesloten en ge klapte ganzenakkoord gebleven, stelt woordvoerder Björn van den Boom. „We hebben een paar con cessies aan de landbouw gedaan. Maar wat zeer belangrijk is: Zee land respecteert de winterrust van de trekganzen." Door de dis cussie over de Hedwigepolder be staat in de buitenwereld het beeld dat landbouw en natuur in Zee land niet door een deur kunnen, zegt Van den Boom. „Maar dat is helemaal niet waar. Gek genoeg is Zeeland een toonbeeld van hoe de verschillende partijen juist re kening met elkaar houden." De afvaarten die geschrapt wor den vallen vooral in de daluren. Volgens gedeputeerde George van Heukelom zullen mensen die het fïets/voetveer voor hun werk pak ken of om er mee naar school te gaan, niets van de wijziging in de afvaarten merken. In de maanden mei (met uitzondering van de meivakanties) en september zal in de daluren met één in plaats van twee veerboten gevaren wor den. Een enkele reis voor vol tarief met een ov-chipkaart gaat 3 cent meer kosten. Een los papieren kaartje waar toeristen vaak ge bruik van maken (bijvoorbeeld re tour inclusief fiets/brommer) gaat 35 cent in prijs omhoog. Veolia blijft tot 1 januari de afvaar ten van de twee veerboten verzor gen. Dan loopt het contract met de provincie Zeeland af. Bij de aanbesteding heeft zich geen nieu we vervoerder aangediend. Om dat- niemand binnen het college van Gedeputeerde Staten de veer dienst af wil schaffen was er vol gens Van Heukelom maar één op lossing en dat is dat de provincie zelf de veerdienst gaat exploite ren. Dat zal vooralsnog voor een periode van maximaal vier jaar ge beuren. In die tijd zal de provin cie rondzien of er andere oplossin gen of exploitanten zijn. De Westerschelde Ferry BV ope reert als zelfstandige organisatie. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft goedkeuring ver leend aan de oprichting van de BV. Het personeel van Veolia komt in dienst van de nieuwe BV en be houdt de huidige rechtspositie en arbeidsvoorwaarden. Het college van GS gaat over wijzigingen van de tarieven en de dienstregeling. De huidige twee veerboten kun nen in theorie nog tot 2034 mee. Gedeputeerde Van Heukelom liet gisterenmiddag in een toelichting op de Westerschelde Ferry BV, op tekenen dat hij niet ontevreden was met het feit dat de provincie nu de veerdienst exploiteert. Met het oog op het feit dat er nu nog rechtszaken worden gevoerd over de nieuwe concessies van het bus vervoer. Van Heukelom: „Als ik al dat gedoe zie, is het misschien nog niet zo gek dat in de toe komst overheden zelf weer meer en meer het openbaar vervoer uit gaan voeren." De nieuwe dienstregeling en de tarieven zijn te vinden op de web site www.zeeland.nl Culturele instellingen en evenementen in Zeeland maken zich grote zorgen. Ze zijn bang dat ze in 2016 opnieuw te maken krijgen met bezuinigin gen. Niet zonder grond, want Provinciale Staten weigert cul tuur uit te zonderen van de nieuwe bezuinigingsronde die in totaal acht miljoen op moet leveren. Een rondgang leert dat diverse instellingen en organi saties die de afgelopen jaren al geconfronteerd werden met krimpende budgetten, geen uit weg meer zien. De afgelopen ja ren is keer op keer de kaas schaaf gehanteerd. Het risico bestaat dat de hele sector geha vend raakt. Gedeputeerde Ben de Reu liet weten het 'niet net jes' te vinden om per instelling een bezuinigingsdoel vast te stellen. Het is echter de vraag of het tegenover de sector wel netjes is om met een generieke korting te komen. De partijen in de staten doen er goed aan duidelijk aan te geven welke keuzes ze willen maken, dan heeft de kiezer in maart straks het laatste woord. B. werd in 2007 veroordeeld tot een celstraf van 16 jaar vanwege de moord op zijn schoonmoeder en een dubbele moordpoging op zijn vrouw en haar neef in 2005. Hij zit momenteel in de peniten tiaire inrichting in Ter Apel in Groningen. Volgens B. krijgt hij amper be zoek in het hoge Noorden omdat het te ver reizen is voor zijn fami lie. De man komt uit Assenede, vlak over de grens bij Sas van Gent. De rechter in Den Haag vindt dat Mi chel B. zijn eis tot overplaatsing naar Middelburg bij een andere rechtelijke instantie had moeten indienen, de Raad voor de Straf rechttoepassing en Jeugdbescher ming (RSJ). Deze handelt alle klachten van ge detineerden af over hun gevange nisregime. B. heeft bij de RSJ al vaker ge vraagd om zijn straf in Middel burg te mogen uitzitten. Hij heeft na zijn veroordeling in 2007 al een poos in PI Torentijd gezeten, maar was daar niet te handhaven volgens het ministerie van Veilig heid en Justitie. Zijn advocaat vond dat B. in Zee land teruggeplaatst moest wor den om zich voor te kunnen berei den op zijn terugkeer in de sa menleving over enkele jaren. WOENSDAG 19 NOVEMBER 2014 MIDDELBURG - „We hebben een ak koord." Gedeputeerde Carla Schönknecht klinkt bijna triomfate- lijk wanneer de ze overeenkomst met de Faunabeheereenheid (FBE) Zeeland wereldkundig maakt. „Dit is toch wel héél belangrijk." Beleidsambtenaar René Steijn VLISSINGEN - Ook al is de Vogelbe scherming tegen het doden van ganzen, ze ziet ook de overlast die de vogels veroorzaken. En dus zal ze niet naar de rechter stappen om het nieuwe ganzenakkoord aan te vechten. door René Schrier VLISSINGEN - Bij de veerdienst Wes- terschelde Ferry van de provincie Zeeland valt 7,5 procent van de af vaarten weg. Dat zijn er in totaal 1250. De kaartjes gaan volgend jaar van enkele centen tot 35 cent in prijs omhoog. Voor het perso neel heeft de overgang van Veolia naar de provincie geen gevolgen. pagina 31SP-enquête' onder gebrui kers fiets/voetveer DEN HAAG - Michel B. (53), die in 2005 zijn schoonmoeder Beatrix van den Berghe in Sas van Gent met een jachtgeweer om het leven bracht, komt niet terug naar de pe nitentiaire inrichting (PI) Torentijd in Middelburg. De kortgedingrech ter in Den Haag heeft zijn eis tot overplaatsing afgewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55