A Seal extra alert op zeehonden met griep Gemeente neemt geen initiatief in Noordstraat Hans de Munnik krijgt Gouden Pieter voor zijn profielwerkstuk 'BAS in Concert' met W.A.F en Kingfisherlive I 1 I I 1 8 28 SCHOUWEN-DUIVELAND SLOOP BOERDERIJ Tanny Hanse wilde blijven op de plek waar ze geboren is, maar haar oude boerderij gaat tegen de vlakte. FF Bij het nieuwe zeehondenopvang centrum zijn de quarantaineruim tes klaar voor de opvang van zieke zeehonden. Dieren die nu binnen komen worden daar in afzonde ring opgevangen. „Zodra ze bin nen zijn wordt bloed afgenomen en dat wordt onderzocht door on ze dierenartsen. We weten bin nen 24 uur of de dieren besmet zijn met de griep. Is dat niet het geval, dan kunnen ze bij de overi ge zeehonden", zegt Jaap van der Hiele van A Seal. Tot nu toe beperkt de uitbraak van de zeehondengriep zich tot de Waddenzee. „Maar we houden er rekening mee dat een zeehond die bij ons binnenkomst ook be smet kan zijn." Of het griepvirus Dat antwoordt het college van B en W op vragen van de CD A-frac tie. „Dat is vooral een zaak van de eigenaar van de panden." Het CDA wilde weten of de gemeente iets kan doen aan de leegstand omdat dit effect heeft op de om zet van andere winkels in het dorp. Ook vroeg het CDA om de aankle ding van de straat aan te pakken, want hierover zijn klachten. De aankleding met struiken wordt als saai ervaren. Het college deelt de mening niet en vindt dat de kwaliteit van de de Zeeuwse Delta bereikt en of dan veel zieke dieren gevonden worden is afwachten. Uit de erva ring in het Waddengebied blijkt dat veel dieren al dood zijn voor ze op het strand komen. Meestal worden de dieren die verzwakt zijn het eerste ziek. En Van der Hiele hoopt dat de tijd van het jaar een positief effect heeft op de verspreiding van de ziekte. „Om deze tijd van het jaar gaan de zee honden van de zandbanken af. De zeehonden gaan naar dieper water om voedsel te zoeken en een dikke speklaag te vormen. Dat betekent dat je geen grote groepen meer bij elkaar op de ban ken ziet en dat de dieren minder met elkaar in contact komen." Daardoor krijgt de ziekte minder kans om zich te verspreiden. Dat heeft ervaring met eerdere uitbra ken van ziekten onder zeehonden geleerd. Van der Hiele roept men sen die een zieke of dode zee hond vinden, dit te melden bij A Seal, telefoon 0187-663644. „Dan zorgen wij verder voor de afhan deling." Óp die manier wordt goed bijgehouden hoe het staat met de populatie zeehonden. aankleding goed is. Daniël Joppe (CDA) vindt de reactie van het college 'magertjes'. „Wij denken dat het college wel wat had kun nen betekenen." Op initiatief van Alert! wordt nog wel geprobeerd om het project Krot of Kans naar Haamstede te krijgen. Met dit project kan onderzocht worden wat de mogelijkheden zijn van het leegstaande winkel pand. De partij heeft hierover een motie ingediend tijdens de begro tingsvergadering en deze is una niem aangenomen. ZIERIKZEE - Tanny Hanse uit Zie- rikzee was vier toen ze met haar familie naar zolder moest vluch ten omdat het water kwam. Het is een van de vele herinneringen die ze heeft aan de boerderij waarin ze werd geboren en waar ze nu nog altijd in woont. Volgend jaar valt de woning uit 1879 aan de Platteweg ten prooi aan de sloop hamer. In 2001 klopte de gemeente voor het eerst aan bij Hanse met de me dedeling dat de boerderij van haar familie moest wijken voor de aanleg van het Business Park in Zierikzee. Ze verkochten de omliggende grond en de twee zoons van Hanse besloten het be drijf voort te zetten aan de Gou- weveerseweg en de Kadeweg. Uit eindelijk kon Hanse langer blij ven zitten dan verwacht omdat de crisis een stokje stak voor de verdere ontwikkeling van het Bu siness Park. Ongeveer een jaar ge leden werd de situatie opnieuw actueel toen op de grond van Han se een ontsluitingsweg moest ko men. Ze verkocht de boerderij en kocht een kavel aan de overkant van de straat, op de grond die ze jaren daarvoor al van de hand had gedaan voor de ontwikkeling van het Business Park. Uiteindelijk kwam de weg iets verderop te lig gen. De boerderij van Hanse staat nu dus nog altijd overeind. Maar daar komt verandering in zodra de Zierikzeese haar nieuwe wo ning betrekt. „Ik zit hier nu aan een doodlopendeweg waar alleen nog plaats is voor panden met een woonbestemming. Een boer derij op deze plek zou te veel over last veroorzaken." Al die tijdjwist ze dat het mo ment zou komen, maar nu het steeds dichterbij komt kan ze zich er nog geen voorstelling bij ma ken. „Vijf generaties van mijn fa milie zijn op deze plek geboren, waaronder ik en mijn zoons. Het zal moeilijk zijn om straks te moe ten toezien hoe het pand ten prooi valt aan de sloophamer. Ik heb hier zo veel meegemaakt, zo als de Ramp in 1953. Ik was vier jaar en weet nog goed dat het die Ik weet nog dat het zo stormde. De volgende dag zag ik het vee voorbij drijven avond zo stormde. Met zestien personen hebben we toen ge schuild op zolder. De volgende ochtend zag ik de koeien en paar den voorbij drijven. Zoiets ver geet je nooit meer." Voordat ze geboren werd, is er ook al veel gebeurd in en om de boerderij. De houten schuur naast de woning brandde af en werd weer opgebouwd met ste nen. Op de gevel is het jaartal van de wederopbouw, 1927, nog te le zen. Ook de oorlog liet zijn spo ren na. Al met al zijn er veel nare dingen gebeurd in en om de boer derij, maar toch was Hanse er lie ver nooit weggegaan. „Ik weet niet hoe het is om ergens anders te wonen. Ik ben in mijn hele le ven nog nooit verhuisd. Ik heb wel naar andere woningen geke ken, maar daar was altijd wel wat mee. Zo heb ik een keer een huis bekeken waar zo'n 1600 vierkante meter grond bij zat. Een beetje tuinieren vind ik wel leuk, maar zo veel grond zag ik niet meer zit ten. Ik heb ook een kijkje geno men bij het andere uiterste, een penthouse. Dat vond ik echt vrese lijk. Je moest er gaan staan om naar buiten te kunnen kijken. Je zit echt ingesloten tussen vier mu ren en als je naar buiten wilt, moet je meteen de straat op. Dat is echt niets voor mij. Ik wil graag een vrij uitzicht hebben." Toen ze de mogelijkheid kreeg om de meest rechtse kavel aan de Platteweg te kopen, twijfelde ze geen moment omdat ze daar nog wat vrij uitzicht overhoudt. „Ie dereen zegt maar dat mijn nieu we woning nog best groot is, maar dan kan ik alleen maar den ken: 'hoezo groot?"' De Munnik leverde vorig jaar het beste profielwerkstuk af in één van de bètavakken (wiskunde, na tuurkunde, scheikunde en biolo gie). Met zijn werkstuk 'De sleu tel naar digitale veiligheid' laat hij zien te beschikken over een hoge mate van zelfstandigheid, gede gen kennis van wiskunde en een wetenschappelijke onderzoeks- geest - meldt Pontes. De Pieter Zeemanprijs (een bedrag van 2500 euro) gaat naar Berend Zwartsenberg, die zelf niet aanwe zig is bij de prijsuitreiking omdat hij in het buitenland is. De Pieter Zeemanprijs, die eens in de twee jaar wordt uitgereikt, wordt toegekend aan degene die de beste afstudeerscriptie natuur kunde heeft geschreven aan de Universiteit van Amsterdam. Zwartsenberg viel met zijn onder zoek naar de beïnvloeding van op pervlaktetoestanden van materia len, door bestraling met ultravio let licht - in de prijzen. De feeste lijke bijeenkomst vrijdag op Pon tes Pieter Zeeman staat in het te ken van het thema Bèta4U, waar bij ook andere leerlingen op wat extra's kunnen rekenen. De brug klassen lF, lG en 1H krijgen een les in robotica, met een demon stratie van robot Nao; een humanoïde robot met mechani sche, elektronische en cognitieve vaardigheden. Alle tweede en derde klassen HAVO/VWO krijgen de natuur kundige roadshow Freezing Phy sics te zien van studenten van de Universiteit van Leiden. De prijs uitreiking is van 14.10 tot 17.00 uur en ook daar komen de robot en de roadshow aan bod. Kingfisherlive en W.A.F. werken beide belangeloos mee aan het be nefietconcert, waarvan de op brengst bestemd is voor de BAS Stichting in Zierikzee. Deze stich ting zamelt geld in voor onder zoek naar Juveniele Dermatomyo- sitis (JDM), een chronische au- to-immuunziekte waaraan Zierik- zeeënaar Bas in 2010 op 9-jarige leeftijd overleed. Dankzij een eer- ste donatie van de BAS Stichting is inmiddels ook onderzoek opge start in het Wilhelmina Kinder ziekenhuis in Utrecht. W.A.F. is een stevige Schouwse rockband met een breed swin gend repertoire. Kingfisherlive speelt rockcovers, met een eigen sound. De bands wisselen elkaar de hele avond af. Kaarten voor BAS 'in Concert zijn voor 10 euro per stuk te koop bij Kompassen en Viergever in Zierikzee en aan de kassa van Brogum. De op brengst gaat rechtstreeks naar de stichting. Brogum opent de deu ren om 20.00 uur. Zie: www.debasstichting.nl. door Melita Lanting RENESSE - Zeehondenopvang A Seal in Stellendam is klaar voor de opvang van zeehonden die besmet zijn met het griepvirus. De zeehon- dengriep waart rond in Duitsland en Denemarken en heeft nu ook de Nederlandse wadden bereikt. De ziekte is nog niet waargenomen in de Zeeuwse Delta. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft geen in vloed op snelle invulling van het leegstaande winkelpand van Goud zwaard in Haamstede. 'Vijf generaties zijn hier groot geworden' door Wendy de Jong Gemeenteraad zoekt toch naar een oplossing voor leegstaande winkelpand van Goudzwaard Tanny Hanse ZIERIKZEE - Hans de Munnik, vorig jaar VW06 leerling aan Pontes Pie ter Zeeman in Zierikzee, heeft de Gouden Pieter gewonnen. Hij krijgt de prijs, een beeldje en 500 euro, vrijdag 21 november op zijn oude school overhandigd. ZIERIKZEE - Na in 2012 al eens eer der een succesvolle editie op poten te hebben gezet, wordt zaterdag 22 november in Brogum in Zierik zee opnieuw de benefiet 'BAS in concert' gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50