Hoge hoeves 6 BUITEN RAADKAART Zo breed en verstild als de Lange Nobelstraat in vroeger tijden oogt, zo smal en levendig is het er nu. Aan weerszijden winkels, woonhuizen, smalle stoepjes, wandelstroken en parkeerplaatsen. Gemarkeerd door stenen paaltjes en wegversmallingen met wat groen. Tussen slenterende voorbijgangers en slingerende fietsers wurmt het eenrichtingsverkeer zich over de kasseien in Zierikzee Vanonder de poort klinkt een melancholische accor deon. De muzikant zit stra tegisch; winkelende voorbij gangers willen hem nog wel eens wat muntjes toe werpen en het is een ko men en gaan bij Albert Heijn aan het ein de van deze doordeweekse middag. Moe ders met kinderen op kleine fietsjes; ouderen met tassen op wieltjes; toeristen met uitpuilende rugzakken en peuters in bolderkarren. Het jonge stel dat gehuld in felgele zeil- jacks met volle boodschappentassen vro lijk weer naar buiten stapt, komt uit de Randstad. Ze vertellen dat ze net hun zeil boot vanuit hun vaste ligplaats elders heb ben overgevaren: „Die staat van de win ter hier in een loods. In de weekeinden komen we eraan klussen." Ze bivakkeren dan in een B&B of huren een huisje in een bungalowpark: „Dat is in het laagsei- zoen best betaalbaar. En zeker de Tast mi nutes' zijn aantrekkelijk. Ons maakt het niet zoveel uit waar we zitten; we zoeken vooral onderdak en wat privacy, omdat we overdag toch aan het werk zijn. Het is een heel leuke manier om de donkere maanden door te komen: inspanning en ontspanning tegelijk - zeker in een omge ving als hier!" Want als ze niet op het wa ter zijn, dan slenteren ze graag door Zie rikzee. En de Lange Nobelstraat vinden ze heel karakteristiek, zo in het centrum: „Al die straatjes en pleintjes met terras jes. En kijk hier eens naar de panden; zo keurig afgewerkt. Wat je nodig hebt be vindt zich allemaal op loopafstand." En dat is ontegenzeggelijk waar: want in de omgeving van de grootgrutter bevin den zich twee banken, een kaaswinkel, een notenbar, een tandarts, een snuiste rijenzaakje, een makelaar, een keurslager, een kringloopwinkel, een hotel en een kroeg. Wie in de Lange Nobelstraat woont, is van bijna alle gemakken voor zien. „Het waren heel andere tijden toen", lacht de oudere heer die in het voorbij gaan een blik werpt op de ansichtkaart. „Ik hoorde mijn ouders erover spreken. De huizen zijn niet eens veel veranderd, ook voormalig Hotel Juliana herken je nog. Een breed, gepleisterd neoclassicis tisch pand uit het einde van de negen tiende eeuw, met links de bijhorende wa genstalling. Een paar decennia later kreeg het een nieuwe onderpui met kleurige bakstenen in Jugendstil." Hij kijkt even om zich heen, alsof hij de indrukken van nu wil terugschuiven in de coulissen: „Wat een leven trekt er voorbij. Niet al leen de geuren uit die tijd zijn verdwe nen; door de geluiden van nu hoor je niet eens meer hoe het toen klonk." Toch blijft op de achtergrond van verkeer en voetgangers en blaffende honden het wat houterig stommelen, alsof er iemand ergens rond rommelt op een grote hooi zolder. Het blijkt de ronde stenen korenmolen te zijn, die al meer dan twee eeuwen oud is, en een stelling heeft van ruim twaalf me ter hoog. In de jaren tachtig gerestau reerd en aangekocht door de gemeente, is 'De Hoop' sindsdien weer volledig in be drijf. Ver steekt hij boven de Lange No belstraat uit. In het lage zonlicht wieken de slagschaduwen over daken, gevels en stoepen. Uit de schaduw van de tijd door Jacoline Vlaander Ten noorden van 's-Heer Arendskerke hield de weg vroeger op. Daar stroomde de zeearm 'Het Schenge', vandaar de naam Eindewege voor het gehucht dat daar ligt. Op de foto het voormalige haventje van Eindewege met uitzicht op de boerderij 'Domeinplaat'. foto Gerard Smallegange De Lange Nobelstraat is nu een levendige straat, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46