4 BUITEN WATERDUNEN In Zeeland komt het niet zo vaak voor dat je boleten vindt; zeker niet in het polderland van Zuid-Beveland. Op begraafplaatsen met heel oude bomen of in een oud landgoedbosje als Landlust in Heinkenszand komt dat nog wel eens voor, maar verder eigenlijk zelden. Daarom was ik verbaasd toen ik achter de flat waar mijn dochter en schoonzoon wonen een paar maanden geleden een prachtige boleet zag verschijnen. Het bleek de wortelende boleet te zijn. Maar dat was nog maar het begin van een enorme paddestoelenrijkdom die zich in de loop van het najaar zou ontplooien. Boleten zijn bospaddenstoe- len die zich van andere pad denstoelen onderscheiden doordat aan de onderkant van de hoed geen plaatjes of lamellen zitten, maar een wat sponsachtige laag vol met kleine gaatjes. De wortelende boleet had ik niet eerder gevonden en heel ver wonderlijk is dat eigenlijk niet. Er is een online verspreidingsatlas van paddenstoe len in Nederland (www.verspreidingsat- las.nl/0010160 en daar blijkt dat de wor telende boleet in Zeeland slechts van één enkele vondst ergens langs de noordwest kust van Walcheren bekend is. En dat is nog maar het begin van wat ik het raad sel van de Rembrandtlaan' ben gaan noe men. Het gazon achter de flat meet onge veer ïooo vierkante meter en alleen al dit najaar verschenen daar maar liefst vijftig verschillende soorten paddenstoelen. Dat is op zichzelf al uitzonderlijk veel, maar wat nog veel opmerkelijker is, is dat het in veel gevallen gaat om typische bospad- denstoelen die niet eerder op Zuid-Beve land gevonden zijn. Naast de wortelende boleet groeien er twee andere boleten. Maar ook krulzomen, vezelkoppen, russu- la's, ridderzwammen, melkzwammen en gordijnzwammen in overvloed. Dat zijn allemaal soorten die in symbiose met bo men leven. Er staan op het grasveld welis waar een aantal eiken en een enkele haag- beuk, maar op hoeveel andere plaatsen is dat niet eveneens het geval? Toch is het juist hier dat we naast de uiterst giftige groene knolamaniet ook de eerste vondst van Zuid-Beveland noteren van de parel- amaniet. De kaneelkleurige melkzwam en de haagbeukmelkzwam zijn leuke vondsten, maar de ook aangetroffen rossi ge melkzwam is weer een soort die op de Bevelanden tot nu toe nauwelijks is aange troffen. Een opvallende vondst was ook de roest- vlekkenzwam. Het is'een mooie padden stoel die in bosrijke streken heel gewoon is. Maar, het wordt eentonig, ook dit is weer de eerste keer dat de soort op Zuid-Beveland gevonden wordt. Een week later zie ik op ongeveer dezelfde plek een paddenstoel staan die op het eer ste gezicht wel op de roestvlekkenzwam lijkt. Ik wil er voorbij lopen, maar denk dan nu begint de roestvlekkenzwam toch wel erg te verkleuren. Als ik door de knie ën ga blijkt het om een wel heel andere soort te gaan, namelijk de regenboogrus- sula. Een delicate schoonheid, die zich van allerlei verwanten onderscheidt door dat de lamellen vettig aanvoelen en niet verbrokkelen als je er met de vingers langs strijkt. Fopzwammen, vaalhoeden, trechter- zwammen, inktzwammen en een koraal- zwammetje; het houdt maar niet op daar in de Rembrandtlaan. Natuurlijk ga je je dan afvragen wat er voor bijzonders aan de hand is. Ik heb een oude topografische kaart uit 1914 genomen, maar daar is niets bijzonders te zien. Op basis van de pad denstoelenflora zou je verwachten dat er een oud bos gelegen heeft op de plek waar nu de Rembrandtlaan ligt. Maar de kaart toont niets van dat alles. Ter plekke was gewoon akkerland en het enige wat verbazing wekt is dat honderd jaar gele den Goes zo ver weg was van een plek die nu midden in de stedelijke bebouwing ligt. Het raadsel van de Rembrandtlaan blijft voorlopig onopgelost. Vervelend is dat overigens niet. Eén van de dingen die het bestuderen van de natuur zo onweer staanbaar maakt is dat je af en toe voor on oplosbare raadsels staat. Je blijft je verba zen. Het raadsel van de Rembrandtlaan Arno Boomert: „Streekbewoners profiteren óók van Waterdunen. Het is goed voor de leefbaarheid. Denk je dat er in Groede een nieuwe huisartsenpost geopend zou zijn als er geen toerisme was?" foto Camile Schelstraete Wortelende boleet foto's Chiel Jacobusse Amanita phalloides, groene knolamaniet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44