'Minder regels, meer warme aandacht, het kan' Kopers breekijzer in vizier van politie t Kuzu/Öztürk zoeken meedenkers Geen tv-fabriek in Bergen op Zoom Cacleau. (ril9 IN HET NIEUWS 3 VIANEN - Terwijl het land zich op windt over horrorverhalen uit ver pleeghuizen, wordt op tal van fronten gewerkt om het de bewo ners zo veel mogelijk naar de zin te maken. „Alleen, hoe krijgen we die inspanningen goed over het voetlicht? Iedereen heeft het over bezuinigingen en personeels tekorten", zegt directeur Aad Kos ter van de koepel van verzor- gings- en verpleeghuizen ActiZ. Koster was gisteren in verzor gingshuis Hof van Batenstein in Vianen, waar de regionale zorgor ganisatie Zorgspectrum (acht ver pleeghuizen met zevenhonderd bewoners en thuiszorg) een jaar bezig is met het project 'Tijd voor zorg, zorg voor tijd'. Daarbij staat niet de organisatie of het personeel centraal, maar de cliënt. Als die wil uitslapen, moet de wasbeurt maar wachten. Als ie mand liever een begeleid omme tje maakt dan deelneemt aan een afdelingsactiviteit, maakt een me dewerker daar tijd voor vrij. „En het kan, die tijd is er", zegt af delingshoofd Amina Berkane. „We hebben al onze werkzaamhe den heel kritisch tegen het licht gehouden. Wat kunnen we verbe teren, wat willen de bewoners, hoe is hun leefritme en hoe kun nen we daaraan tegemoetkomen? Onze aanpak is er totaal door ver anderd. Minder administratie, meer directe zorg. Minder regel druk, meer warme aandacht. We doen het nu een jaar en de tevre denheid onder de bewoners is groot. Ook het personeel zit veel lekkerder in zijn vel." De bedoeling is dat het project landelijk wordt ingevoerd. Gabriëlle Verbeek, die het ontwik kelde: „De zorg moet met de tijd mee. Instellingen die dat niet doen, verliezen hun cliënten. De steeds mondiger bewoners accep teren het niet meer dat hun leef ritme wordt bepaald door een zorgorganisatie." Veertien bouwmarkten en de poli tie hebben afgesproken de aan koop van gereedschappen die vaak worden gebruikt bij inbra ken, in de gaten te houden. Agen ten mogen de camerabeelden van de winkel bekijken als dergelijke gereedschappen zijn gekocht. De bedrijven registreren alle aan kopen en geven die informatie door. Zien agenten iemand op de beelden die bekend is bij de poli tie, dan ondernemen ze actie. Zij zullen onder meer contact opne men met die persoon om te laten weten dat hij of zij in de gaten wordt gehouden. Op deze manier denkt de politie inbraken te voor komen. Wie geen kwaad in de zin heeft, merkt als het goed is niets van de actie, zegt Peter van den Berg van de politie in Ede. „We hebben ook geen gegevens van die bezoe kers. Ons belangrijkste doel is de inbrekers die we kennen het zo lastig mogelijk te maken." Het College Bescherming Per soonsgegevens wilde gisteren geen antwoord geven op de vraag of de maatregel in strijd is met de privacy. De instantie zou volgens een woordvoerder de afspraken eerst moeten bestuderen. Het project loopt voorlopig alleen in de regio Ede-Wageningen. Van den Berg: „Natuurlijk kan een in breker zijn spullen nu in Arnhem of Utrecht kopen, maar we maken het hem lastiger." Het project is bedacht doordat vol gens de politie bouwbedrijven in de regio geregeld aankopen zien waar ze vraagtekens bij zetten. -4- DEN HAAG - Ex-PvdA'ers Tunahan Kuzu en Selcuk Öztürk roepen ie dereen op om via een speciaal mailadres mee te denken met hun nieuwe beweging. Dat meld den ze gisteren in de Tweede Ka mer. De twee gaan voorlopig ver der onder de naam Groep Kuzu/Öztürk. Eigen standpunten nemen ze nog niet in, eerst wor den de ideeën geïnventariseerd. Kuzu: „We staan voor iedereen die het zat is dat Nederland ver- rechtst, verruwt en verhardt." Op vragen of ze een nieuwe moslim partij willen oprichten, gingen de Kamerleden niet in. Kuzu bena drukte er 'voor alle mensen' te willen zijn. „Of het nu Surinaam se Nederlanders zijn, Marokkaan se of Turkse Nederlanders, dat maakt ons niet uit." Kuzu en Öztürk werden vorige week uit de PvdA gezet toen ze weigerden hun kritiek op het inte gratiebeleid van vicepremier Lode- wijk Asscher (ook PvdA) terug te nemen. Volgens het duo is de PvdA als een 'omgekeerde wasstraat'. „Je gaat er schoon in en komt er be smeurd uit als je niet doet wat de partijtop eist." BERGEN OP ZOOM - Er komt defini tief geen tv-fabriek in de voorma lige sigarettenfabriek van Philip Morris in Bergen op Zoom. Het Eindhovense bedrijf SeeCubic, ontwikkelaar van 3D-tv's zonder speciaal brilletje, haakt af. Volgens Walter Roeien van See Cubic stuitten de plannen op een gebrek aan medewerking. „We hoorden steeds positieve verha len, maar er gebeurt tot dusver niks. Het schiet niet op." De Bergse wethouder Ton Lins- sen (Economische Zaken) beves tigt het afhaken van SeeCubic. Hij waardeert het dat Roeien hem daar persoonlijk over kwam infor meren. „Daar heb ik respect voor, al is de beslissing klote." Behalve Bergen op Zoom was ook het ministerie van Economische Zaken betrokken bij de gesprek ken. SeeCubic wilde met de over heid optrekken om een Europees merk als B&O of het Türkse Ves- tel over de streep te trekken zich in West-Brabant te vestigen. De Bergse tv-fabriek zou volgens het oorspronkelijke plan in 2016 operationeel zijn en werk opleve ren voor 750 tot 1.000 mensen. Dat was in Bergen op Zoom, waar door de sluiting van Philip Morris 1.200 mensen hun baan verloren, zeer welkom geweest. WOENSDAG 19 NOVEMBER 2014 I illustratie Mark Reijntjens ff r*>: door Paulus Smits door Albert Heller EDE - Als iemand binnenkort in een bouwmarkt in Ede, Bennekom, Vee- nendaal, Wageningen of Barneveld een breekijzer, beitel of grote schroevendraaier koopt, wordt dat gezien door de politie. Agenten mogen de camera beelden van bouwmarkten bekijken als daar 'inbraakge reedschap' wordt gekocht Y Sciieinkaiciuler De nieuwe scheurkalender van Toos en Henk 2015 Bestel een setje. Ééntje als cadeau, en één voor jezelf. 14,95 J duo gratis thuisgestuurd www.webwinkel.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3