Hoewel Zeeland nog onderaan de landelijke lijst bungelt, verschijnen er steeds meer innovatieve bedrijf jes die zorgen voor nieuwe banen. 66 Het aantal innovatieve startups is met 10 procent toegenomen 66 Sergio Herman ziet in dat hij met tools zijn service nog verder kan verbeteren 32 ZEELAND INNOVATIE ZEEUWSE ECONOMIE ÉÉN LOKET IN 2015 OP-ZUID INNOGO! en coating van puur natuur die voorkomt dat bou ten gaan roesten en zo muurvast gaan zitten. Dat nieuwe 'groene' product ontwikkelt Lubotechnics uit Kort- gene. Of neem een bioplastic dat is gemaakt van bladresten uit ge bieden rond de evenaar. Het mi lieu-onschadelijke product is uit gedokterd door Hemcell in Hein- kenszand. Pareltjes waarvan Zee land er nog wel wat meer van kan gebruiken. Zalco, Thermphos, Sasglas, Philip Morris in Bergen op Zoom, waar driehonderd Zeeuwen werkten. Recent nog Philips Terneuzen. Ze vielen om, de directie sloot de tent of het management kondigde een bedrijfssluiting aan. Vele hon derden banen gingen in de afgelo pen jaren verloren. Hoewel de eco nomische crisis faillissementen en bedrijfssluitingen vaak in de hand werkte, is de les duidelijk: de traditionele industrie en groot bedrijven vormen steeds minder de banenmotor van Zeeland. Economische groei en (behoud van) banen moeten komen van vergroening van de industrie, ver nieuwing van het midden- en kleinbedrijf en de start van inno vatieve ondernemers die een duurzaam en slim product beden ken. Daarbij levert samenwerking tussen bedrijven, overheid en ken nisinstellingen sneller Europees innovatiegeld en resultaten op. Er mag best een tandje bij in Zee land. Michel Carol, projectmana ger cluster investeren bij de ont wikkelingsmaatschappij Economi sche Impuls Zeeland, beaamt dat. „Er is voldoende innovatiepoten- tieel in Zeeland, alleen zijn niet al le plannen even concurrerend. De vertaalslag van idee naar een pro duct dat je succesvol in de markt kunt zetten, ja, daar worstelen mkb en starters nogal eens mee." Vanuit zijn ervaring als projectma nager bij OP-Zuid (het gezamen lijk subsidieprogramma van Zee land, Noord-Brabant en Limburg) en Innogo!, een onderdeel van Im puls dat innovatieve technostar ters en biobased ontwikkelingen in het mkb begeleidt, heeft Carol veel potentiële starters zien afha ken. Hissen 2009 en 2014 sprak bijvoorbeeld Innogo! er ruim 300. Daarvan werden er 51 toegelaten tot het stimuleringsprogramma. Wat is de oorzaak van die grote uitval? Carol: „Sommigen zijn niet serieus genoeg, of kiezen uit eindelijk toch voor de zekerheid van een baan. Ook zijn ideeën niet altijd technisch haalbaar. Ver der verkijken velen zich op het ontwikkeltraject dat langer duurt dan verwacht." Het woud van subsidie- en kre dietorganisaties in Zeeland ten spijt, is geld soms een probleem, want er moet ook zelf worden geïnvesteerd. Gelukkig staan er steeds meer deuren naar kapitaal open. Innogo! hanteert bijvoor beeld schappelijker voorwaarden voor leningen. Voor het midden- en kleinbedrijf, dat de laatste ja ren op het tandvlees moest lopen, Europa stelt de komende zes jaar 113 miljoen euro beschikbaar om de economie in Zuid-Nederland aan te jagen. De beste plannen ma ken nu de meeste kans, want er wordt voortaan op kwaliteit gese lecteerd. Dat is goed nieuws voor Zeeland, dat volgens de oude ver deelsleutel het minste geld ont ving. „We kunnen daarvan profi teren, want de Zeeuwse plannen blijken goed onderbouwd." Hoewel Zeeland volgens landelij ke rapporten innovatiekracht mist (te weinig kennisinstellin gen, goedopgeleide jongeren die wegtrekken), ziet Carol een voor zichtige kentering. „Het aantal in novatieve startups is met 10 pro cent gegroeid ten opzichte van vo rig jaar. In de afgelopen twee jaar zijn in het OP-Zuid-programma 14 van de 20 aanvragen goedge keurd. Dan praat je over projecten die 300 directe en 75 indirecte ar beidsplaatsen opleveren." Zoals het Maintenance Value Park in Terneuzen en de Biobased In novation Garden in Colijnsplaat die door OP-Zuid worden onder steund. Maar waar dit soort pro jecten met tromgeroffel wordt ge lanceerd, houdt vooral het mkb zijn innovaties goed verborgen. Carol: „Wat dat betreft zijn we veel te bescheiden in Zeeland. Ik vrees dat door dit stilzwijgen de statistieken over onze innovatieve prestaties vervuild zijn." V Door de komst van steeds meer kredietfondsen zien ondernemers door de bomen het bos niet meer. Daarom fungeert Impuls vanaf 2015 als loket voor mkb-bedrijven die financiering zoeken voor inno vaties. Daar worden ze geholpen met hun business- en financieringsplan nen en worden ze verder begeleid naar bestaande projecten en fond sen in Zeeland, zoals ZIF, ZPF, ZIG ZAG, InnoGo! en Kredietunie Zee land. OP-Zuid is een samenwerkingsver band van Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Via dit kanaal wordt Europees innovatiegeld voor het mkb verdeeld. Doel: nieuwe pro ducten ontwikkelen en zo banen scheppen. Van de 20 ingediende Zeeuwse projecten zijn er de afgelopen twee jaar 14 gehonoreerd. Zeeland haalde daarmee 2,5 mil joen euro aan Europese innovatie subsidie binnen. De afgelopen zes jaar oogstte Zee land in totaal 31 miljoen euro uit. OP-Zuid. Omdat er nog ruim 8 miljoen in kas was, is OP-Zuid recent hero pend. Zeeland haalde via loting voor vier projecten 634.000 euro binnen: innovatieve trailer (Kraker Trailers Axel), waterzuivering ter grootte van een zeecontainer (Van Antwerpen Milieutechniek in Bors- sele), intelligente tooi voor klant communicatie (Epesi in Middel burg) en kunststof koppelstuk voor renovatie van waterleidingen (Prince Kunststofbouw uit Tholen ism met KZ Zwolle). Innogo! is een onderdeel van ont wikkelingsmaatschappij Economi sche Impuls Zeeland. Zijn taak is innovatie aanjagen. Innogo! is er voor creatieve en technostarters als ook voor mkb-bedrijven die een product wil len ontwikkelen met groene grondstoffen. Ondernemers met een goed idee voor een nieuw product kunnen aankloppen voor coaching, begelei ding, financiering en de opbouw van een netwerk. Innogo! sprak de afgelopen zes jaar ruim 310 potentiële innovatie ve starters. 51 starters, het gros in de tech niek, werden toegelaten tot Inno Go! Andere kregen advies over een andere route. Samen zijn ze goed voor 16 mil joen euro aan omzet Er is ruim 1,3 miljoen euro aan leningen toegezegd Er zijn circa 147 nieuwe directe en 665 indirect arbeidsplaatsen ge creëerd Tussen 2009 en 2014 is zo'n 98 miljoen euro aan rijks- en Europe se innovatiesubsidies binnenge haald. Innogo! houdt woensdag 26 no vember vanaf 14.30 uur in theater De Mythe in Goes het event What's in your head? Dan wordt ook de nieuwe lnnogo!-app gelan ceerd. Aanmelden via innogo.org door Frank Balkenende Michel Carol, Impuls/lnnogo! I Het team van Innogo!: Michel Carol, Edwin van Houte, Merel van Rens en Cindy Cats (zittend). Michel Carol is ook het aanspreekpunt als het gaat om aanvragen voor innovatiegelden van OP-Zuid. foto Suzan Fotografie Mark Perquin, Epesi Zeeland is veel te bescheiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32