TO©S PZC Opmars van openbaar toilet dat schoon is en lekker fris ruikt PZC 2 IN HET NIEUWS VERPLEEGHUIZEN COLOFON Het ene verpleeghuis doet het goed, elders loopt urine langs enkels. Tijd voor beter bestuur en personeel. Maak iemand abonnee! F paul kusters CHOCOLADE IS VANAF 2020 OP i toosenhenk.nl C Uitgever T: 088-0139995 DEN HAAG - Ben Oude Nijhuis is gestorven. Maar de noodkreet die hij recent slaakte met de vader van staatssecretaris Martin van Rijn (Zorg, PvdA) klinkt nog hard door. Gisteravond debatteerde de Tweede Kamer over de onder maatse zorg in verpleeghuizen. De conclusie: huizen die slechte zorg bieden, moeten sluiten. Oude Nijhuis en Joop van Rijn durfden onlangs het beestje bij de naam te noemen. In het Haagse verpleeghuis WZH loopt de urine langs de enkels van hun demente vrouwen, worden bh's zes weken lang niet verschoond, zitten pa tiënten uren alleen. Het uur U is hier, zeggen deskun digen. „De kwaliteit is jarenlang aan het veld overgelaten, maar dat blijkt onvoldoende. De politiek moet samen met het veld nieuwe normen opstellen voor alle tehui zen", zegt Raymond Koopmans, specialist ouderengeneeskunde bij verpleeghuis Joachim en Anna in Nijmegen en hoogleraar aan de Radboud Universiteit. Volgens Koopmans gaat het voor al om kwaliteitseisen aan perso neel. „Ouderen gaan in een steeds later stadium naar het verpleeg huis, zijn zieker en dus is de zorg die ze nodig hebben complexer." Volgens Koopmans zouden er veel meer verpleegkundigen op een afdeling moeten zijn. „De tijd van een aai over de bol is echt voorbij. Het gaat bijvoorbeeld om het herkennen van infecties bij de mente patiënten. Dat is ingewik keld." Waarom dat onvoldoende gebeurt, is veel meer een bestuurs- kwestie dan een geldkwestie, zegt Wilna Wind van patiëntenfedera tie NPCF. „Als het gaat om door lekken en vieze kleding is dat pu re laksheid van het bestuur. Ik hoor verhalen over één washand je per patiënt, doe normaal!" Nieuwe normen is ook wat Wind wil. Ze wil om tafel met de staats secretaris en 'het veld'. „De inspec tie moet beter. Nu controleert zij vooral of lijstjes afgevinkt zijn als ze onaangekondigd langskomt, maar ze moet kijken of er wel ge noeg gekwalificeerd personeel op de vloer staat." Wind legt de bal ook bij 'de falen de raden van toezicht', die 'nu echt hun taak serieus moeten ne men in plaats van die te zien als een bijbaantje." Volgens Koopmans is het een illu sie dat er verpleeghuizen zijn waar alles goed gaat. „Het is ner gens zo dat én de mondzorg op or de is, én er aandacht is voor pro bleemgedrag bij dementerenden. Maar de basis moet op orde zijn." Hoogleraar ouderengeneeskunde Jos Schols in Maastricht is het daarmee eens: „Mensen moeten 's ochtends gewassen zijn, schone kleren dragen, niet (uit hun mond) stinken, niet ondervoed zijn." Daarvoor is het ook nodig de familie erbij te betrekken. „Dus moet er een verpleegkundi ge zijn die op de hoogte is en de familie kan informeren, zodat zij niet steeds met iemand anders te maken heeft." Grootste probleem volgens Schols is het 'tweederangs' imago van de ouderenzorg. „Verpleegkundigen werken liever in een ziekenhuis op de high tech intensive care. Maar het gros van de medewer kers in de verpleeghuizen doet enorm zijn best." Vrij toegankelijke wc's van horeca gelegenheden en openbare gebou wen zijn gemiddeld het schoonst. Dat blijkt uit een landelijke steek proef waarbij 150 openbare toilet ten zijn getest. De steekproef is voor het dertig ste achtereenvolgende jaar gehou den. Algehele conclusie is dat de bacteriologische toestand van het vrij toegankelijke Nederlandse toi let verbetert: was vorig jaar 29 pro cent schoon, nu komt dat predi kaat toe aan 36 procent van de wc's. De opmerkelijkste verschuiving doet zich voor in de zorgsector: vorig jaar kwam daar slechts 20 procent in aanmerking voor het predikaat 'goed', nu is dat 37 pro cent. Van de onderzochte toilet ten is die in winkelcentrum Mo lenpoort in Nijmegen het schoonst, aldus het vakblad. Toiletten in benzinestations langs snelwegen zijn over het algemeen schoner dan zes jaar geleden, blijkt uit onderzoek van de ANWB naar vijftig van dergelijk wc's. Dat is vooral te danken aan de komst van betaalde toiletten. De schoonste snelwegtoiletten zijn te vinden aan de A73 bij het benzinestation Honsiep; in 2008 nog een van de vuilste. Ook Texa co Twaalfmaat (A9), Shell De An- del (A12) en Shell Hogewei (A329) scoorden goed. Texaco Steelhoven (A59) haalde de laagste score. De ANWB trof daar microbiologisch vervuilde kranen en brillen aan. De toiletruimten roken niet lek ker en wastafels, vloeren en ver lichting waren vuil. t*E VROUW VERLIET MAANt>A<3AVONt> IN OVERSPANNEN TOESTANt> HAAR WONING... Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113-31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Eén norm voor alle tehuizen door Francine Wildenborg door Paulus Smits NIJMEGEN - Je behoefte doen in een openbaar toilet blijft soms behel pen, maar het gaat de goede kant op, stelt vakblad Service Manage ment. Dat geldt volgens de ANWB ook voor de wc's langs de snelwe gen. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2