Bestemmingsplan Decathlon in raad Oostkapelle kiest een kunstobject Rooseveltflats gesloopt 44 Je krijgt gewoon 28 WALCHEREN TWEEDE WERELDOORLOG m De laatste wens van Cees van der Burght: een waardige rustplaats voor zijn militaire kunstwerken. TROOSTWIJK De komst van de Franse sportke- ten naar het ZEP-terrein aan de rand van de stad heeft op voor hand al veel stof doen opwaaien. Sportzaken, vrije tijds- en fietsen winkels vrezen de concurrentie en de ondernemers in de binnen stad zijn bang dat daardoor de leegstand toeneemt. De gemeente stelt in het bestem mingsplan dat bij de consumen ten in de regio 'niet alleen een kwalitatieve, maar ook kwantita tieve behoefte bestaat aan ontwik keling van detailhandel in de sport-fietsbranche'. Met andere woorden, er kan nog best een gro te sportwinkel bij in Middelburg. „Middelburg heeft een sterke re gionale positie in de sportdetail- handel. De beoogde grootschalige sportwinkel op de ZEP-locatie biedt Middelburg de mogelijk heid om deze sterke regiopositie verder te bestendigen", zo is in het bestemmingsplan, opgesteld door het adviesbureau RHO, te le zen. Vrees voor toename van leeg stand is ongegrond, stelt RHO en het college van B en W neemt die conclusie over. De komst van De cathlon 'kan juist leiden tot een af name van de omvang van de leeg stand, omdat de ontwikkeling het ZEP aantrekkelijker maakt voor leisurefuncties'. Tegenstanders van de plannen hebben geopperd dat als Deca thlon dan toch naar Middelburg komt> de winkel dan maar in de binnenstad een plek moet vin den. Er is één pand van voldoen de omvang vrij in de binnenstad, namelijk het grotendeels verlaten winkelcomplex Achter de Hout tuinen. Maar hier is onvoldoende parkeerruimte. Bovendien is er geen plaats om fietsen en andere artikelen uit te proberen. En laat 'Try and buy' is nu net het motto van Decathlon zijn. De commissie ruimte bespreekt de kwestie op 8 december, waar na de gemeenteraad op 15 decem ber een besluit zal nemen. STADSVERNIEUWING VLISSINGEN - Nooit gingen ze op vakantie. Ja, die keren dat ze in Brabant bunkers bezochten en Debbie het meetlint mocht vast houden. Cees wijdde zijn leven aan het verbeelden van de Twee de Wereldoorlog en aan dat leven komt binnenkort een eind. „Eigenlijk begón het al met de oorlog. We ontmoetten elkaar in 1949, op het feest van Bevrijdings dag in de Witte Wijk. We dans ten samen. Toen vroeg hij of ik een afspraakje met hem wilde. We spraken af bij de Leeuwen- trap en zouden samen fietsen, naar Westkapelle. Nou, we waren de dijk amper op geklommen of we zaten al in de tank. Samen. Weer onderweg naar huis begon hij over een bunker in de verte. 'Daar kun je ook in', zei hij dan. Cees was anders dan alle anderen. Maar dat vond ik juist leuk." Dat Vlissinger Cees van der Burght (83) later gefascineerd, of liever gezegd geobsedeerd, zou ra ken door de oorlog kon Debbie niet bevroeden. Al zijn vrije tijd, zeker vanaf zijn vroege pensioen in 1986, stak Cees in het visualise ren van zijn herinneringen aan de oorlog, die hij als kind in Vlissin- gen en Aagtekerke beleefde. Van de landingsvaartuigen en kustge- schut en maakte hij schaalmodel len, olieverfschilderijen en ma quettes. Hoofdrolspelers uit diver se oorlogen zette hij om in gepoly chromeerde sculpturen. Je hoeft niets van de oorlog te weten om te zien dat de kunstwerken onge lofelijk knap gemaakt zijn. „Ik ben ermee begonnen omdat ik iets moest met mijn belevenis sen. Ik heb de V2's zien lanceren. Ik was creatief, werd later teke- naar-llustrator bij defensie. Mijn hobby heeft pathetische propor ties aangenomen, dat besef ik. Dat is mijn militaire aard. Ik voelde me verplicht eraan bij te dragen dat de oorlog niet zou worden ver geten. Dat is ten koste gegaan van ons gezinsleven. Mijn vrouw is nog maar twee keer in haar ge boortedorp in Friesland geweest. Daar heb ik spijt van." Debbie's hand ligt op Cees' been. geen antwoord. Die hele oorlog interesseert ze in het Muzeeum niet Oostkapelle moet dan een keuze maken uit de ontwerpen van vier kunstenaars: Sanja Medic, Maartje Korstanje en Stanislaw Lewko- wicz allen uit Amsterdam en Mar cel Smink uit Arnhem. Zij hebben, ieder met één of meer dere locaties in Oostkapelle op het oog, een object ontworpen. Een van hen heeft zelfs een soort kunstroute met zes plekken uitge stippeld. Het object kan zo 'rond reizen' langs die zes plekken. Be gin dit jaar werden landelijk kun stenaars uitgenodigd een ont werp in te sturen. Zeeuwse kun stenaars zijn apart benaderd door het CBK. In totaal kwamen er zo'n vijftig reacties binnen. Maandag presenteert Nico Out (kunstcriticus voor de PZC) de vier werken waaruit Oostkapelle kan kiezen. Zij werden geselec teerd door de provinciale Kunstad viescommissie bestaande uit Leo van der Hoest, Kathrin Ginsberg, Michiel Paalvast en voor Oostka pelle twee tijdelijke leden, Jan Santegoeds (secretaris dorps- raad)en bewoner Henk Teunissen Als Oostkapelle de keuze heeft be paald, brengt de kunstcommissie zo snel mogelijk advies uit aan het Veerse college van B en W. Dat zal naar verwacht nog dit jaar de definitieve opdracht verstrek ken. Het object zal naar verwach ting in de loop van volgend jaar geplaatst worden. Het was in eer ste instantie de bedoeling dat het kunstwerk eind dit jaar al ge plaatst en onthuld zou worden, maar dat bleek niet haalbaar. Het nog resterende budget van 70.500 euro .voor kunst in de open bare ruimte gaat komend jaar op in de algemene reserve van de ge meente. Hiermee wil Veere de hoeveelheid aan potjes terugdrin gen. Volgens de gemeente zijn er nog vijf dorpen zonder kunst in de open lucht: Aagtekerke, Grijps- kerke, Serooskerke, Vrouwenpol der en Meliskerke. ONLINE VEILING 7 Exclusieve Showroomkeukens SLUITING: dinsdag 25 NOVEMBER www.TroostwijkAuctions.com Ze vertelt dat haar man ziek is. Er valt een stilte. „Ik moet straks klei ner gaan wonen. In januari heb ben we het Muzeeum gevraagd of ze nog wat willen. Maar je krijgt gewoon geen antwoord." Cees wordt boos. „Die hele oorlog interesseert ze daar gewoon niet! Op de Buffalo na, staat alles ver keerd opgesteld. Ze hebben mijn schaalmodel van de LCA817 op een rommelzolder gezet, dat ze depot noemen, maar zonder illus tratie, en het schilderij met de be schrijving hangt tientallen me ters verderop. Geheel tegen alle af spraken in. Ik heb de brief waarin ik de bruikleenovereenkomst op zeg, al klaarliggen." Het museum in IJzendijke was er als de kippen bij, toen de Van der Burght zijn sculpturen van de Spaanse periode aanbood. „Ze kre gen direct een plek in de perma nente tentoonstelling. Ook Ge rard Smallegange was blij met mijn serie sculpturen van Zeeuw se folklore. Ze zijn nu bij de boer derijenstichting. Maar ik heb nog veel van de oorlog en uit de tijd van Napoleon en Michiel de Ruy- ter, gemaakt voor Vlissingen. Maar het museum hier behandelt me als een stuk onbenul." Debbie maant haar man tot rust. „Ik wil niet dat hij zich hier nu nog zo druk om moet maken. Als of we niets beters aan ons hoofd hebben. Het is jammer dat Cees is geboren in een vestingstad. Hij is erdoor gedeformeerd. Anders was hij waarschijnlijk gewoon beel dend kunstenaar geworden. Maar hij deed wat hij vond dat hij moest doen. En ik hoop dat als het zover is, hij zijn hoofd rustig neer kan leggen." q MIDDELBURG - Volgende maand moet de Middelburgse gemeente raad een besluit nemen over het bestemmingsplan dat de bouw van een Decathlon-winkel en de aanleg van 160 extra parkeerplaatsen mo gelijk maakt. VLISSINGEN - In het ene blok wonen nog een paar mensen die wachten tot ze kunnen verhuizen, maar de andere twee aan de President Rooseveltlaan in Vlis- singen heeft woningcorporatie l'Escaut alvast laten slopen. De vierentwintig oude etagewoningen maken plaats voor veertien nieuwe eengezinswoningen. foto Lex de Meester Een leven gewi j daan oorlogskunst door Wendy Wagenmakers Cees van der Burght door Annemarie Zevenbergen OOSTKAPELLE - Oostkapelle krijgt volgend jaar een eigen kunstwerk in de open lucht. De dorpsgemeen schap kiest maandag 24 november tijdens een bijeenkomst in de Hal ve Maan welk object. INDUSTRIAL AUCTIONEERS VALUERS SINCE 1930 wegens vernieuwing van het assortiment LIVINSTYLE MIDDELBURG 4337 RD Middelburg "Aster", "Beckermann", "Contempora", "Domani", 8 fornuizen "Boretti" en "Stoves", multifunctionele ovens "Pelgrim", "Siemens", "AEG", combi-stoom- ovens "Pelgrim", "AEG", combi-magnetron "AEG"; MEUBILAIR w.o. design bureau "Aster", design stoelen, klassieke kastenwand, klassieke tafel, koperen tafellampen, schilderijen, paneelwand "Aster", partij fotolijstjes; Bezichtiging: zaterdag 22 november: 10.00-16.00 uur FOTO'S Catalogus:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28