'Geef meer geld' valt niet heel goed 'Deutschlands geilste Band' is erbij Carla Bruni doet het samen met Daft Punk jan Rot Het lieci is onder de noemer DWDD Band Aid in elk geval via de VARA-site te downloaden voor 90 eurocent. De rechten zijn een verdeelsleutel tussen Bob Gel dof, Jan Rot en de VARA, vertelt de woordvoerder. „Maar het be langrijkste is dat al het geld dat er mee wordt opgehaald ten goede komt aan de bestrijding van ebo- la. Zoals Matthijs het in de uitzen ding zei: daarmee dragen wij een heel klein beetje bij." op de achtste plaats'. Geldofs moralisme wordt hem in Duitsland niet door iedereen in dank afgenomen. Op internetfora vragen mensen zich af of de schatrijke popsterren niet gewoon anoniem geld kun nen geven voor onderzoek naar ebola, in plaats van (alweer) een lied op te nemen en de burgers te vragen te doneren. Eén reaguurder vermoedde dat Geldof'meer geld kan ophalen met de belofte dat hij Do they know it's Christmas nóóit meer zal opnemen'. colas Sarkozy wist te verslaan. Volgens de Franse pers wil Carla Bruni de Franstalige versie van de liefdadigheidssong opnemen met de Parijse elektropopgroep Daft Punk en het rockfenomeen John ny Halliday. Halliday, die moeite loos voetbalstadions vult, is ver uit de populairste Franse rocker. Een van zijn fans is Nicolas Sarko zy. De reacties op social media op de Nederlandse versie van Band Aid zijn niet mals. De woorden 'smakeloos', 'schandalig' en 'tenenkrommend' voeren de boventoon. Vooral de vertaling door Jan Rot van refrein regel 'Feed the world' met 'Geef meer geld' schiet in het verkeer de keelgat. Dat koor en band be staan uit artiesten die, op Jan Dul les van de 3J's na, bij het grote pu bliek onbekend zijn, helpt niet echt. Geef meer geld was maandag voor het eerst te zien bij De Wereld Draait Door. „Wij dachten, we doen een beetje mee. Alle beetjes helpen", motiveerde presentator Matthijs van Nieuwkerk waarom de redactie van het NPOi-pro- gramma het initiatief nam voor een Nederlandse versie. Jan Rot vertelde er het door Bono gezon gen Tonight thank God it's them in stead of you uit de originele versie een van de akeligste zinnen uit de popgeschiedenis te vinden. „Ik dacht, ik zeg het direct: geef meer geld, daar gaat het om." Koor en band bestaan vooral uit artiesten die bij de DWDD-redac- tie bekend waren. Zo was Tangari- ne van de tweelingbroers Sander en Arnout Brinks eerder huis band bij het programma. Naast Dulles en Tangarine zingen Kris Berry, Ed Struijlaart, Anneke van Giersbergen, Ntjam Rosie en het Zo! Gospel Choir! mee. In de band spelen JB Meijers, Cyril Di rectie, Bram Hakkens, Dennis van Leeuwen en Xander Vrien- ten. „Het zijn muzikanten die wij een warm hart toedragen en die op zo'n korte termijn dit wilden en konden doen", laat een woord voerder van VARA weten. Voor het eerst wordt Do They Know It's Christmas in een Duitse versie opge nomen. Zanger Campino (52) van Alt-Rocker band Die Toten Hosen trommelde voor Band Aid 30 een waslijst van muzikanten op - vijf entwintig in totaal. Van Max Raabe en Peter Maffay tot 2Raum- wohnung, Udo Lindenberg en Sil- bermond: ze doen allemaal mee. Campino kreeg het telefoontje van initiatiefnemer Bob Geldof en hij was onmiddellijk enthou siast, vertelde hij aan het Duitse dagblad Bild. En hij was zenuw achtig want die Engelse tekst, die iedereen kan dromen, vertalen naar het Duits, dat zou nog niet meevallen. Bild was aanwezig bij de opna mes met de Mega-Stars en dweept in chocoladeletters van 'Deutschlands geilste Band'. Ande re media postten eveneens bij de opnamestudio in Berlijn en pro beerden een glimp op te vangen van de artiesten die meewerkten aan het kerstliedje in Duitstalige versie. Het nummer is vanaf vrij dag te downloaden en is vanaf 5 december te koop als single. Ondanks de mediahype - waarin trots doorklinkt dat de 'grote Sir Bob Geldof Duitse artiesten heeft gevraagd om mee te doen - leeft Band Aid 30 niet bij het gro te publiek. Ook in Duitsland is Band Aid vooral een herinnering aan die eerste aflevering in 1984, toen het lied ook in de Bondsrepu bliek op 1 in de hitparades beland de. Volgens Geldof móet Duitsland meer doen, omdat de Bondsrepu bliek het machtigste en rijkste land is in Europa, 'maar als het aankomt op hulpuitgaven voor Afrika staat Duitsland wereldwijd Carla Bruni verdient twee miljoen euro per jaar met reclame voor het Italiaan se juweliersmerk Bulgari, maar ze denkt ook aan de armen. Bruni zal de Franstalige versie maken van de Band Aid-song voor ebola- slachtoffers. De echtgenote van ex-president Nicolas Sarkozy was een logische keuze voor Band Aid-initiatiefne- mer Bob Geldof. Dankzij haar in ternationale faam en drietalig heid is ze een perfecte ambassadri ce voor Band Aid. Bruni, die affai res had met Mick Jagger en Eric Clapton, heeft altijd goede contac ten gehad met Angelsaksische popsterren. Bovenal is ze succes vol in Frankrijk. Bruni begon haar loopbaan als fo tomodel om in 2002 naar muziek te switchen. Van haar eerste al bum, Quelqu'un ma dit, werden vier songs in speelfilms gebruikt. Daarna produceerde ze nog twee albums, waarvan de laatste tot een politieke rel leidde. Een song daaruit, Le Pingouin (de pinguïn), sloeg naar verluidt op president Francois Hollande, de man die Ni- Britse roddelkrant The Sun. De zanger van de Boomtown Rats sugge reerde impliciet dat de mega-populaire Adele zich niet zou bekommeren om de slachtoffers van ebola. De uithaal van Geldof is veel Britten in het verkeerde keelgat geschoten. Zij ergeren er zich mateloos aan dat Geldof, die zelf tien tallen miljoenen op de bank heeft staan, kritiek durft te uiten op Adele terwijl de zangeres wel degelijk een bedrag gedo neerd heeft, zonder dat aan de grote klok te hangen. Inmiddels vinden steeds meer Britten dat de schatrijke popsterren die zich nu profile ren via de ebola-ellende, beter zelf een groot bedrag zouden kunnen schenken, in plaats van het publiek op te roepen geld over te maken. Ook vindt menigeen het ui terst hypocriet dat iemand als Bono grote geldbedragen van het Britse publiek ver wacht, terwijl de U2-zanger al jaren van be- lastingontduikende praktijken wordt be ticht. En zo worden er ook vraagtekens ge zet bij de motieven van boyband One Di rection. Deze jongens hebben nooit eerder blijk gegeven van enige betrokkenheid bij de minderbedeelde medemens. Ze vlogen daar vooral overheen met hun luxe pri- vévliegtuig. WOENSDAG 19 NOVEMBER 2014 VERDIEPING 13 Peter Maffay Carla Bruni door Saskia Wassenaar door onze correspondent Wierd Duk door onze correspondent Cees van Zweeden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13