Europa ruziet over ban op plastic zakjes Geheim ritueel maffia op film Snelle smartphone. Scherpe prijs, éÊHk W f 0 BUITENLAND 11 Microsoft m 1* 27 kijkshop .nl zalem, een van de heiligste plek ken in de islam én het jodendom, worden avondenlang op de Pales tijnse televisie herhaald. Het werkt als een katalysator voor ge frustreerde, geradicaliseerde Pales tijnse jonge mannen. Hoewel de Palestijnse president Abbas de aanslag gisteren in de strengste bewoordingen veroordeelde en sa men met Israëlische veiligheids diensten de rust in de stad pro beert te herstellen, windt hij zich in zijn toespraken altijd op over de onrust op de Tempelberg. Die boodschap is nu aangekomen bij de Israëlische leiders. Er komen meer agenten in Jeruzalem, er worden nieuwe wegversperrin gen opgeworpen én joodse bezoe ken aan de Tempelberg wordt ten zeerste afgeraden zolang de on rust duurt. Of dat genoeg is, is maar zeer de vraag. De spanning is groot. „Ik durf nu niet naar de synagoge te rijden," zegt een Pa lestijnse taxichauffeur kort na de aanslag. „Als ze mij daar zien of horen, loopt het niet goed met me af." BRUSSEL - De EU ruziet over het te rugdringen van de dunne plastic wegwerpzakjes in bijvoorbeeld su permarkten. Iedereen wil wel, maar er is grote verdeeldheid over de manier waarop. De Europese Commissie in Brus sel streeft naar een algemene re gel, waardoor EU-lidstaten het mi lieuvervuilende verpakkingsmate riaal kunnen verbieden. De lan den en het Europees Parlement sloten echter een afwijkend com promis. De Europese Commissie uitte gisteren haar bezorgdheid over het akkoord, dat maandaga vond werd bereikt. Europees Com missaris Frans Timmermans (Be tere Regelgeving) kaart de kwes tie vandaag aan in een overleg van de Europese Commissie. De lidstaten en het EU-parlement willen het gebruik van de weg- werptasjes in fases terugdringen, van negentig tasjes per persoon in 2019 tot veertig in 2025. Maar als alternatief kan er bijvoorbeeld ook een prijs voor het tasje wor den verlangd, of er kan belasting op worden geheven. Timmermans maakte vorige week al duidelijk dat hij niet blij is met alle aanpassingen. „Ik ben er niet zeker van of dit nog steeds is wat we in het begin voor ogen hadden." Volgens de Europese Commissie gebruikt een Europe aan gemiddeld bijna tweehon derd plastic zakken per jaar, waar van 90 procent wegwerpzakjes. De Europese Commissie uit te gisteren haar bezorgd heid over een akkoord tus sen EP en de lidstaten Voor het eerst in de geschiedenis zijn door de politie initiatieritue len en andere geheime bijeenkom sten gefilmd. Ilda Boccassini, de ij zeren dame van het Openbaar Mi nisterie van Milaan, is nog steeds perplex. „We zien live een inwij ding, niet in de bergen van Cala- brië, maar in de provincie van Mil aan. Vlakbij het Comomeer." Boccassini leidt een al vele maan den durend offensief tegen de maffia die een vrijwel mondiaal monopolie heeft op de cocaïne handel en zich volop heeft inge vreten in het rijke noorden van Italië. De 'ndrangheta heeft moeiteloos bruggen weten te slaan naar de moderne, legale wereld, ook al koestert ze haar archaïsche imago en de met veel katholieke saus overgoten tradities. „In de stilte van de nacht en on der het schijnsel van de sterren, vorm ik de Heilige Keten, de Heili ge Maatschappij", zegt de maffia baas in een verlaten ruïne tegen een zestal nieuwelingen. Onder hen ook een minderjarige, iets dat buiten Calabrië nog niet eer der was waargenomen. De hoogste maffiose functies die worden weggegeven zijn die van 'evangelista' - hij die op de bijbel zweert - en de 'santista' (van san- ta, heilig). De santista heeft een voor de 'ndrangheta even revolutionaire als cruciale rol, want hij mag pra ten en deals sluiten met de nette buitenwereld, die van de politici, ondernemers, medici en ambtena ren. Voor allen geldt echter dat ze Van af nu onvoorwaardelijke trouw zweren tot in de zevende genera tie'. Wie de 'ndrangheta binnen treedt doet dat voor eeuwig. De maffiose priester laat in een van de filmpjes de nieuwelingen zijn woorden als een gebed herhalen: „Voor wie een fout maakt, is er de cyanidepil of het pistool. Bedenk dat de laatste kogel altijd voor je zelf is." Het OM van Milaan arresteerde gisteren 38 oude en nieuwe leden van de 'ndrangheta. Omdat bij de ze maffia de discipline (of angst) zo groot is, kunnen magistraten maar weinig gebruik maken van spijtoptanten (verklikkers). Daar om wordt gemikt op geavanceer de film- en afluisterapparatuur. Met eclatant resultaat. Behalve de inwijdingsrituelen, zijn er talloze mannen van eer goed te zien en te herkennen terwijl ze elkaar ge concentreerd kussen. Alles staat bovendien op het inter net. Voor een organisatie die on zichtbaar wil zijn, en zo hecht aan geheimhouding dat tot voor kort de teksten van de rituelen niet mochten worden opgeschre ven - moet het meer dan een gru wel zijn. Dubbel aantal asielzoekers in EU De stroom asielzoekers naar de Europese Unie is de afge lopen vijfjaar bijna verdub beld. Dat blijkt uit het jaar boek 2014 van het Duitse bu reau voor statistiek. Tussen 2008 en 2013 steeg het aantal asielzoekers in de 28 EU-lan- den van ongeveer 226.000 per jaar naar zo'n 436.000 per jaar. Vorig jaar ging 29 procent van alle asielzoekers naar Duitsland. 'Politie Indonesië test maagdelijkheid' De Indonesische politie on derzoekt nog steeds of vrou wen die zich aanmelden bij het korps maagd zijn. Dat verklaarde Human Rights Watch gisteren naar aanlei ding van onderzoek in zes steden. De politie claimde eerder dat dit soort onder zoek niet meer werd ge daan. De uitslag van de test heeft geen consequenties. NEURENBERG Aquarel van Hitier onder de hamer Een aquarel van Adolf Hitier wordt zaterdag in Neuren berg geveild en kan een be drag opbrengen van 50.000 euro. Het is een van de circa 2.000 werken die de latere nazi-leider tussen 1905 en 1920 schilderde. Het doek wordt te koop aangeboden door twee zusters van in de zeventig van wie de naam niet bekend is gemaakt. t [!P1 •w wm Lumia 530 Nu verkrijgbaar bij WOENSDAG 19 NOVEMBER 2014 Een van de slachtoffers van de aan slag van gisteren in Jeruzalem wordt door Israëlische hulpverle ners uit de synagoge gedragen. foto Salih Zeki Fazlioglu/HH door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Hoe zullen de allerhoogste bazen reageren in de onherbergza me punt van de Italiaanse laars, het huis van de 'ndrangheta? Zeker is dat gisteren de meest gevreesde, machtigste en geheimzinnigste maffia van Italië, enorme imago schade heeft opgelopen. BERLIJN JAKARTA V /B 1 m foto f QUAD-CORE PROCESSOR 5 MEGAPIXEL CAMERA V 1 GRATIS OFFLINE NAVIGATIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11