Molen mag verder uit kust als dat minder kost 'Laat onderwijs inzicht geven' De Leest en De Librije behouden hun drie Michelinsterren IN HET NIEUWS 5 m Met deze handreiking komt Kamp tegemoet aan bezwaren van coalitiepartij WD, die vindt dat een windmolenpark binnen de 12-mijlszone te weinig energie oplevert en te veel subsidie kost. Ook bij ondernemers op of aan het strand van Zandvoort bestaat grote weerstand tegen het plan van Kamp om zo dicht voor de kust honderden turbines te laten plaatsen. Zij vrezen dat toeristen de badplaats links laten liggen vanwege de 'horizonvervuiling'. De WD-bewindsman heeft er overigens een hard hoofd in dat de industrie zal kunnen bewijzen dat zij de- parken verder in zee goedkoper kan bouwen dan nu wordt gedacht. Uit zijn eigen bere keningen blijkt dat off-sho- re-windparken verder uit de kust 1,8 cent per kilowattuur duurder zijn. „Laat ze maar aantonen dat het goedkoper kan", zei Kamp gis teravond in de Tweede Kamer. Voor de zomer van 2015 zou het al ternatief op zijn bureau moeten liggen. Hij zal de berekeningen vervolgens laten checken door het Energieonderzoek Centrum Ne derland (ECN). Kamp staat er ook voor open om boven de Waddeneilanden een groot windmolenpark met een ca paciteit van 700 megawatt neer te zetten. Wel zou dat project dan een aanvulling moeten zijn op het voornemen om voor de kust van Zeeland en Holland in 2020 parken neer te zetten die goed zijn voor 3450 megawatt. Kamp hamert erop dat hij wil vasthou den aan de doelstelling van 15 pro cent duurzame energie in 2023. Industrie moet bewijzen dat zo'n windmolenpark verder weg goedkoper is dan nu wordt gedacht Tenminste, als je de bijdragen op Twitter moet geloven. Daar werd gisteren enthousiast gereageerd op de oproep van staatssecretaris Dekker (Onderwijs, WD) om mee te denken over de toekomst van het onderwijs. De wereld ziet er in 2032 heel anders uit en daar moeten we de kinderen van nu op voorbereiden, is de gedachte. „Automonteurs moeten allang niet meer alleen aan auto's kun nen sleutelen, maar ook boord computers kunnen uitlezen en softwareproblemen kunnen oplos sen om een auto weer op de weg te krijgen", illustreert Dekker in zijn brief aan de Tweede Kamer. Kortom, het is ongewis of de ba nen waar leerlingen nu voor wor den klaargestoomd, straks nog wel bestaan. Zo zijn er duizenden mensen opgeleid voor administra tieve banen, waar nu massaal in wordt gesnoeid. Computers kun nen dat werk ook prima doen. „De maatschappij verandert zo snel. Daarom is er meer vraag naar generieke vaardigheden, zo als samenwerken, creativiteit, kri tisch denken, communiceren, ICT-vaardigheden", somt Joke Voogt de zogenaamde '21st centu ry skills' op. Zij is bijzonder hoog leraar ICT en Curriculum aan de Universiteit van Amsterdam. „Nu is er in het onderwijs soms meer aandacht voor feiten dan voor in zichten. Dat onderdeel is onderge sneeuwd door de aandacht voor taal en rekenen." Die basale kennis heb je óók no- dig, vindt Henk Lamers van on derwijsbureau 21st Century Skills. „Zo vult bijna iedereen te genwoordig zijn belastingformu lier digitaal in. Daarvoor moet je op een bepaald niveau kunnen le zen, je moet kunnen rekenen, maar je heb ook ICT-vaardighe- den nodig." Vakken zoals aardrijkskunde of ge schiedenis hoeven evenmin met een te worden afgeschaft, vindt Kees Hoogland, directeur van on derwijsinstituut Stichting APS. „Die vakken hebben nog steeds grote waarde, maar daarbinnen moet je keuzes maken. Gaat het bij geschiedenis over historische feiten of over historisch bewust zijn en wat de geschiedenis bete kent voor de wereld nu? Daarbin nen kan je ook onderzoeksop drachten geven, om onderzoeks vaardigheden te oefenen. Sommi ge scholen zijn daar al heel erg mee bezig." Over een jaar presenteert de staatssecretaris zijn visie over de toekomst van het onderwijs. EERSTE IDEEEN VOOR #ONDERWIJS2032 OP TWITTER Van de negentien zaken met twee sterren zijn Librije's Zusje in het Amsterdamse Waldorf Astoria, 't Nonnetje in Harderwijk en De Lindehof in Nuenen nieuwe dra gers van deze hoge hulde. Chef Soenil Bahadoer van De Lindehof stond gisterochtend huilend op het podium. „Dat je dit met eten kunt bereiken", snikte hij. Michael Ellis, directeur van de Mi- chelingidsen, roemde het niveau van de Nederlandse keuken. Tege lijk werd echter een onderzoek ge presenteerd waaruit blijkt dat in het buitenland de Nederlandse gastronomie niet hoog wordt ge waardeerd. Volgens Michelin heeft dat te maken met perceptie en onbekendheid met de gestage kwaliteitsverbetering die met na me door jonge chefs wordt gereali seerd. Reden te meer voor het gastronomische gilde, meester koks en het toerisme om werk te maken van de bekendheid van de Nederlandse topgastronomie. Vervolgens ging het alleen over de nieuwkomers en de stijgers (van een naar twee sterren) aan de sterrenhemel. Voor het eerst kregen één ster: Sazanka in het Amsterdamse Okura Hotel, Sinne in Amsterdam, Wiesen in Eindho ven, Ratatouille in Haarlem en FG Food Labs in Rotterdam. Er zijn ook sterren verdwenen: De Leuf in Ubagsberg (waarvan chef-kok Paul van der Bunt dit jaar plotseling overleed) gaat van twee sterren naar één. Voor eige naar Sandra van der Bunt is dat een positieve ontwikkeling: „Mi chelin heeft ons verteld dat we beide sterren kwijt waren na het overlijden van Paul. Maar meteen hebben we er een terugverdiend." De Zwethheul in Schipluiden is beide sterren kwijt, maar dit ver lies was ingecalculeerd vanwege een aanstaande verhuizing. De Saffraan in Amersfoort, De Echoput in Hoog Soeren, Lakes in Hilversum en Toine Hermsen in Maastricht moesten allemaal een ster inleveren. Le Marron in Mal den, De Molen in Kaatsheuvel, De Wanne in Ootmarsum, De Hermi tage in Rijsoord en Savelberg in Voorburg zijn de ster kwijt, omdat deze zaken zijn gestopt. DINSDAG 18 NOVEMBER 2014 door Laurens Kok door Freke Remmers DEN HAAG - Minister Henk Kamp (Economische Zaken, WD) is be reid windmolens verder uit de kust te plaatsen voor de Hollandse kust. Voorwaarde is wel dat de windmo lenindustrie bewijst dat zo'n verder weg gelegen park goedkoper is dan nu wordt gedacht. DEN HAAG - Kritisch denken, crea tief zijn, programmeren en logisch redeneren. Dat moet de starter op de arbeidsmarkt anno 2032 toch zeker kunnen. Staatssecretaris Sander Dekker. foto Peter Hilz/HH @Fine_Point: 'Engels en Neder lands op hoog niveau lijkt me be langrijk' @Marjolein_N: 'Opleidingen bre der maken zodat je niet aan één functie vast zit voor de rest van je leven' @ICMBos: 'Meer aandacht voor re torica bij Nederlands. Laat mensen geïnformeerd en kritisch naar poli tiek en samenleving kijken' @logankine: Vooral VMBO/prak- tijkonderwijs meer leren over an dere culturen en religies, meer be grip aanleren' ©franshouten 'Feiten stampen mag wat minder. Leg nadruk op competenties en vaardigheden. Kennis is steeds sneller te vinden' ©Dorstlessen 'Ontwikkel bij kinde ren het probleem-oplossend ver mogen, zowel sociaal als technisch (e.g. organiseren/besturen/pro grammeren)' ©cristallol8: 'Maak diploma's onaf hankelijk van één niveau. Toets per vak en maak per vak niveau zichtbaar op diploma' ©BarberaVanDijk: 'Gun kinderen hun unieke manier van ontwikke len. Qua inhoud, snelheid en soort pad (recht, krom, hobbelig, glad)' I foto Thinkstock door Paulus Smits MAASTRICHT - Nederland telt pre cies honderd sterrenrestaurants. In totaal deelde Michelin gisteren in Maastricht 123 sterren uit. Toppers (drie sterren) blijven De Librije in Zwolle en De Leest in Vaassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5