s 2 GEZOND 8:00 11 :00 9:00 1 0:00 Al eens onder het mes gele gen of een blessure gehad? Dan is de kans groot dat u een bezoekje aan de fysiothe rapeut heeft gebracht. Bij Fy- sant Fysiotherapie in Zierik- zee focussen zes fysiothera peuten zich op het herstel van het bewegingsapparaat. we ze hoe ze de ziekte min of meer onder controle kunnen krijgen", zegt de fysiothe rapeut. Het valt op dat de trillingen bij de patiënten minder worden wanneer ze een doel voor ogen hebben. Zo kunnen ze on danks de trillingen gewoon fietsen, (traplo pen en roeien. De twee heren en dame doen flink hun best tijdens de training, ze moedigen elkaar aan en praten over de pro blemen die ze ondervinden aan de ziekte. Na de oefeningen geven ze bij Lennen, aan de hand van een meettabel, aan hoe zwaar ze het vonden. Daarna doet Lennen samen met de groep wat rekoefeningen met be hulp van een stok. Ondertussen vertelt de dame, dat al vijf jaar een cliënt is van Fy- sant, dat ze een drukke week achter de rug heeft: „Mijn man en ik waren vorige week 50 jaar getrouwd. We hebben het ene na het andere feest gegeven. Na al die gebakjes is het wel lekker om even te sporten." Als af sluiting gebruikt Lennen een oefening met ballen. De cliënten moeten in een cirkel een bal overgooien. Wanneer ze de bal gooien, moeten ze ook een stapje opzij zetten. Door twee dingen tegelijk te doen, traint de Park- insongroep de motoriek. Terwijl Lennen nog iets bespreekt met de groep, komt zijn collega Mark (32) binnenlo pen. Mark is de kinderfysiotherapeut van Fysant. Hij helpt kinderen in de leeftijd van 0 tot 19 jaar bij het herstel van hun moto riek. Mark: „Kinderen zijn net puzzels, die je elke keer op een unieke manier moet op lossen. Dat maakt het werk zo leuk, geen dag is hetzelfde." Mark probeert de ouders zoveel mogelijk bij het traject te betrekken. „Vooral in de jongste leeftijdscategorie is dit nodig. Bij baby's krijgen de ouders vaak de taak om hun kind eens in een andere hou ding te laten liggen. Als een kind alleen maar op zijn ruggetje wordt gelegd, zal deze minder snel gaan kruipen dan wanneer de ze ook al op zijn buik heeft bewogen. Je bent dan ook afhankelijk van de ouders. Als zij de oefeningen niet uitvoeren, duurt het veel langer voordat een kind iets aan de fy- sio heeft. Bij fysiotherapie gaat het om twee richtingsverkeer, de fysio is de helpende hand maar uiteindelijk moet de cliënt zelf ook tijd stoppen in het herstel door oefenin gen te doen." In een andere gymzaal is Janet Vleeshou wer bezig met een cliënt. De cliënt heeft last van een burn-out. „We zien steeds va ker in de fysiotherapie dat mentale klach ten leiden tot fysieke klachten. Ook komt dit vaker voor bij jongeren. We hebben nu bijvoorbeeld cliënten van in de twintig met een burn-out", vertelt Janet terwijl ze de loopband aanzet voor de vrouw. De vrouw vertelt dat ze perfectionistisch is en niet graag dingen uit handen geeft. „Dat heb ik nu wel moeten leren. Ik raakte in een burn-out omdat ik te veel hooi op mijn vork nam. Ik leer nu 'nee' te zeggen en ik voel ook aan mijn lichaam dat ik al lang geen rust heb genomen. De fysio heeft mij Een van die vier fysio's is Lennen Jonker (25), hij werkt nu drieënhalf jaar bij Fysant. Vandaag behandelt hij drie patiënten die de ziekte van Parkinson hebben. Deze groep komt twee keer in de week trainen. „De pa tiënten zullen nooit meer herstellen van de ze ziekte. Het doel is daarom bij deze groep om verslechtering tegen te gaan. Ook leren e medische gymzaal van Fy sant in Zierikzee is goed ge vuld op de vroege ochtend. Eigenaar van de praktijk Ja- co Vleeshouwer(52) is de hartslag van een cliënt aan het meten. Deze ochtend zijn alle cliënten met rugklachten hun oefe ningen aan het doen in de fitnessruimte. Ze doen elk onderdeel ongeveer 15 minuutjes en daarna moeten ze aangeven bij de fysio therapeut hoe zwaar ze die oefening von den. Ze maken een ritje op de fiets, wande len of rennen op de loopband en roeien ook nog een kwartier. „Alle mensen komen hier om te herstellen of om verslechtering van het bewegingsapparaat tegen te gaan. Dat doen wij vaak in groepen, zodat ze elkaar kunnen motiveren en mensen ervaren het sporten dan als minder vervelend", vertelt de fysiotherapeut. Jaco is al 26 jaar zelfstan dig fysiotherapeut waarbij hij zich vooral concentreert op hart-, vaat- en longpatiën ten. Daarnaast is hij bedrijfsfysiotherapeut: hij past werkplekken van bedrijven aan, zo dat zich minder lichamelijke klachten voor doen. Vijftien jaar geleden besloot hij sa men met zijn vrouw Janet, die ook fysiothe rapeut is, en collega Otto van Houten, Fy sant Fysiotherapie op te richten. Inmiddels werken er naast Jaco en Janet nog vier ande re fysiotherapeuten in het gebouw. Herstellen bij fysiotherapeut door Denise van Minnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38