Zeeuwse chef in één klap naar twee sterren III, RZ: kindermishandeliri aak gevolg van onmacht Foo Fighters Actie om behoud Roggenplaat in Oosterschelde is geslaagd. Kabinet waardeert grote inzet uit regio. -Commefitaar SekSraBbij 'dupe van i DINSDAG 18 november 2014 DEN HAAG - Alle moeite is niet voor niets geweest: de Roggen- plaat in de Oosterschelde is van de ondergang gered. Het Rijk past de laatste zeven miljoen euro bij om de zandplaat op te spuiten en daarmee te behouden. Het scheelde maar bar weinig .of de rustplek voor tientallen zee honden en tienduizenden vogels was verdwenen. Want het water is na de bouw van de stormvloed kering nog wel krachtig genoeg om zandplaten af te breken. Maar de fut om nieuw zand af te zetten is er uit. Alsof het water de plaat opeet. Zandhonger heet het dan ook in de volksmond. Een ramp voor de natuur. In de najaarstrek is de Roggenplaat een driesterren restaurant voor 40.000 scholek sters, rosse grutto's, zilverplevie ren, zwarte ruiters en vele andere soorten. Tientallen zeehonden rusten er uit na het vissen en zo gen er hun jongen. Al jaren strijdt Zeeland voor be houd van de Roggenplaat. Vorige week nog gingen leerlingen van het Calvijncollege in Goes met boswachters van Natuurmonu menten en Het Zeeuwse Land schap langs bij minister Melanie Schultz (Infrastructuur en Mi lieu). Met een kruiwagen vol zand, 5700 zandtekeningen en 12,5 duizend euro. Om namens 300 do nateurs te laten zien dat 'hun' Rog genplaat niet verloren mag gaan. Het leveren van een bijdrage (hoe klein ook), in plaats van te komen foeteren, waardeert dit kabinet, zo bleek uit de brief die Schultz gis teravond naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Ze steekt 6,3 mil joen euro in het project. Staatsse cretaris Sharon Dijksma (Econo mische Zaken) legt er ook een mil joen bij. De provincie, zeven ge meenten, Het Zeeuwse Land schap, Natuurmonumenten en het Nationaal Park Oosterschelde hadden al vijf miljoen bijgepast. Björn van den Boom van Natuur monumenten is 'ongelofelijk blij'. „Nergens op de hele wereld zitten zoveel vogels op een kluitje als op de Roggenplaat. Voor al die dieren is dit ongelofelijk belangrijk." Inter Scaldes in Kruiningen hoopt al jaren op een derde ster. Bij de presentatie van de Michelingids 2015 gisteren in Maastricht, werd duidelijk dat die lat blijkbaar nog steeds te hoog ligt. Insiders had den ook restaurant De Vierban nen in Ouwerkerk getipt voor een eerste ster, maar de jonge chef-kok Wouter Kik moet nog even geduld hebben. De zeven Zeeuwse restaurants behouden hun sterren, met dus twee voor Inter Scaldes en de Kromme Wa tergang (Hoofdplaat). Een Zeeuws succes was er wel in de persoon van meesterkok Sidney Schutte uit Nieuw- en Sint Joos- land. Hij heeft de leiding van Li- brije's Zusje, dat een halfjaar gele den verhuisde uit Zwolle en hero pende in het Waldorf Astoria Ho tel in Amsterdam. Het restaurant sleepte in één klap twee sterren in de wacht. Dat had het ook al in Zwolle. Schutte was voordien de rechterhand van Vlissinger Ri chard Ekkebus in diens tweester renrestaurant in Hongkong. LANDGRAAF - De Foo Fighters staan volgend jaar op Pinkpop. De groep rond ex-Nirvana-drummer Dave Grohl sluit het festival af op 14 juni. Pinkpop is op vrijdag 12, zaterdag 13 en zondag 14 juni. De Foo Fighters spelen twee weken later ook op Rock Werchter (B). DESTELLING UW MENING 478 reacties Word ook abonnee! 8 «71 555530" Editie: Walcheren 256e jaargang nr. 272 Los nummer €1,95 Abonneeprijs 1,07 Zandplaat gered door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De jaarlijkse sterrenre gen van Michelin is voorbijgegaan aan de Zeeuwse restaurants. pagina 5 Behoud drie Michelinsterren Mama is Redden Roggenplaat is de moeite waard Reageer op pzc.nl Betogen mag tijdens intocht Sinterklaas EENS 1 9% ONEENS 91% Ga naar www.pzc.nl/abonneren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1