I I büldmrrdruil ZSr&mÊr/Zïl rmh WfJë mnnnm interview Westerse landen realiseerden zich volgens Rob de Wijk niet wat een trauma uiteenvallen Sovjet-Unie is voor de Russen. BUITENLAND 9 Milieudoelen van Duitse regering zijn 'onhaalbaar* 1,9 miljoen euro voor steek keizer 459,- 485,- Terwijl de Arabische wereld in brand staat en Oekraïne veel Europese aandacht op eist, schuiven Rusland en China hun pionnen vrolijk vooruit op het schaakbord van de wereldmacht. India en Brazilië spelen dat spel gedreven mee. De Verenigde Staten en Europa leveren in tussen steeds meer kwaliteitsstukken in, waarschuwt Rob de Wijk, hoogleraar in ternationale betrekkingen aan de Universi teit Leiden. Grondstoffen en energie ma ken voortaan onlosmakelijk deel uit van de internationale politiek. De westerse wereld is volgens de direc teur van de denktank Den Haag Centrum voor Strategische Studies (HCSS) niet in staat om haar oude machtspolitiek voort te zetten, zo schrijft hij in zijn boek Machtspolitiek dat dezer dagen verschijnt. „Het Westen is de verliezer in de huidige wereldorde", licht De Wijk (6o) toe. „We hebben de rest van de wereld jarenlang al onze westerse instituties opgedrongen, zo als IMF, Wereldbank, VN en het Interna tionaal Strafhof. De BRIC-landen (Brazi lië, Rusland, India, China, red.) hebben in middels hun eigen BRIC-bank opgericht. Feitelijk hebben we al die tijd andere lan den onze normen en waarden opgelegd. De realiteit is dat andere grootmachten dat niet meer pikken, China en Rusland voorop." Is dat erg? „Nee, dat hoeft niet erg te zijn. Als je een mooie baan en een goed inkomen hebt en je raakt plotseling werkloos, dan beland je ook in een nieuwe situatie en hoefje niet ongelukkig te worden. Zo is het op het we reldtoneel ook. Maar ik merk dat de wes terse wereld strategisch gezien he-le-maal niet inspeelt op die nieuwe wereldorde. Het Westen denkt nog steeds de dienst uit te maken." Wat is er veranderd? „Door de crisis in 2008 hebben we econo misch en financieel flink aan macht en in vloed ingeboet. Daarnaast hebben de Navo-landen hun defensie verwaarloosd. Als je zo rijk en machtig bent als het Wes ten, dan denk je dat je geen strategie meer hoeft te hebben. Dat is helaas een misvat ting gebleken." Geef daarvan eens een voorbeeld? „Kijk naar het Midden-Oosten. In het Westen dachten we dat we wel zonder dictators zoals Saddam Hoessein in Irak, Kaddafi in Libië en eigenlijk ook wel zon der Assad in Syrië konden. Wat daar ont staat, is een en al chaos. Het kalifaat van IS? Dat is gedoe in de marge. Wat dreigt is het einde van de eenheidsstaten Irak en Syrië. Ik ben ook niet dol op types als Sad dam en Kaddafi, maar ze deden één ding wel goed: ze hielden totaal gefragmenteer- De morele politiek van Nederland en het Westen is steeds minder relevant de bevolkingsgroepen bij elkaar. We dach ten democratie naar de Arabische wereld te brengen, maar het zit daar totaal niet in de genen. Het kost veel geduld en tijd om die staatsvorm in te voeren." Hebben we ons ook vergist in de Russen? „Totaal en volledig. Boris Jeltsin heeft in zijn regeerperiode zelfs een schriftelijk verzoek gedaan lid te worden van de Navo. Maar dan zou de Navo, met Rus land onder Poetin, in zijn huidige vorm niet meer bestaan. Het Westen heeft zich verkeken op het Russische trauma van het uiteenvallen van de Sovjet-Unie. Meer dan eens is de belofte om de westerse in vloedssfeer niet uit te breiden naar voor malige landen van de Sovjet-Unie, niet na gekomen. Vandaar dat Rusland zijn machtspolitiek in Oekraïne en eerder in Georgië gebruikt." U pleit in uw boek voor het loslaten van men senrechten als voorwaarde voor ontwikke lingshulp. Waarom? „De morele politiek die Nederland en het Westen hebben gevoerd, is steeds minder relevant. De Chinezen stellen veel minder eisen als het om mensenrechten en eerlij ke verkiezingen gaat. Zij leggen infrastruc tuur aan in Afrika, in ruil voor grondstof fen. De Chinezen doen verder niet moei lijk. Als ik een Afrikaanse potentaat was, zou ik wel weten met wie ik zaken deed." Nederland moet de dominee dus thuislaten en alleen de koopman op handelsreis sturen? „We moeten veel zakelijker omgaan met ontwikkelingshulp. Ik was donderdag op een bijeenkomst met Bill Gates en die gaat ook heel zakelijk om met de medi sche hulp in Afrika, veel a-politieker. De morele politiek van Nederland en Europa leidt ertoe dat je alleen nog maar met de niet-interessante landen, de leftovers, een ontwikkelingsrelatie onderhoudt." Heeft minister Bert Koenders het boek al gele zen? „Ik heb het hem toegestuurd. We kennen elkaar goed, dus de inhoud zal hem niet verrassen. Ik denk dat hij mijn analyse grotendeels deelt." Hoewel de bewindsman naar bui ten toe niet toegeeft dat de plan- nen te hoog gegrepen zijn omdat hij geen kolencentrales meer wil sluiten, stelde hij bij intern be raad op zijn ministerie: „Het is toch duidelijk dat het doel niet te halen is. We kunnen nu niet met een uit de kolen stappen." Al thans, zo citeert Der Spiegel de SPD-politicus en vicekanselier van Duitsland. Gabriel is verant woordelijk voor de omschakeling van kolen naar schonere, duurza me energiebronnen, de zoge noemde Energiewende. De SPD-lei- der ligt overhoop met zijn minis ter van Milieu Barbara Hendricks (ook SPD). Volgens haar moet de C02-uitstoot jaarlijks met 62 tot 100 miljoen ton worden terugge bracht om aan de doelstelling te voldoen. Het sluiten van oude kolencentrales zou goed zijn voor een reductie van 40 miljoen ton per jaar. Voor Gabriel is de discus sie gesloten. In een vertrouwelijk gesprek met Hendricks zou hij haar gezegd hebben dat hij geen verdere tegenstand duldt. Eerder al plaatsten experts vraagtekens bij de haalbaarheid van de milieu doelstellingen uit het regeerak koord van CDU en SPD. FONTAINEBLEAU - Een steek van de Franse keizer Napoleon Bonapar te heeft op een veiling in Fontai- nebleau bijna 1,9 miljoen euro op gebracht. Veilinghuis Osenat schatte de waarde op maximaal 400.000 euro. Franse media meld den gisteren dat een Zuid-Kore- aanse verzamelaar 1.884.000 euro wil betalen. De steek, in 1800 ge dragen door Napoleon tijdens de slag bij Marengo in Italië, komt uit de collectie van de Monegaski sche koninklijke familie. 6 dagen Kerstgedachten in Dresden en omgeving 6 dagen Kerstreis naar Hinterthiersee in Oosterijkse Alpen 6 dagen Kerstmis op het eiland Rügen in Noord-Duitsland 8 dagen Bijzondere Kerstdagen in Kroatië Opatija WINNAAR ZOOVER AWARD 2014 zoover 8 dagen Kerstreis Toscane Florence Pisa <a2S MAANDAG 17 NOVEMBER 2014 ii 'Het Westen heeft zich totaal vergist in Rusland' door Gerard den Elt Rob de Wijk, directeur denktank strategische studies BERLIJN - De milieudoelstellingen van de Duitse regering voor het jaar 2020 zijn onhaalbaar. Minister van Economie en Energie Sigmar Gabriel heeft zijn inspanningen op gegeven om de uitstoot van C02 in 2020 op 40 procent van het ni veau van 1990 te krijgen. Dat meld de het tijdschrift Der Spiegel giste ren. *®§r >JC<i Vertrekdatum met vertrekgarantie: 22 december 2014 awards Mi Vertrekdatum met vertrekgarantie: 22 december 2014 Vertrekdatum met vertrekgarantie: 22 december 2014 Vertrekdatum met vertrekgarantie: 22 december 2014 Vertrekdatum met vertrekgarantie: 22 december 2014 Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: WWw.bolderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9