Werkende jongere is amper risico op tractor Doden door noodweer rond Alpen voor mens en/of dier? IN HET NIEUWS 5 Word kampioen van de Nuon Club Competitie! Gedragswetenschapper Willem Vlakveld deed de studie met het oog op het tractorrijbewijs dat ko mende zomer wordt ingevoerd. De komst van het T-rijbewijs roept de vraag op of de leeftijd voor tractorbestuurders moet wor den opgeschroefd. Momenteel mo gen 16-jarigen een - gemakkelij ker te behalen - trekkercertificaat behalen. Die leeftijd gaat ook voor het T-rijbewijs gelden. Jonge rijders zijn risicogevallen, erkent de gedragswetenschapper volmondig. Het jonge brein is nog onvoldoende ontwikkeld om goe de veiligheidsafwegingen te ma ken. Eigenlijk is dat pas bij 25-jari- gen het geval, al zijn meisjesherse- nen over het algemeen iets snel ler volgroeid, meldt Vlakveld. Zo bezien zou je jongeren dus niet alleen van de tractor moeten houden, maar ook het gewone rij bewijs moeten weigeren. Nadeel in dat laatste geval: de jongere gaat op zoek naar een ander ver voermiddel en kruipt dus op een nog veel gevaarlijkere brommer. En de tractor? Zoals gezegd: jonge ren kunnen daarmee gemakkelijk leren rijden. Hun risicogedrag doet dat voordeel weer teniet. Ge brek aan gevaarherkenning, onvol doende risicobewustzijn en be perkte zelfinschatting kunnen met name bij jongens tot proble men leiden, erkent Vlakveld. Toch pleit de SWOV-wetenschap per nu niet voor een trekkerver bod voor 16-jarigen. Wie op een tractor rijdt, is meestal aan het werk. Hersenonderzoek maakt duidelijk dat jongeren minder snel risico's nemen als ze beroeps matig aan de slag zijn. Werk is een serieuze aangelegenheid en daarmee gaan ook jongeren se rieus om. Daarbij komt dat je op een tractor meestal alleen zit. Jongeren vor men vooral een gevaar op de weg als ze samen aan het verkeer deel nemen. Zet één jongere in éen au to en hij gedraagt zich redelijk. Zet een paar vrienden bij hem in de auto en de sociale druk zorgt ervoor dat de chauffeur stoerder gaat rijden. Vlakveld ziet ook valkuilen. Zo zijn er jongeren die het leuk vin den om met de tractor naar school te rijden. Dat is niet be roepsmatig én de sociale druk speelt dan weer een rol. In Zwitserland kwamen gisteren twee vrouwen om het leven door een modderstroom die een wo ning van drie verdiepingen over spoelde. De modderstroom in de stad Lugano was het gevolg van zware regenval. De lichamen van de twee vrouwen van 34 en 38 jaar zijn gisteren geborgen. Het meer van Lugano is op meerdere pun ten buiten zijn oevers getreden. In Noord-ltalië kwamen gisteren ook zeker twee mensen om het le ven door noodweer. Een 16-jarige jongen en een 70-jarige man zijn teruggevonden in het puin van een woning, die was overspoeld door een aardverschuiving. In Ge nua wordt een man vermist die za terdag in zijn auto was meege sleurd door een watermassa. Over stromingen in Zuid-Frankrijk kostten zaterdag aan zeker vijf mensen het leven. In alle gevallen werden auto's door overstromin gen meegesleurd. Bij de rivier de Droude kwamen zo een vrouw met haar beide jonge kinderen in een auto om. VOOR HUISELIJK GEWELD Het griepvirus kan ook mensen (en zoogdieren als katten, varkens en tijgers) besmetten, al gebeurt dat niet vaak. Concrete sympto men zijn snel opkomende koorts, spierpijn, rillerigheid, keelpijn, hoesten en een uitgeput gevoel. Na besmetting kan het bij men sen zeven tot tien dagen duren voor ze daadwerkelijk ziek wor den. Klachten komen vrij plotse ling. Het is volgens deskundigen mogelijk dat een vogelgriepvirus muteert met een menselijk griep virus. Als dat gebeurt, ontstaat een gevaarlijkere variant. De Nederlandse Voedsel en Wa ren Autoriteit ziet toe op de nale ving. Voor mensen die direct en intensief in contact kunnen ko men met besmet pluimvee, gel den beschermende maatregelen. Bij het bedrijf worden 150.000 leg kippen afgemaakt. Bij een aantal pluimveebedrijven in de buurt wordt nog onderzocht of de ziek te daar ook heerst. De uitkomst van dat onderzoek wordt vandaag verwacht. Bedrijven die betrok ken zijn bij de problemen rond vo gelgriep, kunnen voor informatie terecht bij het gisteren geopende telefoonnummer (088-0424242). MAANDAG 17 NOVEMBER 2014 Maak kans op 10.000* voor jouw sportclub. Meld je aan op nuon.nl door Paul Bots DEN HAAG - Is het besturen van een grote landbouwmachine te moeilijk voor een 16-jarige? Nee, absoluut niet. Sterker nog, hoe jon ger de geest, hoe sneller je het ma noeuvreren met het voertuig on der de knie hebt, stelt de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) in een lite ratuurstudie. LUGANO - Zware regenval en daar mee gepaard gaande overstromin gen, hebben het afgelopen week einde in Zwitserland, Noord-ltalië en Zuid-Frankrijk zeker negen le vens geëist. Daarbij werden straffen geëist tegen tientallen ver dachten van huiselijk geweld. Rechters legden werk- en celstraffen op. Ook werden verdachten vrijgesproken. Jaarlijks worden in Neder land 119.000 kinderen mishandeld: gemiddeld één kind in elke schoolklas. Soms is het geweld fataal. Vorige week stak een vader in Amsterdam zijn 10-jarige zoontje dood. 3 Hoe gevaarlijk kan vogelgriep zijn voor mensen en andere die ren? 4 Hoe worden het vervoersverbod en de ophokplicht voor pluim vee - ook hobbyboeren moeten hun kippen binnenhouden - gecontro leerd? 5 Wat gebeurt er nu met het be drijf in Hekendorp waar het virus is aangetroffen? Doe mee met de Nuon Club Competitie en win de energierekening van afgelopen jaar terug voor jouw sportclub met een maximum van 10.000 belastingvrij). Wat moetje daarvoor doen? Laat met een video, foto of mooi verhaal zien hoe jouw club op originele wijze energie bespaart. Kijk voor de voorwaarden op nuon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5