Buddy vindt het heerlijk om als baby behandeld te worden Allen Ginsberg /1983 Revisited krijgt vervolg 22 ZEELAND VERENIGD KORENRIJK Nieuw netwerk Zeeuws Museum Zakelijk mfw - jfijw Bram de Waele is bezorgd: Vergrijzing en ontgroening en vooral rivaliteit bedreigen de toekomst van de Zeeuwse koren. UITGELATEN In Uitgelaten zet de krant elke week een hond in het zonnetje die in een dierenasiel met smart wacht op een nieuw baasje. Vandaag: Buddy uit het dieren asiel van Vlissingen. Volgende week leest u of hij een nieuw thuis heeft gevonden. Als een locomotief zoeven zijn pootjes over het asfalt. De wollige oortjes van Buddy trillen mee op het ritme van zijn tippelpas. Het witte Maltezer Leeuwtje uit het dierenasiel in Vlissingen doet den ken aan de hond van stripheld Kuifje. Als een avonturier spurt de kleine man vooruit om vervolgens abrupt stil te staan. Nieuwsgierig draait hij zijn kop om.. Met volle aandacht - één oortje plat en het andere recht overeind - staart hij naar de paarden die in de verte aankomen. Hij knippert een paar keer vol verbazing zijn ogen. De plukjes haar, die half voor zijn schitterende ogen hangen, bewe gen mee. Door zijn puppy-achtige levendig heid zou je niet zeggen dat het ge castreerde reutje tien jaar is. Soms wil hij meer dan hij kan. Dan moet hij worden afgeremd. Hij zou bijvoorbeeld graag trappen op willen lopen, maar dat mag hij niet vanwege zijn knieën. Op zo'n moment is het beter om hem even op te tillen. Iets waar het so- ciale hondje totaal geen moeite mee heeft. Hij vindt het namelijk heerlijk om als een baby vastge houden en vertroeteld te worden. Door het natte wegdek is de vacht van Buddy inmiddels behoorlijk vochtig geworden. Tijd voor een goede uitschudbeurt. De spetters vliegen in het rond. Zodra hij droog is geschud, staat er een on weerstaanbaar wattenbolletje met pootjes voor mijn neus. Zijn wit te haartjes steken pluizend alle kanten uit. Het is een schattig ge zicht. Het kleine dier vraagt er ge woon om opgepakt en geknuffeld te worden. Zo mooi, zacht en aaibaar de wit te Maltezer er nu uit ziet, zo ver waarloosd was hij begin oktober. Hij werd toen als zwerfhond bin nengebracht bij het dierenasiel in Vlissingen. Zijn vacht was vies en overal sprongen de vlooien rond. Na een goede schoonmaakbeurt is hij helemaal opgeknapt en ziet hij er weer tiptop uit. Wel kan hij af en toe nog wat last hebben van jeuk. Hij is namelijk allergisch voor bepaalde soorten voedsel. Bijna terug bij de opvang begint Buddy blij aan de riem te trekken. Hij kan het goed vinden met zijn asielmaatjes. Toch zou hij het liefst een nieuw, eigen thuis wil len hebben. De hond van vorige week Er is veel belangstelling voor labra dor Poncho uit het asiel in Zierik- zee. Wie weet heeft ze binnen kort een baasje. HULST - Is het echt zo somber ge steld met de koren in Zeeland? Volgens koepelorganisatie Koor plein telt de provincie maar liefst 98 geregistreerde koren. Blijkbaar wordt er heel veel gezongen in Zeeland. „Dat is absoluut waar. In Vlaande ren trouwens ook. Maar waar over het algemeen goed en met veel overgave wordt gezonden, blin ken de koren lang niet allemaal uit in samenwerking en syner gie", zegt dirigent, docent, peda goog en concertorganisator Bram De Waele uit Hulst. Volgens hem is er vaak sprake van rivaliteit. Uit spraken als 'Ons koor heeft leuker repertoire', 'Ons koor maakt een mooiere choreografie' en 'Ons koor zingt minder vals en heeft een veel leukere sfeer' storen hem zeer. „Het is als een virus dat zich binnen de koorwereld manifes teert en ik noem het 'het kaf bin nen de korenwereld. Ik richt mij op het elimineren van dat kaf. Ei genlijk is het betreurenswaardig dat koorleden elkaar op deze ma nier kwalificeren. Muziek behoort juist te binden, te verenigen", be nadrukt De Waele klip en klaar. Volgens hem ware het immers be ter met elkaar de schouders eron der te zetten en effectieve samen hang te creëren. In zijn ogen gaat het op dit mo ment nog wel redelijk goed met de Zeeuwse koren, maar hij ziet dat de subsidies steeds verder wor den teruggedrongen en boven dien benaderen veel koorleden al de zogeheten derde leeftijd. Daar door dreigt ook een nijpend te kort te ontstaan aan bestuursle den die bereid zijn een deel van hun vrije tijd voor maatschappelij ke doelen beschikbaar te stellen. De Waele heeft een schrikbeeld voor de toekomst voor ogen: Een samenleving die verdort als het sa men bezig zijn met sport, toneel, MIDDELBURG - Zeeuws Museum Zakelijk isde naam van een nieuw netwerk. Het is bedoeld voor zakelijke vrienden die zich nauw verbonden voelen met Zee land en het Zeeuws cultureel erf goed een warm hart toedragen. Met steun van zakelijke vrienden hoopt het Zeeuws Museum ambi ties waar te maken en initiatieven te blijven ontplooien zoals work shops voor kinderen, projecten voor studenten of inspiratieses sies. In 2015 wordt dankzij dit net-' werk het project Zeeuws Museum in de School mogelijk gemaakt. Te genprestatie wordt afgestemd op de behoeften van bedrijven. muziek en andere vormen van creativiteit steeds minder wordt. Hij is vast van plan het tij te ke ren met het 'Verenigd Korenrijk'. „Dat is geen provinciale koepel zo als Koorplein Zeeland, maar een organisatie die zich specifiek richt op een hechte samenwerking tus sen Zeeuwse en Vlaamse koren, want in België spelen de geschets te problemen evenzeer. Behoud van eigen identiteit staat voorop", benadrukt De Waele, want als man uit de praktijk weet hij hoe gevoelig dit punt ligt. Wat heeft hij precies voor ogen met dat Verenigd Korenrijk? „Het gaat in de eerste plaats om het creëren van een grensoverschrij dend, wijdvertakt netwerk. De or ganisatie moet een sterke aantrek kingskracht naar jong en oud krij gen. Verder moet er een stimu lans van uit gaan om te gaan zin gen, te blijven zingen, een zangve reniging mee te besturen of in or ganisatorisch opzicht bij te staan en vooral ook om sociale contac ten te delen. Dat laatste is van es sentieel belang voor behoud van leefbaarheid in dorp, stad en streek." De Waele schatte in dat een een voudige oproep mee te komen in het 'Verenigd Korenrijk' niet het gewenste effect zou opleveren. Hij bedacht dan ook dat hij de mensen eerst maar eens in de praktijk moest laten ervaren hoe fijn en inspirerend het kan zijn el kaar met de uitoefening van je hobby tijdens een festival te ont moeten. Met de opzet van het Ver enigd Korenrijk voor ogen lanceer de hij drie jaar geleden dan ook het initiatief van het festival 'Ko- Ons koor zingt minder vals en heeft een veel leukere sfeer fgltlt® kr, ren zonder kaf. Hij deed dat als dirigent van Vocaal Ensemble En core in Sas van Gent. Dit enthou siaste koor wierp zich graag op als kweekvijver voor dit evenement dat hun artistiek leider voor ogen had: een twee- of driedaags festi val waar meerdere koren, in diver se samenstellingen en genres, zo wel uit Zeeland als het Belgische grensgebied aan mee zouden doen. Zo gebeurde het ook en na twee succesvolle edities van Ko ren zonder kaf wordt het volgens De Waele tijd een verder stap te maken op weg naar het Verenigd Op de speellijst staan Rotterdam (Doelen, 21 november), Tilburg (Paradox, 22 november) en vol gend jaar april in Middelburg (19/4, Café Schuttershof), Maas tricht (22/4, Intro-In Situ) en Am sterdam (24/4, BimHuis). Willem Kniknie, directeur Mu- ziekPodium Zeeland is blij dat het aardig is gelukt dit project 'het land in te sturen'. Hij denkt met plezier terug aan die eerste uitvoering vorig jaar in Panta Rhei. „Dat was een tiental meters verwijderd van het Badstrand waar de Amerikaanse beat-dich- ter Allen Ginsberg in 1983 zijn le gendarische gedicht What the sea throws up at Flushing concipieer de. Een meer dan memorabel con cert", zegt Kniknie. Ook het toen gepresenteerde boek van Joep Bremmers, huidige vertaler van Ginsberg en de bijge voegde cd, met vooral muziek van componist Jacq Palinckx zouden wat hem betreft een breder be reik moeten krijgen. Wellicht dat de concerten daaraan bijdragen. door Janneke Koster Door zijn puppy-achtige levendigheid zou je niet zeggen dat het gecas treerde reutje tien jaar is. De Waele beoogt door Ali Pankow I Buddy foto Ruben Oreel Uit de wandelgangen MIDDELBURG - De eerste uitvoering van het project 'Allen Ginsberg/ 1983 Revisited' vorig jaar oktober in Panta Rhei in Vlissingen krijgt een vervolg met enkele optredens in het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56