Zeeuwse techniek op komeet 67P 2027 af 'Netwerk ZEELAND 19 In Middelburg werden zondag voor de 17e keer Zeeuwse verkeersslachtoffers herdacht. Dit jaar vielen al 25 doden. KIJKDAGEN VEILING MIDDELBURG - Driehonderd- tweeënveertig namen. Slachtof fers op de Zeeuwse wegen, dan- wel provinciegenoten die de afge lopen jaren elders in het verkeer om het leven zijn genomen. Veel al jonge mensen: 23 jaar, 26,16,24, 19,23,11,20,17,32,7,41,18, 24 en 5,18,56,34, 81,36 21,23, bijna 3 jaar... Hun namen worden opgenoemd en geprojecteerd op een inmid dels te klein televisiescherm tij dens de jaarlijkse herdenkingsbij eenkomst in Middelburg. Voor ie der van hen gaat een witte roos in een vaas. Het boeket wordt te zwaar voor één man om weg te dragen. Een knikje, een blik in el- kaars ogen, of even een kneep in de hand, nabestaanden zoeken in hun emotie steun bij elkaar en lot genoten. Sommigen zijn zo moedig om hun verhaal achter de microfoon te vertellen. Zoals de zes van de landelijke contactgroep Broers en Zussen. Michel Graefschepe, die zijn broertje Maarten vier jaar ge leden heeft verloren. „Samen", zo pakt hij de zaal vol lotgenoten bij de hand, „samen hebben we een unieke band." Dan breekt zijn stem. Michel snikt, haalt nog eens diep adem. „O ja broertje. Ik moet je nog iets vertellen. Volgend jaar word jij de trotse oom van mijn zoon." Het verdriet is collectief. Wanneer Renske haar broer Rom- ke in herinnering roept, blijkt de gedachte aan zijn gemis direct on verdraagbaar. Minuten later weet ze zich te herpakken en neemt de lotgenoten aan de hand. Niemand heeft meer droge ogen. Herdenkingsbijeenkomsten als de ze vormen een onderdeel van het verwerkingsproces, zegt directeur Slachtofferhulp Nederland Victor Jammers. „Om emoties met el kaar te delen. Ook om te accepte ren wat er is gebeurd. Maar vooral om niet te vergeten. Jammers memoreert dat er dit jaar al weer 25 doden in het Zeeuwse verkeer te betreuren zijn, reeds 8 meer dan in 2013. Al leen al zes van hen vielen in de derde week van september, van wie twee in de reeks kettingbot singen in dichte mist op de A58. Dat geeft deze zeventiende bijeen komst een extra lading. Aan weerszijde van het podium in de bovenzaal van het Van der Valkhotel staan twee lange wan den vol foto's. Kinderen, broers, zussen, vaders, moeders. Eeuwig lachend kijken ze het publiek in. Barbara de Vries, zus van Sjaak Hommel: „Het verdriet slijt, maar het gemis wordt steeds meer." In de Philae zit een minilaborato- rium met chromatografie kolom men uit Middelburg. Deze kolom men van Agilent Technologies kunnen exact nagaan welke stof fen zich in de materie van de ko meet en in de 'lucht' op de ko meet bevinden. Het bedrijf van managers Aryan Wassink en René Wabeke was al ruimschoots voor de lancering in maart 2004 van het ruimteschip Rosetta door de Franse tak van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA benaderd. Of ze chromatogra fie kolommen konden maken die specifieke onderzoeken voor ESA konden doen en die bestand zijn tegen de uitzonderlijke omstan digheden die zich voordoen in de ruimte. Agilent Technologies is een van de weinige bedrijven in de wereld die aan die vraag kan voldoen. ESA is bijvoorbeeld erg geïnteres seerd in de aanwezigheid van ami nozuren, belangrijke bouwstoffen voor eiwitten, op de komeet. Er zijn verschillende soorten amino zuren en met behulp van de Mid delburgse kolommen kan worden nagegaan hoeveel er van een be paald type aminozuur aanwezig is. Daaruit kunnen conclusies ge trokken worden over de oor sprong van ons zonnestelsel en het leven op aarde. De tien jaar durende reis naar de komeet is overigens niet het eni ge ruimtevaartproject waar Agi lent Technologies uit Middelburg bij betrokken was. In 2013 landde de Marsverkenner Curiosity op Mars en ook daarin zaten chroma- tografen uit Middelburg, vertellen Wabeke en Wassink. De huidige onduidelijkheid over de juiste positie van de Philae na de landing op de komeet heeft ook consequenties voor de analy se onderdelen uit Middelburg en voor het vervolg van de ruimte missie. Wassink: „Als de batterijen het blijven doen, blijft alles doorgaan. Valt de stroom uit, dan houden de onderzoeken ook op." De resul taten worden niet naar Middel burg doorgestuurd. „We hebben geen directe lijn met de ESA. We weten nu niet meer dan wat via de krant of de televisie tot ons komt." De verdere natuurontwikkeling vormt een cruciaal onderdeel in het bestedingsplan Natuur en Vi taal Platteland 2015. Andere be langrijke pijlers uit dat plan zijn (agrarisch) natuurbeheer, bescher ming en natuurherstel. Maar ook de beleving van die natuur moet worden geborgd, vindt het colle ge. De doelstelling is dat 80 pro cent van de gebieden toegankelijk is en er ook wordt bijgedragen aan wandelnetwerken, boeren landpaden, het Nationaal Park Oosterschelde en samenwerking met de VW Zeeland. Door de decentralisatie van het Rijksbeleid is de provincie volle dig verantwoordelijk geworden voor het natuurbeleid binnen haar grenzen. Het college wil daar voor met dit beleidsplan 19,9 mil joen euro uittrekken. Iets minder dan de helft van die investering komt uit de Rijksbijdrage in het provinciefonds. De resterende 10,2 miljoen moeten uit eigen zak komen en van bijdragen van der den. Of dat ook echt kan, hangt deels af van de uitkering van het aande- lendividend Delta. GS memore ren in hun voorstel aan Provincia le Staten fijntjes dat ze nog geen rekening hebben gehouden met de opeenvolgende winstwaarschu wing die het energiebedrijf on langs liet uitgaan. Wat de aanleg van nieuwe natuur gebieden betreft, wordt volgend jaar in ieder geval nog flink op de rem getrapt. Projecten die al in de 'pijplijn' zitten, worden nog afge rond, maar daarnaast zal 'zeer te rughoudend worden omgegaan met de verdere realisatie', aldus GS. Op die terughoudendheid is herhaaldelijk gehamerd door ver antwoordelijk gedeputeerde Carla Schönknechts eigen WD-fractie. Eén van de grotere uitdagingen ligt volgens het college in het agra risch natuurbeheer, dat wordt her zien. 'Verbreding van de natuur' en betaalbaar houden van het be heer staan daarbij voorop. MAANDAG 17 NOVEMBER 2014 I Meer dan driehonderd nabestaanden, hulpverleners en anderszins betrokkenen kwamen zondag in Middelburg naar de zeventiende herdenkingsbijeen komst van Zeeuwse verkeersslachtoffers, georganiseerd door Slachtofferhulp, foto's Ruben Oreel door René Schrier MIDDELBURG - De verrichtingen van komeetlander Philae op komeet 67P worden aan de Herculesweg in Middelburg met meer dan normale belangstelling gevolgd. In de lander op de komeet staat namelijk appa ratuur met essentiële onderdelen afkomstig van Agilent Technolo gies, het voormalige Chrompack te Middelburg. door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie wil voor 2027 nog ruim 1100 hectare nieuwe natuur realiseren. Daarmee is het Natuurnetwerk Zeeland (voorheen de Ecologische Hoofd structuur) af, aldus Gedeputeerde Staten. Bestedingsplan Natuur en Vitaal Platteland 2015 Zee land vergt een investering van 19,9 miloen euro. KUNST EN ANTIEK 22, 23 en 24 november van 13u tot 17u Houtkaai 9, Middelburg www.middelburgsveilinghuis.nl 342 rozen met een naam ÏSL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53