Vervoersverbod en ophokplicht Is vogelgriep gevaarlijk i 4 IN HET NIEUWS RECHTER MARIEKE POST interview Hoe pak je kindermishandeling en huiselijk geweld aan? Hoge strafeisen door OM hebben geen effect, zegt rechter Marieke Post. Rechters zijn helemaal niet blij met de harde aanpak van huiselijk geweld en kindermishandeling door het Openbaar Ministerie (OM). „Huiselijk geweld komt nooit uit de lucht vallen", zegt Marieke Post, strafrechter in Arnhem. „Er zitten altijd problemen ach ter. Grote problemen vaak. Bij de dader, maar soms ook bij het slachtoffer. Dat vraagt om een brede aanpak. Hard straffen is niet altijd de oplossing." Het OM organiseerde afgelopen vrijdag the mazittingen waarbij tientallen verdachten van huiselijk geweld tegelijkertijd voor de rechter kwamen. De strafeisen waren meestal fors. Post is niet enthousiast over de 'bombarie' waarmee het OM deze the mazittingen organiseert. Net als de Raad voor de Rechtspraak - het overkoepelende orgaan van alle rechtban ken en gerechtshoven in Nederland - is Post kritisch. Ze vindt het nodig om haar kant van het verhaal te vertellen. „Het straf recht is niet een vorm van reclame om kin dermishandeling en huiselijk geweld te voorkomen." Wat is uw probleem met de themazittingen van het OM? „Vooropgesteld: het is goed om de bewust wording rond kindermishandeling te ver groten. Niet alleen mishandeling door ouders, maar ook het effect op kinderen als ouders elkaar mishandelen. Maar er is ook een keerzijde. Voor een verdachte is het niet fijn in de mediabelangstelling te staan. Zeker bij huiselijk geweld kan die aandacht de privacy behoorlijk schaden. Het is heel moeilijk om weer goed contact met de fa milie op te bouwen als de hele omgeving weet wat er gaande is." „Daarnaast moet je als rechter oog hebben voor alle belangen, óók die van de verdach te. Ik snap de emoties die huiselijk geweld vaak oproept, maar de rechter mag zich niet alleen door die emoties laten leiden. En een harde aanpak is niet altijd de beste aanpak." Waarom niet? „Een zware straf is vergeldend. Maar dat lost het probleem niet op. Bij huiselijk ge weld wordt nu bijvoorbeeld mediation uit geprobeerd. Dan kun je in een vroeg sta dium voorwaarden verbinden aan het ge drag van de dader. Ook kan ik als rechter een voorwaardelijke straf opleggen. Met bij zondere voorwaarden: dan komt er een hulpverlener thuis over de vloer, die be spreekbaar maakt wat er aan de hand is. Ook krijgt iemand dan bijvoorbeeld thera pie om te leren omgaan met emoties, het verleden een plek te geven of hulp bij het afkicken." Dat klinkt als een softe aanpak. „Mensen die we hard straffen, zien we va ker terug in de rechtszaal. Ik vind dat niet zielig, maar de samenleving is daarmee niet geholpen. Als mensen naar de ge vangenis moeten en daardoor hun baan ver liezen, belanden ze van de regen in de drup." Wat zit er achter huiselijk geweld? „Het zijn meestal ouders die onmachtig zijn problemen in hun leven op te lossen. Dat zijn financiële problemen, maar ook re- Sinds ik zelf moeder ben, gaan dit soort zaken mij niet in de koude kleren zitten lationele problemen. De relatie loopt niet lekker en daders weten dan niet hoe ze an ders dan met geweld moeten reageren Soms omdat ze zelf vroeger geweld meege maakt hebben. Want als je dat ziet als kind, ben je beschadigd voor de rest van je leven. „Onmacht is iets wat je bij veel men sen terugziet. Ze willen geen geweld toe passen, maar ze weten niet hoe ze het an ders kunnen oplossen." Kunt u een voorbeeld noemen? „Lang geleden heb ik een echtpaar op zit ting gehad. Ze hadden meerdere kinderen en mishandelden die al van jongs af aan. Waarom deden ze het? Eigenlijk zagen ze geen andere manier om de controle thuis te behouden. De vader zei tegen mij dat als hij het opnieuw kon doen, hij het niet zo zou hebben gedaan. Hij brak. Zijn kinde ren waren uit huis geplaatst. Dat was tijde lijk, ze zouden wel weer teruggaan. Ik vraag me nog altijd af hoe het nu met ze gaat. Maar als ik het eindoordeel heb ge sproken, is het klaar. We hebben geen sys teem om te volgen wat er daarna gebeurt. Dat vind ik ook niet erg. Bij elke zaak be gin je weer opnieuw." U bent zelf moeder. Is het lastig om uw emoties uit te schakelen? „Zeker bij een zaak van ernstige kindermis handeling lopen de emoties sneller op. Dat geldt niet alleen voor mij als rechter, maar voor iedereen die in de rechtszaal zit. Sinds ik zelf moeder ben, gaan dit soort zaken mij niet in de koude kleren zitten. Als ik een zaak voorbereid en lees wat een kind is overkomen, doet dat altijd wat met me. Zo'n kind wil je beschermen, maar daar is het dan al te laat voor." „Uiteindelijk bekijk ik een zaak volgens de strafrechtelijke stappen die ik moet ne men, daarvoor ben ik opgeleid. En dat lukt ook Tijdens een zitting benoem ik wat er allemaal in een gezin is gebeurd en wat de ingrijpende gevolgen daarvan zijn. Maar ik zeg dan niet wat dat mij persoonlijk doet. Dat is niet mijn rol." WERK- EN CELSTRAFFEN Dat heeft staatssecretaris Sharon Dijksma van Economische Zaken gisteren bekendgemaakt. Een dag eerder bleek bij een reguliere con trole dat er op de boerderij in de Utrechtse plaats een voor gevogel te zeer besmettelijke variant van vogelgriep heerst. Hetzelfde virus - type H5N8 - dook eerder deze maand al op in Duitsland. Het ministerie heeft gisteren om 11.30 uur voor heel Nederland een vervoersverbod afgekondigd voor gevogelte, eieren, mest en ge bruikt strooisel. Het verbod geldt voor maximaal 72 uur. Tijdens die periode geldt ook een ophok plicht voor pluimvee en een jacht- verbod op alle dieren. In een zone van ruim 10 kilometer rond de ge troffen kippenboerderij is het ver voersverbod dertig dagen van kracht. Binnen dat gebied liggen zestien andere pluimveebedrij- ven. „De komende dagen zijn er op gericht de oorsprong van het virus te achterhalen en versprei ding te voorkomen", aldus het mi nisterie. Pluimveehouders zijn 'verrast en geschokt' door de plotselinge uit braak van de besmettelijke vogel- griepvariant. Eric Hubers van land bouworganisatie LTO: „Het komt voor ons als het ware uit de lucht vallen." Hij spreekt van een 'heel zorgelijke situatie' en hoopt dat er snel duidelijkheid komt over de herkomst van het virus. In 2003 werd Nederland hard ge troffen door de vogelpest (H7N7). Op 1349 pluimveehouderijen wer den toen 30,7 miljoen kippen, kal koenen en eenden gedood. Negen tien mensen die bij het ruimen van de dieren waren betrokken, raakten besmet. Een dierenarts uit Rosmalen overleed eraan. Zo ver zal het nu niet komen, verwacht viroloog Ab Osterhaus. „Destijds was Nederland slecht voorbereid op een uitbraak. Nu lagen de draai boeken klaar en zit de overheid er bovenop." Na 2003 dook het vogel griepvirus met enige regelmaat op en kon de besmetting worden be perkt tot enkele bedrijven. Het ver voersverbod voor pluimvee en eie ren heeft nog geen gevolgen voor het aanbod van die producten in de winkel. Volgens het Centraal Bureau Levensmiddelen hebben supermarkten genoeg voorraden om 72 uur te overbruggen. 5 vragen over vogelgriep Vogelgriep of aviaire influen za komt in veel varianten voor. Er bestaan milde, zogenoemde laag- pathogene varianten, en gevaarlij ke, zeer besmettelijke versies, de hoogpathogene virussen. Het type H5N8, dat zaterdag werd aan getroffen op een kippenboerderij in Hekendorp, is hoogpathogeen. Voor kippen is het dodelijk. Er is sprake van (klassieke) vogel pest wanneer veel vogels tegelij kertijd besmet raken met een ge vaarlijke variant en doodgaan. Trekvogels, vooral wilde een den, dragen milde varianten van het virus bij zich zonder daar ziek van te worden. Vogels kunnen het virus bijvoorbeeld aan elkaar doorgeven via ademhaling, oog- vocht en mest. Kippen en kalkoe nen zijn het meest gevoelig voor besmetting. Ook mensen en han delstransporten kunnen het virus verspreiden. Reizigers doen dat kan soms al via een restje vogel poep onder hun schoenen. 'Zware straf helpt niet tegen meppende ouders' door Peter Winterman foto Koen Verheijden/HH Marieke Post, strafrechter Vandaag begint de Week van Kinderen Veilig, bedoeld om kindermishandeling onder de aandacht te brengen. In aanloop naar deze week hield het OM afgelopen vrij dag themazittingen. DEN HAAG - Het vogelgriepvirus dat zaterdag is ontdekt op een kippen- boerderij in Hekendorp, is alleen bij direct en intensief contact met zieke dieren besmettelijk voor de mens. Een besmetting zal vaak lei den tot milde griep. Er geldt sinds gisteren - voor 72 uur - een landelijk vervoersver bod voor pluimvee, ander gevogel te, eieren en mest. Reden: een voor vogels besmettelijke griep. Wat is vogelgriep? Hoe verspreidt de griep zich?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4