e"> Tweeling Choukoud baalt van gehannes met tijden Abera Kuma zorgt voor s Orion verliest iets te dik L HANDBAL Handballers van sv Orion spelen na drie promoties binnen vijfjaar in de hoofdklasse. 66 Ik hield het tempo al hoog, maar kon daar nog eens versnellen De voormalig trainer van PSV, Zuid-Korea en Rusland, wiens bondscoachschap de laatste da gen vooral in verband gebracht werd met het werkwoord 'op stappen': ik heb het inderdaad over Dick Advocaat. De bonds coach van Servië overwoog vrijdag de handdoek richting ring te werpen, nadat zijn ploeg verloren had van Dene marken, in een leeg Partizanen- stadion in Belgrado. Dat klinkt al tamelijk mistroostig en ik ga het ook niet vrolijker maken: Servië staat voorlaatste in groep I van de EK-kwalificatie. Onder Albanië en nog net bo ven Armenië. Op doelsaldo. Dit alles onder meer door drie punten aftrek na een incident met een drone. Het is van een droevigheid die denken doet aan de situatie Hiddink. Want laten we dat vaststellen: Guus Hiddink is een situatie gewor den. De man heeft een raadsel achtige carrièremove gemaakt van toptrainer tot maatschap pelijk probleem. Guus Hiddink en Dick Advo caat, je ziet ze nooit in dezelf de ruimte. Wel zie je ze vaak in dezelfde functie. Als speler waren Hiddink en Advocaat re latief anoniem, vergeleken met hun latere status van toptrai ner. Beiden speelden in de ja ren zeventig op het midden veld van Nederlandse provin cieclubs en zouden later de overstap maken naar Amerika. Allebei werden ze in de jaren negentig bondscoach van Oran je. In beide gevallen eindigde de eerste periode met uitscha keling op het WK door Brazi lië. Beiden zouden later terugke ren als bondscoach door Louis van Gaal op te volgen. Ook bij PSV waren Hiddink en Advo caat tot twee keer toe hoofd trainer. Zowel Guus als Dick werd na de eerste periode op gevolgd door Bobby Robson. Het eeneiige tweeling-cv be staat verder uit het coachen van Zuid-Korea op een WK en het coachen van Rusland op een EK. De cijfers zijn duidelijk: we moeten niet raar opkijken als Guud Hiddink een dezer da gen gepresenteerd wordt als nieuwe bondscoach van Ser vië. HEINKENSZAND - Jaap Sinke kwam afgelopen week bij toeval enkele krantenknipsels van de laatste jaren tegen. In één van de artike len stelde hij dat sv Orion binnen vier jaar de hoogst spelende hand balvereniging van Zeeland zou zijn. „Dat hebben we niet gered", bekende de voorzitter en hoofd trainer van de Heinkenszandse club gisteren. „Die opmerking was misschien ook iets te optimis tisch. Maar het is wel hard gegaan met ons." In het seizoen 2008-2009 slaagde Orion, toen een club in de marge, er voor het eerst weer in om een seniorenteam in de competitie uit te laten komen. Binnen twee jaar volgde er al een kampioenschap. Daarna had de Bevelandse vrien- denploeg ook maar twee seizoe nen nodig om de tweede klasse te ontstijgen. En in de eerste klasse ging het vervolgens idem dito: eerst een leerjaar, vervolgens een oogstjaar. Nu Orion in de hoofdklasse uit komt - het vierde niveau van Ne derland - ziet men wel de gren zen van de groei. Sinke: „We heb ben met veertien a vijftien man een ruime selectie, maar we be schikken over onvoldoende spe lers die écht op hoofdklasseni veau mee kunnen komen. Dat zijn er vijf of zes. En ik denk niet dat veel anderen nog in staat zijn in de komende jaren naar dat ni veau toe te groeien. Dat klinkt hard, maar dat is het niet. Zo denkt iedereen er hier over. We kennen namelijk onze beperkin gen." Desondanks moet Orion wel in staat worden geacht zich te hand haven. De middenmoot is het doel. Met vijf punten uit vijf duels doet de equipe het voorals nog naar behoren. „In de wedstrij den die we móesten winnen, heb ben we het goed gedaan. En als we dat blijven doen, draaien wij een prima seizoen." Orion kwam ook een beetje met geluk in de hoofdklasse terecht. Orion verloor gistermiddag in de zesde speelronde ruimschoots van HVOS. Het duel in De Stenge eindigde in 26-36. Bij rust was het 14-17. De nederlaag tegen de titelkandi daat uit Spijkenisse was ingecalcu leerd, maar het verschil vonden spelers en trainer van Orion wel te groot. Doelman René Hooy- schuur, wel geblesseerd aan zijn rug, hield de ploeg uit Heinkens- zand lange tijd in de race. Scores Orion: Arno Riemens 10, Guy Peeters 9, Ron van Dalen 4, Mare Dorst 2, Mischa Dorst 1. Choukoud (28) kwam gistermid dag in Nijmegen binnen na 43.38 minuten. De atleet uit Den Haag was daarmee de beste Europeaan en noteerde overall de negende tijd van de Zevenheuvelenloop. Reden voor tevredenheid, consta teerde hij. Maar dat nationale re cord was haalbaar geweest, stelde de hardloper meteen ook. Door al dat gehannes onderweg met de tijdregistratie verloor Choukoud De ploeg eindigde vorig seizoen als vijfde in de eerste klasse en had geen enkel recht op promo tie. „Maar na een staaltje blufpo ker is het ons toch gelukt." Sinke was zich eind vorig seizoen, toen John Jansen nog hoofdtrai ner was, aan het verdiepen in de nieuwe klasse-indelingen. Hij zag toen dat er plekje vrij was in de hoofdklasse van het rayon Bra bant/Limburg. Met aanvoerder Ar no Riemens en routinier Guy Pee ters bekeek hij of het wijsheid was daarop in te schrijven. „Maar we zagen dat we dan acht keer op zaterdagavond moesten spelen. Dat leek ons niet handig." Maar vervolgens bleek dat er ook in de regio Rotterdam een open plek in de hoofdklasse was, met maar drie uitduels op de zaterdag avond. „Toen ben ik weer met Ar no en Guy gaan praten", vertelde Sinke. „En we besloten daarvoor wel onze interesse kenbaar te ma ken bij de bond. Ik stuurde een brief en binnen twee dagen had den we al antwoord: de plek was voor ons." Orion voelt zich wel thuis in het nieuwe rayon. „De tegenstanders zijn wat minder fysiek", zei Rie mens. „De ploeg van vandaag, HVOS, 'wilde er ook gewoon een leuke wedstrijd van maken. In Brabant en Limburg gaat het er toch wat harder aan toe." Dat er wat gemoedelijker gehandbald wordt in deze hoofdklasse, komt ook goed uit. „De overgang is daardoor minder groot", stelde Riemens. „Maar je merkt wel dat een foutje nog eerder wordt afge straft. Eén onoplettendheid en hij ligt erin." De vriendenploeg van zes jaar ge leden is nog steeds grotendeels in tact. Doelman René Hooyschuur, Arno Riemens en Ron van Dalen vormen nog altijd het hart van de ploeg. Maar in de loop der tijd zijn er wel versterkingen geko men. Guy Peeters kwam als eer ste, later volgden Sjoerd Jongepier en Jean-Marie Toubiana. „Als we nóg een keer omhoog willen, zul- kostbare tijd tussen de vijf en tien kilometer. Er werd een verkeerd schema voor de doorkomsttijden gehanteerd, oordeelde hij. „De organisatie stuurde een coach mee, maar die hanteerde tij den van het wereldrecord", legde Choukoud uit. „Daar had ik niets aan. Ik kwam voor een Neder lands record. Ik moest dit nu al leen doen. Ik moest op gevoel lo pen. Berekenend lopen. Na tien ki lometer lag ik ineens twintig" se conden achter op het schema van het Nederlands record. Ik ben de laatste vijf kilometer gevlogen. Ik ben zelfs nog enorm ingelopen op Leonard Komon. Dan is het bitter vijf seconden tekort te komen." De zuurgraad overheerste daaren tegen niet. „Dit is een wijze les. Voor mij en voor de organisatie. Volgend jaar moet dit beter. Want ik heb wel goed gelopen. Lekker gelopen ook." Kuma (24) gebruikte, hoe symbo lisch, de Zevenheuvelenweg als voornaamste scherprechter. Daar versnelde hij heel even. De Eritreeër Zersenay Tadesse miste vorm en bezweek meteen. Niet veel later volgde de Keniaan Leo nard Komon. In de eerste demar rage al sneuvelden de twee kop stukken van het atletiekevene- ment. „Ik voelde dat ik sterker was", sprak Kuma. „Ik hield het tempo al hoog, maar kon daar nog eens versnellen. Dat was de eer ste, rake klap." De Ethiopiër hield het tempo ook daarna hoog en plaatste nog eens enkele versnellingen. Vooral de sprint omhoog op de Molenbos weg in Berg en Dal straalde macht uit. Een voor een haakten zijn concurrenten, ook nog eens allemaal landgenoten, af. Eerst Ga- disa Birhanu, daarna Nguse Amlo- som, vervolgens Yenew Alamirew en tenslotte in de laatste kilome ters ook Yigrem Demelash zwicht ten voor het geweld van Kuma. „Ik plaatste de demarrages op het juiste moment", sprak de win naar bescheiden. „Ik merkte dat de anderen moeite hadden het tempo hoog te houden." De Ethiopiër kwam na vijftien ki lometer binnen in 42.18 minuten. E c c E c s 1. t d d 1; d v z E b s d h s t< g Einde van groei komt in zicht door Roeland van Vliet door Lex Lammers NIJMEGEN - Het waren vijf tellen. Vijf miezerige seconden. Maar de poging om het Nederlands record op de vijftien kilometer te verbete ren, mislukte daar wel mee. Khalid Choukoud was vanzelfsprekend 'enigszins teleurgesteld' na de Ze- venheuveienloop. Onduidelijkheid over doorkomsttijden vormde de nekslag voor zijn race. door Lex Lammers NIJMEGEN - De verrassing kwam uit Ethiopië. Van de hoogvlakte van Ambo, om precies te zijn. Geen wonder dus dat Abera Kuma in de Zevenheuvelenloop juist bergop ie dereen aan gort liep. Op zijn tem poversnellingen moesten gisteren alle toppers in Nijmegen het ant woord schuldig blijven. En de favo rieten zelfs als eerste. Abera Kuma i] n s v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42