Oude bondscoaches liggen onder vuur, Advocaat vertrekt bij Servië Wales houdt stand in Brussel en blijft koploper NEDERLANDS ELFTAL Bondscoach hult zich na afloop van wedstrijd tegen Letland alleen in raadsels en vaagheden. 2 SPORT ep AMSTERDAM - Misschien, zo grapt iemand na de overtuigende zege van Oranje op Letland (6-0), moet 'Guus' nu maar voor elke wedstrijd zijn baan ter beschik king stellen. Gezien de gretigheid waarmee Oranje zijn ultimatum aan flarden heeft gescheurd, heeft de hoofdpersoon alle reden tot la chen, maar Guus Hiddink kan er op deze avond niet de humor van inzien. De fel bekritiseerde bonds coach heeft na de party in de Are na geen zin in gedoe. Want komt er eigenlijk nog wel een volgende wedstrijd - in maart tegen Turkije - met hem als bondscoach? Getuige het raadselachtige optre den van Hiddink na het duel is dat meer zeer de vraag. „Ik wil het verder niet over mijn eigen po sitie hebben en ga hier niet specu- KARAKTERISTIEK leren over de toekomst", zegt de onverwacht chagrijnige bonds coach, die daarmee voor de zoveel ste keer in zijn tweede regeerpe riode iedereen - ook de spelers - in verwarring achterlaat. Is Letland-thuis op zondag 16 no vember, dan toch zijn laatste inter land geweest als hoeder van Oran je? Het heeft er alle schijn van. En dat terwijl de spelers toch met verve aan zijn minimale eis heb ben voldaan. „Ik weet niet of de spelers dit voor hun coach heb ben gedaan, daar zijn we hele maal niet mee bezig geweest", al dus Hiddink. Gezien de zwakte van Letland was zijn dreigement achteraf spe len met vuur op een grote kale vlakte, zonder enig'brandgevaar. Al na 35 minuten - na de prachti ge 2-0 van de voet van Arjen Rob ben -,weet Hiddink dat hij zijn ontslag niet meteen na de wed strijd hoeft in te dienen. De grote jongens van het Nederlandse voet bal redden het gezicht van Oranje en dat van de bondscoach, als dat laatste tenminste nog kan. Wat opvalt tijdens de wedstrijd is dat Hiddink meer meters langs de zijlijn aflegt dan in die vijf voor gaande duels bij elkaar. Tot dus verre voerde hij op de bank een bijna geslaagde imitatie van een mummie op en liet hij de coaching vooral over aan zijn assis tenten, maar nu neemt hij nadruk kelijk de leiding in handen. Hid dink gebaart en dirigeert, alsof de grote generaal zijn eigen lot tot de laatste seconden zeifin han den wil hebben. Het is een korte kennismaking met 'de oude suc cesvolle Hiddink', die de nieuwe Ruim tien jaar nadat Otto Rehha- gel op 65-jarige leeftijd met Grie kenland verrassend Europees kam pioen werd, lijkt de tijd van de bondscoach die de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt voorbij. Het is geen baantje meer dat je er na een succesvolle car rière als trainer zo maar even bij doet. De voetbalmiljonairs laten zich alleen door een keiharde hand sturen. Dick Advocaat beschikte bij Ser vië over een enorm potentieel top- spelers. De aanpak, waarin hij veel verantwoordelijkheid bij die spelers legt, bleek niet te werken. Servië startte vrijdag nog aardig tegen Denemarken, maar bleek na de gelijkmaker stuurloos en verloor met 3-1. Advocaat herken de zijn ploeg in de tweede helft niet meer terug in het lege sta dion van Belgrado. Nog vrijdagavond, meteen na de wedstrijd, had hij voor zichzelf be sloten ontslag te nemen. Dat ge beurde formeel zaterdagmiddag. Advocaat legde de schuld voor een groot deel bij de Uefa. „Wij zijn gekomen om te proberen ons voor de eindronde van het EK te plaatsen, maar na wat er allemaal gebeurd is zijn de mogelijkheden heel klein", doelde hij op de straf die Servië kreeg voor de ongere geldheden bij de interland een maand geleden tegen Albanië. De Uefa riep de Serven achter het bureau tot winnaar uit, maar leg de ook een straf van drie winst punten in mindering op. De drone met Albanese vlag die toen in het stadion cirkelde, joeg uiteindelijk ook Advocaat op de vlucht. „Ik loop niet weg", zei de kleine generaal na zijn capitula tie. „In mijn contract staat dat ze me weg kunnen sturen als wij ons niet kwalificeren. Daarom kan ik beter zelf opstap pen zodat ze hun eigen mensen aan kunnen stellen", zei Advocaat nadat zijn zesde klus als bonds coach erop zat. Eind juli had hij zich voor twee jaar aan Servië verbonden. Zijn as sistenten Zeljko Petrovic en Bert van Lingen hadden hun lot in zijn handen gelegd. Ook zij zijn inmiddels vertrokken. In Griekenland sneuvelde Ranieri een dag na de 1-0-thuisnederlaag tegen Faeröer Eilanden. De Itali aan nam de verantwoordelijkheid op zich en had nog willen blijven zitten. Daar dacht de Griekse voet balbond anders over. Na amper vijf maanden is Ranieri bonds coach af. Kostas Tsanas zit mor gen op de bank als Griekenland op Kreta oefent tegen Servië. In Rusland is de positie van Fabio Capello na de 1-0-nederlaag tegen Oostenrijk vrijwel onhoudbaar. In de media werd hij afgeschil derd als de 'slechtste trainer ter wereld'. De Italiaan, die voor een salaris van negen miljoen euro op de loonlijst staat, is al vijf maan den niet betaald. Maar ook voor het afkopen van zijn tot 2018 door lopende contract ontbreken de middelen. Ook Georgië moet op zoek naar een nieuwe bondscoach. Temur Ketsbaia diende zaterdag zijn ont slag in. Aanleiding was de 4-0-thuisnederlaag tegen Polen in de EK-kwalificatie. „Ik vind het jammer dat mijn tijd bij Geor gië op deze manier moet eindi gen", verklaarde de 46-jarige Kets baia. Bovendien moest Dries Mertens na een botsing met George Willi ams met en zware hersenschud ding naar het ziekenhuis worden afgevoerd. Hij lag geruime tijd groggy op het veld. De naam van de voormalig PSV'er is nauw ver bonden met het kantelmoment bij de Belgen. Zo wordt nog steeds de zege op Oranje in augus tus 2012 beschouwd. Gisteravond kwam Mertens een kwartier voor tijd in het veld om de vastgelopen Duivels vlot te trekken. België werd weer gevaarlijker, maar diens blessure legde opnieuw een sluier over de ploeg. België - dat eerder won van Andorra en gelijk speelde bij Bosnië - had moeten winnen om Wales op de ranglijst voorbij te steken. Nu staat het vierde, ook achter Israel en Cy prus. Dat wordt als een forse te leurstelling gezien na het succes volle WK in Brazilië. In Brussel stonden gisteravond twaalf spelers uit de Premier Lea gue aan de aftrap, eerlijk over bei de ploegen verdeeld. Het verschil tussen de Belgen die in de top spe len en Wales, dat zijn spelers bij clubs als Crystal Palace, Swansea en Huil City rekruteert, was al leen in de laatste fase voor de rust zichtbaar. Toen trok met name Eden Hazard zijn registers open, liet Nacer Chadli een grote kans liggen en raakte Nicolas Lombae- rts de paal. Naarmate de minuten wegtikten ging Wales steeds meer in een punt geloven. Wales slaagde er nog nooit in om op eigen kracht een groot eind- toernooi te bereiken. Het dankte de kwalificatie van 1958 aan de cri sis rond het Suezkanaal. Twee te genstanders van Israël trokken zich terug. De Fifa oordeelde dat het land barrages moest spelen. België wilde niet, Wales wel.. Daar is nu Gareth Bale de man die zijn ploeg opzweept. Verlost van het juk van Ronaldo mocht hij eindelijk weer eens zijn stem pel drukken. Bij de twee vrije trappen die hij rond het straf schopgebied mocht nemen, deed hij dat geheel in stijl van de Portu gees. Bale telde zijn passen en ging met gespreide benen klaar staan voor de aanloop. Hij dwong doelman Thibaut Courtois tot diens moeilijkste redding. Terwijl de Belgen uitgefloten wer den, verzamelden de spelers van Wales zich rond Bale. Die was dankbaar nu er weer een stapje naar de verwezenlijking van zijn droom was gezet: excelleren op een eindronde. Hiddink door Leon ten Voorde Nederland - Letland 6-0 (3-0). 7. Van Persie 1-0, 35. Robben 2-0, 43. Huntelaar 3-0, 78. Bruma 4-0, 82. Robben 5-0, 89. Huntelaar 6-0. Scheidsrechter: Liany (Isr). Gele kaart: De Vrij (Nederland), Zjuzins, Kurakins, Laizans (Letland). Nederland: Cillessen; Van der Wiel, Bruma, De Vrij, Willems; Af- ellay (69. Depay), Blind (20. Cla- sie), Sneijder; Robben, Huntelaar, Van Persie (80. Wijnaldum). Letland: Kolinko; Gabovs, Dubra, Gorkss, Kurakins; Ikaunieks (46. Laizans), Zjuzins (55. Cauna), Saba- la, Fertovs, Visnakovs A; Visnakovs E (70. Rudnevs). door Wiiber Hack DEN BOSCH - De oude bonds coaches hebben het moeilijk. Dick Advocaat (67) nam ontslag bij Ser vië, Griekenland wees Claudio Ra- nieri (63) de deur. Guus Hiddink (68) bij Oranje en Fabio Capello (68) bij Rusland staan enorm on der druk. Dick Advocaat hield de eer aan zichzelf na de 3-1- nederlaag van Servië te gen Denemarken, foto Hollandse Hoogte door Wilber Hack DEN BOSCH - De Belgische bonds coach Mare Wilmots stond weer in een doorweekt wit overhemd aan de kant, zoals op die gedenkwaardi ge avond dat België zich in Servië voor de WK-eindronde plaatste. Maar een feest werd het niet bij de thuiswedstrijd tegen Wales: 0-0. Ontzetting bij de Belgen als Mertens geblesseerd is geraakt foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34