SPORT Guus Hiddink kan blijven als bondscoach. Wedstrijd van de waarheid tegen Letland wordt met 6-0 gewonnen. Masterclass voor onervaren Hoek Nuis stottert niet op de 1500 meter AMSTERDAM - De dag van het ulti matum werd alsnog de dag van de opluchting. Tegen het armetie rige Letland wervelde Oranje ein delijk weer over het veld, in een geslaagde poging om het hoofd van bondscoach Guus Hiddink te redden: 6-0. En zo eindigde een even bizar als memorabel Oranje-jaar toch nog met een glimlach. Het publiek dat het Nederlands elftal woensdag na de smadelijke nederlaag tegen de Mexicanen (2-3) nog met een striemend fluitconcert naar de kleedkamer stuurde, toverde giste ren met talloze mobieltjes de Are na om tot een lichtpaleis. Voor het eerst sinds het WK konden de spelers weer met het hoofd om hoog van het veld, inclusief hun coach, die zijn lot had verbonden aan deze negentig minuten. Uitge rekend de man die eerder deze week de noodklok luidde, met harde en nietsontziende kritiek op zijn ploeggenoten, leidde zijn team naar een feestelijke apotheo se van 2014. Arjen Robben, de ware leider van dit Oranje, was ongrijpbaar, met een drive alsof hij nog op het WK in Brazilië speelde. Symbolisch was de manier waarop hij halver wege de 2-0 vierde, de eerste van zijn twee doelpunten. Met opzwe pende gebaren ontving hij de feli citaties aan de zijlijn, alsof hij zijn medespelers nog eens wilde over tuigen van de ernst van de zaak. Als geen ander beseft Robben, ge louterd door de wetten van het topvoetbal, dat de klinkende over winning gisteren niet in één klap alle problemen rond het A-merk van het Nederlandse voetbal zal oplossen. Daarvoor was de tegen stand van de Letten, die niets de den om te verhullen dat ze slechts nummer 99 op de wereld ranglijst zijn, te pover. Bovendien was de wedstrijd giste ren slechts de eerste van de vele fi nales die nog zullen volgen. Oran je blijft derde in de kwalificatie poule, al werd de kloof naar num mer twee wel verkleind. Alleen de eerste twee ploegen kwalifice ren zich rechtstreeks voor het EK 2016 in Frankrijk, nummer drie is veroordeeld tot de play-offs. In maart is het volgende examen, ook in Amsterdam, tegen de T\ir- ken. Hiddink vervulde een bij zijn aan stelling gedane belofte en compo neerde een aanval met beide top schutters, Klaas-Jan Huntelaar en Robin van Persie. Een veelbespro ken keuze, maar vrijwel onmiddel lijk na de aftrap haalde hij zijn ge lijk. Na een ragfijne combinatie tussen Huntelaar, Van Persie en Robben kopte opnieuw Van Per sie de openingstreffer in de tou wen: 1-0. Het was een vorm van een geolied samenspel die in het post-WK-tijdperk nog niet ver toond was. Eerder had Afellay al de paal geraakt. Ook na het vroe ge uitvallen van Daley Blind (afge lost door Jordy Clasie) bleef Oran je ongeremd de aanval zoeken. De druk op de veel bekritiseerde de fensie, waarin Jeffrey Bruma en Stefan de Vrij een nieuw koppel vormden, kon zo worden beperkt tot het minimum. De Letten wa ren, op een enkele kans na, volsla gen ongevaarlijk. Onder impuls van Robben bleven de aanvalsgolven naar het doel van Kolinko rollen. Magistraal was de manier waarop hij na 35 minuten de tweede treffer schil derde. Nadat hij als een slangen mens de driedubbele dekking van zich af had geschud, stuurde hij de bal met een timmermansoog naar de kruising: 2-0. Niet veel la ter tikte Huntelaar een typisch Huntelaar-doelpunt binnen: 3-0. En zo waren alle Oranje-kopstuk- ken tevreden: ze hadden alle drie hun doelpunt. Na rust mocht Nederland zich blijven uitleven, als in één grote rondo ging de bal van voet tot voet. De excellerende Robben mikte nog een vrije trap op de lat, invaller Memphis Depay vergat een fraaie solo te bekronen. Bru ma jubelde na zijn eerste inter landgoal (4-0), Robben kogelde de 5-0 binnen. En in de slotmi nuut promoveerde Huntelaar (6-0) naar de derde plaats op de topscorerslijst aller tijden, wip pend over Dennis Bergkamp. MAANDAG 17 novpmber 2014 Uitblinker Arjen Robben haalt uit voor zijn tweede en Oranjes vijfde doelpunt van de wedstrijd, foto Maurice van Steen/VI Images Robben laat Oranje wervelen door Roel Wiche Topscorer aller tij den Robin van Per sie maakte zijn 49e Oranje-goal in zijn 96e interland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33