Student verliefd op een lieflijk monster DIZZIE 27 Aurore Young adult boeken vaak op witte doek Thriller Lisa Gardner neemt de lezer mee Seppe van Groeningen vertelt over zijn debuut groeid." Met een vader die er zomaar op los kon slaan, zijn vrouw mishandelde en zijn zoons leerde dat geweld een antwoord is. „Mijn vader liet ons zien waar je moest slaan om iemand het hardst te raken. Dat oefenden we op een boksbal. Op een keer, toen mijn oudste broer op school werd ge treiterd door een groepje jongens, dwong hij hem ze te molesteren. Mijn broer deed dat. Waarom? Ik denk dat hij mijn vader wilde laten zien dat hij loyaal was. Een goe de leerling. Een gebóren leider. Een goede leider neemt altijd zijn verantwoordelijk- Gekozen worden tot Boek van de Maand in De wereld draait door is een even mooi als kortstondig ge not. Mogelijk dat Karl Knausg&rd blijvend profijt heeft gehad van het opkontje, maar het panel van boekhandelaren sprong toen op een trein die al reed. Marco Kamphuis (1966) mocht het meemaken dat zijn vorige ro man Havik de eer te beurt viel. Met zijn nieuwe roman echter lijkt hij qua bekendheid weer te rug bij af, terwijl Aurore beter is dan Havik. Kamphuis heeft zich op gevaarlijk terrein gewaagd. Zijn boek speelt in Parijs in 1880 en gaat onder meer over hyste rie, een psychische aan doening onder vrouwen die zich in die dagen tot een modeziekte ontwik kelde. Daar is veel over geschreven, ook fictie, en Marco Kamphuis voegt er een fijnzinnige roman noir annex gothic novel aan toe. Verteller is de student Jules Fabre die naar Pa rijs trekt om medicijnen te studeren. Hij vindt een kamer bij de kenne lijk omstreden professor, Nicolas Borchard. Die be handelt hem vriendelijk, maar verbiedt hem tege lijkertijd uitdrukkelijk de kelder te bezoeken. Kamphuis heeft de pro- Aurore fessor gemodelleerd naar lean-Martin Charcot op wiens on derzoeken naar hysterie Sigmund Freud korte tijd later heeft voort geborduurd. Wat de man in de kelder aan bio logische alchemie bedrijft, wordt niet duidelijk. De suggestie is dat hij aan het schimmige wezentje Aurore, dat hij zijn dochter noemt, als een lieflijk monster van Frankenstein eigenhandig heeft gesleuteld. Jules heeft het al lemaal niet door, want hij her kent in Aurore meteen de liefde van zijn leven. Hysterie mocht een modeziekte zijn; liefde maakt al eeuwig blind. Dat zij als een ge hypnotiseerde robot door het le ven gaat, ontgaat hem. Het is knap hoeveel Kamphuis in het korte bestek van nog geen 160 bladzijden bijeen heeft gebracht. De sfeer in Pa rijs, de hysterie rond hys terie, de nieuwe experi menten in de weten schap. En dat alles in een sprankelende heldere stijl, wat een fijn con trast vormt met de duis tere praktijken van de professor en ongebruike lijk is in een gothic novel. Het enige minpunt in de roman is de overbodige en te uitgebreide corres pondentie tussen Jules en zijn zus Lucile. heid." Anders Roslund: „Geweld was jouw vaders taal." Stefan lacht. Waarom hij het verdrietige verhaal weglacht? Hij haalt zijn schouders op. „Wat kan ik anders?" In de auto, op weg naar het meer waar de bende, inmiddels uitgebreid met een jeugd vriend en vader zelf, na tien kraken en een wilde achtervolging uiteindelijk werd opge pakt, probeert Thunberg duidelijk te ma ken hoe het kon dat hij overal van wist, maar toch zweeg. „Je stapt nooit uit je fami lie. Dat leerden wij ook." Je moet niet vergeten, zegt hij, dat voor hem de omgeving waarin hij opgroeide normaal was. „Ik was gek op mijn broers. Ik hield zelfs van mijn vader. Nu ik volwas sen ben, weet ik dat zijn gewelddadigheid verschrikkelijk was. Dat kan ik niet recht vaardigen. Maar hij was een getroebleerde man. Hij kwam uit Joegoslavië, uit de oor log, uit een cultuur waar geweld anders wordt gewaardeerd dan bij ons. Ik haat hem, maar ik hou ook van hem." Roslund: „Ik heb nooit zo'n sterke band ge zien tussen broers. Stefan heeft ze jaren in de gevangenis moeten opzoeken. Ze belden altijd met elkaar." Zelfs toen de bende werd opgepakt en zijn broers werden verhoord, klap te niemand uit de school. „De poli tie heeft lang gedacht dat ze al leen verantwoordelijk waren voor de laatste bankoverval die de ultie me had moeten worden. Als de jeugdvriend die ook tot de bende behoorde niet was gaan praten, hadden ze dat nog steeds ge dacht." Ook Stefan is destijds onder vraagd. „Eén keer, een paar uur lang. Daar bleef het bij. Want mijn broers hadden verteld: 'Ste fan is de kunstenaar. Hij had er niets mee te maken'. Dat werd ge loofd." Thuis bij Thunberg, onder een glas bier en een late lunch komt het contact met zijn broers nu ter sprake. Hun gevangenisstraf zit er al een paar jaar op. Ze werken nu in de bouw, vertelt hij. „Eén studeert. Hij wil uit dat milieu komen." Dat is de broer waar hij nu even geen contact mee heeft. „Hij heeft het er moeilijk mee dat ik dit boek heb geschreven." Stefan is in september getrouwd. Twee broers waren aanwezig. De andere broer heeft tijd nodig. „Hij heeft het boek gele zen, rond kerst vorig jaar. Hij belde met een: 'Ik haat je, maar I love this fucking book'. Dat is het laatste wat ik van hem hoorde." MAANDAG 17 NOVEMBER 2014 AANGERAAKT SfOSCOOPTiP De thriller Aangeraakt van Lisa Gardner krijgt veel lof op de website. 'Wat mij het meest meenam in het verhaal waren de geheimen die langzaam boven kwamen drijven', aldus een lezer. Lees de recen sies en deel jouw mening op Dizzie.nl Spotgaai Mockingjayhet derde deel uit De hongerspelen-reeks van Suzanne Col lins, is net als zijn voorgangers verfilmd. Vanaf deze week is de rolprent te zien in de bioscopen. Bekijk meer verfilmde young adult boeken op Dizzie.nl De Vlaamse Seppe van Groeningen noemt zijn debuut Aards paradijs een mix van autobiografie, bijeengesprokkelde verhalen en fictie. Jarenlang werkte hij als geluidstechnicus voorfilms en series. Lees het interview met hem op Dizzie.nl RECENSIES INTERVIEW VAN EIGEN BODEM door Theo Hakkert Marco Kamphuis •j Marco Kamphuis 159 blz. Wereldbibliotheek 17,95 euro Made In Sweden Anders Roslund en Stefan Thunberg Vertaling Ron Bezemer 736 blz. De Geus 22,95 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27