'Duo Muis Leeuw is geen Heintje Davids' Kamermuziekrecital van hoge kwaliteit ZEELAND 23 Doorstart voor Songs from the Heart in De Spot Korenrijk. „Veel mensen hebben nu ervaren hoe positief samen werking kan uitpakken. Nu moet het besef komen dat ze ook zelf hun schouders moeten zetten on der het behoud daarvan in de toe komst." Hij ziet het helemaal voor zich: 'Koren zonder kaf zou als jaarlijks terugkerend en grens overschrijdend evenement kun nen uitgroeien tot een cluster van samen musicerende en samen functionerende zangkoren. Naast het samen brengen van lid-koren zou het Verenigd Korenrijk ook als taak hebben: kennis en kunde delen, zangers en zangeressen uit wisselen, materiaal uitwisselen: podiumdelen, belichting, geluids voorzieningen, concertpiano's, Koren blinken lang niet altijd uit in samenwerking en synergie partituren, vervoersfaciliteiten, opslag en vele andere zaken. In 2015 moet het Verenigd Koren rijk duidelijke contouren gaan krijgen. Maar eerst heeft Bram de Waele de aandacht gericht op de derde editie van het festival Ko ren zonder Kaf. Dat krijgt zater dag 20 en zondag 21 december een kersteditie in De Halle in Axel. De deelnemer zijn: Fine-Tu- ned, De Babbeliekes, De Dow-Sin- gers, Koor Ter Looveren en Vocaal Ensemble Encore. In 2002 vonden ze het wel ge noeg. Muis Leeuw gingen uit een om ieder voor zich andere dingen te gaan doen. Maar in 2010 kwam de doorstart. „We werden uitgenodigd een op treden te maken ter gelegenheid van het bezoek van toenmalig ko ningin Beatrix en we besloten met die show dan een jaar te gaan optreden. Inmiddels zijn we al weer vijf jaar achtereen bezig. Nu vinden we het echt tijd om defini tief te stoppen. Daar blijft het dan ook bij, want Duo Muis Leeuw is geen Heintje Davids", zegt Adriaanse doelend op de Jordaan se volkszangeres die destijds voortdurend afscheid nam en dan weer haar rentree op het podium maakte. Holm en Adriaanse kun nen terugzien op een succesvolle carrière als Muis Leeuw. Zij be gonnen destijds met de productie Twee vingers in de pap, geschreven en geregisseerd door Josien de Graaf. Deze voorstelling werd meer dan 240 keer gespeeld op scholen en in het theater, zowel in Nederland als België. De in tocht van de Sint in Middelburg werd een traditie voor dit duo. Zij maakten een aantal Sinterklaas- voorstellingen en liedjesprogram ma's waaronder De muzikale Die- renexpress en Feest met Muis en Leeuw. Bij Omroep Zeeland kreeg het duo wekelijks een radio en te levisieprogramma. De laatste jaren werden hun Sin terklaasvoorstellingen ook in de grote Zeeuwse theaters druk be zocht. „Het is geweldig natuurlijk dat onze optredens nog steeds zo veel publiek trekken. Maar het vergt dus echt veel geld en tijd om een voorstelling te maken. Muis Leeuw is niet iets wat je er zomaar bij kunt doen. Voor het maken van een goed verhaal heb je iemand nodig en dat geldt ook voor het ontwerpen en maken van het decor en voor het licht plan. De laatste jaren hebben we ook Marcel van As aangetrokken als vaste gastspeler. Kortom het is een hele investering. Bovendien moet je met regelmaat blijven op treden om het succes te kunnen voortzetten", somt Adriaanse op om aan te geven dat het allemaal wat veel wordt om naast hun an dere werkzaamheden te blijven doen. Zelf is hij artistiek leider van 't Spiegeltheater en van Thea tergroep Duinart. „En Eric heeft zijn werk bij Omroep Zeeland en draait goed met zijn band Dubbel D. We willen beiden na zoveel jaar Muis Leeuw ook wel weer eens wat anderen dingen doen. We stoppen liever op een hoogte punt dan de zaak als een nacht kaars te laten uitgaan. Maar wel licht valt er wel een traantje na ons laatste optreden woensdag 3 december in De Mythe in Goes." MIDDELBURG - Het project 'Songs from the Heart' maakt na een kor te onderbreking donderdag 20 no vember een doorstart in podium De Spot in Middelburg. De formu le is: elke derde donderdag van de maand een muzikale thema avond. Initiatiefnemer Sjef Her mans van de band Champagne Charlie bepaalt de thema's. Muzi kanten melden zich vooraf aan en werken belangeloos mee. Er wordt akoestisch gespeeld en de toegang is gratis. Zeeuwse en Vlaamse muzikanten spelen don derdag hun favoriete songs van de Amerikaanse folkzanger Woody Guthrie. Aanvang 20.00 uur. ENSEMBLE SOBRANIE door jeanette Vergouwen GOES - Het Ensemble Sobranie be stond gisteren in de Mythe in Goes uit Sergeii Edelmann (pia no), Vadim Tsibulevsky (viool), Nathan Braude (altviool) en Da vid Cohen (cello). De vier musici zijn goed op elkaar ingespeeld en hebben toch ieder een eigen per soonlijkheid in hun inbreng. Daar door was de balans niet altijd evenwichtig. Vooral storend was de harde pia noklank. Dat lag niet aan de pia nist, maar aan het instrument. Yamaha is nu eenmaal niet de Mercedes onder de piano's. De Mythe, en vooral de musici die daar komen spelen, verdienen be ter. Het Pianotrio In Bes D 28 van Schubert is een jeugdwerk. Het bestaat uit één deel: Allegro met een thema dat volledig uitge werkt wordt. De ingewikkelde, doch melodieus stromende piano partij en de insisterende tonen in de strijkerspartijen en vooral de transparantie van de muziek, la ten al een glimp zien van het ge nie Schubert. Jammer dat de viool af en toe nogal scherp klonk. Het Pianokwartet in Es op. 47 van Schumann werd door de compo nist opgedragen aan de Russische mecenas/cellist Wielhorsky. Het is dan ook te begrijpen dat de cel lo hele mooie passages te spelen krijgt. Opmerkelijk in dit werk is het gebruik van de canon. Het Scherzo doet even denken aan de Elfenwereld van Mendelssohn, de twee trio's kregen een mooie in vulling: het eerste klagerig in ca- nonvorm en het tweede met lan ge syncopische akkoorden. Het Andante cantabile is een ju weeltje. De cello bracht vol gloed het thema, waarna ingenieuze en karaktervolle variaties volgden; soms lyrisch en dromerig, dan weer rijk aan harmonie, en na tuurlijk ook een keer in canon- vorm. Het slotdeel, met vele mo dulaties en enkele vreemde passa ges, eindigde met een dubbele fu ga en een bijna vrolijke coda. Het ïste Pianokwartet in g van Brahms is geschreven voor de vio list Joachim en pianiste Clara Schumann voerde het werk sa men met hem in 1861 uit. De par tijen zijn bijna orkestraal gecom poneerd, soms vrij compact. In het expressieve Intermezzo viel vooral het lyrische en levendige trio op. Het zangerige Andante werd onderbroken door een mars thema dat robuust en heroïsch werd gebracht. Het Rondo alla zingarese klonk meeslepend. Soms werd er onstuimig gemusi ceerd. Het slot was gewoon muzi kaal vuurwerk. Kamermuziek Middelburg brengt met deze recitals kwalitatief hoog staande uitvoeringen in Goes. Walcheren wordt goed bediend. Deze kamermuziekserie in De Mythe verdient minimaal voort zetting en beter nog uitbreiding. ■MOT Bram de Waele enthousiast dirigerend bij Vocaal Ensemble Encore in Sas van Gent foto Peter Nicolai Bram de Waele, dirigent door Ali Pankow MIDDELBURG - Het is nu een goed moment om definitief te stoppen als Theaterduo Muis Leeuw vin den Eric Holm en Peter Adriaanse. Zij begonnen in 1993 en speelden tot 2002 talloze voorstellingen. Het duo werd een begrip binnen en buiten Zeeland. RECENSIE koren zonder kaf Muis (Eric Holm) en Leeuw (Peter Adriaanse) geven na 20 jaar op woens dagmiddag 3 december in De Mythe in Goes hun laatste voorstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23