IG Sloestaal gaat dicht 'Alsof wij onze hobby beoefenen' I l I I Negen mannen herdacht 44 We gingen ook wel Vlissingen kijken, maar daar is het meer douwen en stouwen 44 Eigenlijk was de haven leeg, maar voor Sinterklaas liggen de bootjes er weer even 20 WALCHEREN KEUKEN OUTLET WINKEL SINTERKLAAS Sinterklaas zette zaterdag voet aan wal in Middelburg, geflankeerd door tientallen zwarte Zwarte Pieten. Sportvisbootje uit Vlissingen in problemen SF kleuren childer. hilders.nl Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Grauenpolder 1(0113)312244 M 06 53314189 lüiüiü.keufeenoutletiuinkel.nl Volgens de woordvoerder ging het niet meer goed met het Vlis- singse bedrijf. „Het is een moeilij ke markt." Er werken volgens haar 'nog slechts enkele medewerkers'. „Voor hen wordt gezocht naar een oplossing." De medewerkers van Sloestaal ver wijzen op hun beurt naar de woordvoerder in Brugge. Wat met het pand, aan de poort van de Kenniswerf in Vlissingen, vlak over het spoor, gaat gebeuren is nog niet bekend. Sloestaal is een voorraadhouden- de groothandel in ijzer en staal. Het begon in 1962 onder de naam NV Metaal- en Bouwmaterialen Het Sloe. Sloestaal werkt samen met veel zusterbedrijven in Bel gië, zoals groothandels in staal, buizen, flenzen,lasbochten en fit tingen. PLECHTIGHEID 4 VCv< tf»' '->5 *3» MIDDELBURG - Het stopte met rege nen, de zon brak door en daar kwam de pakjesboot de hoek om. Sinterklaas is zaterdagmiddag vei lig gearriveerd in Middelburg. Quinty van Kortenhof (5) stond als een van de eersten tegen de dranghekken gedrukt. Geen glimp wil ze missen van de Sint. „En niet op televisie, maar alleen in het echt", vertelt moeder Linda de Bree. „Wel lekker rustig hoor, hier in Middelburg. We zijn ook wel eens in Vlissingen wezen kij ken, maar daar is het toch meer douwen en stouwen." De Sint laat lang op zich wachten. „We zitten ergens tussen Veere en Middelburg", klinkt het met een opmerkelijk Walcherse tong- val door de boxen. Het Hulster dweilorkest zet nog een nummer in en presentator Bert van Leer dam voert de zenuwen bij de kin deren nog maar eens op. Maar vooralsnog is het alleen burge meester Bergmann die zijn op wachting maakt en met zijn ge zin op het puntje van de Punt gaat staan, klaar om de goedheilig man te verwelkomen. Het wordt drukker en drukker. Alsof mensen tijdens de regen in de auto hebben zitten wachten, stormen ze, als het eenmaal droog is, het Spijkerbruggetje op. Vanuit het appartement van Peter en Ria Kaljouw aan de Rouaanse- kaai, is dat goed te zien. Zij heb ben al bijna dertig jaar het beste zicht op de intocht. „We kijken al tijd welke kleur kleren mensen dragen", vertelt Peter. „De laatste jaren was dat zwart, maar is alles weer roze en paars." Hij wijst naar de bootjes aan de overkant van het water. Zijn Hap py Sailor ligt er ook, met ballon nen. „Eigenlijk was de haven leeg, vanwege dat gebagger, maar voor Sinterklaas hebben we ze er weer even neergelegd. Anders zou het zo'n kale boel zijn." Op de vensterbank zit Quinty van Westen (4) op haar knietjes uit het raam te turen waar Sinter klaas blijft. „Ik mag geen peperno ten gooien", zegt ze ondeugend. Ze veert op. „Daar is ie!!!" Onder luid getoeter vaart de pak jesboot de haven binnen. Quinty zwaait en zwaait in haar paarse pietenpak. Vroeger was haar groot vader kapitein van pakjesboot, ver telt Quinty's moeder Marjolijn Jas- perse. „De Scheldepoort 2 was dat, een grote sleepboot. Gewel dig was dat, want ik mocht altijd mee. Ik heb heel wat zakken met pepernoten gevuld." Alles werd gedaan door vrijwilli gers, vertelt haar man. „Nu nog. Ik ken er een paar. Ik vind het knap hoe ze er elk jaar weer zo'n feest van weten te maken." Het zeemanshuis is er bijna vijf tig jaar geleden gekomen, op ver zoek van de Schelde. Het terrein is voor aan wal gestapte scheeps bemanning immers veel te gevaar lijk om rond te lopen. Bij de Miss ion kunnen ze internetten, aan de bar hangen, sporten, televisie kij ken of bidden in de kapel. Inmid dels staat in het internationale vakbond voor zeevarenden dat zeevarenden recht hebben op een zeemanshuis. De grond van het gebouw is in erfpacht gegeven, de energiereke ning gaat naar Damen, de interna tionale organisatie van zeemans huizen schonk een bus en Ver- brugge betaalt de benzine. Maar er blijven kosten over. „We zijn nogal afhankelijk van inkom sten uit de bar en de winkel", ver telt bestuurslid annex havenpas tor Ank Muller. „En in 2013 waren er zo minder schepen in de haven en op de werf waardoor we wei nig bezoekers hadden. We kon den nog amper salarissen betalen en zitten door reserves heen." In die situatie wil de Mission niet nog eens komen. Muller: „Reders betalen nu een vrijwillige bijdra ge van 16,50 euro per schip. Dat bedrag is al tien jaar hetzelfde; het moet omhoog. Wij hebben Zeeland Seaports gevraagd 25 eu ro per schip op te nemen in de ha vengelden voor de zeemanshui zen en andere welzijnsvoorzienin gen in de haven. Bedrijven in het Sloe steunen ons verzoek. Die ha vengelden zijn zo hoog, reders merken het verschil niet eens. Een zeemanshuis hoor je gewoon te hebben, het is niet dat wij hier onze hobby beoefenen." Maar door de verhoogde loods geldtarieven staan de havengel den al onder druk, zegt voorlich ter Maarten van As van Zeeland Seaports. „Mocht ons bezwaar daartegen gegrond worden ver klaard, dan heeft de Mission een kans. Wij waarderen hun werk. Daarom dragen wij op verschillen de wijzen in totaal al zo'n 75.000 euro bij aan de zeemanshuizen in Vlissingen en Terneuzen. We wil len nog wel bijdragen in bijvoor beeld internetkosten. Daarnaast zijn we bereid bij de loodsen een bijdrage te bepleiten." Muller concludeert: „Zeeland Sea ports geeft: ons 12.000 euro per jaar en 2000 voor kerstpakketten voor zeevarenden. Kennelijk gaat de rest naar Terneuzen." VLISSINGEN - Een sportvisbootje met twee vissers uit Vlissingen is zaterdagavond in de problemen gekomen op de Westerschelde. De opvarenden besloten het boot je op het inkomende tij richting Vlissingen te laten drijven, nadat ze werden getroffen door motor- pech. Het bootje verdaagde echter richting de Buitenhaven, waarna één van de vissers overboord moest om het van de dijk af te houden. Rijkswaterstaat heeft uit eindelijk de Zeemanshoop van KNRM Breskens erbij gehaald om te helpen. Met behulp van deze reddingboot is het vaartuigje weg gesleept. 1 J Goedkoper kan niet... leuker wel! door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Ijzerhandel Sloestaal in Vlissingen sluit eind dit jaar de deuren. Dat bevestigt een woord voerder van moederbedrijf Me- talunion in Brugge. Quinty mist geen sreaEBjBg^s.- -y/ WESTKAPELLE - Onder regenachtige omstandigheden is gistermiddag bij het Polderhuis in Westkapelle de ramp met de ontplofte zeemijn herdacht. Hon derd jaar nadat negen mannen het leven lieten, kwamen nabestaanden, verte genwoordigers van het leger, de burgemeester en dorpsbewoners samen voor de plechtigheid, foto Ruben Oreel door Wendy Wagenmakers Linda de Bree Peter Kaljouw I Daar is-ie dan! door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Wil het zeemanshuis in het Sloegebied blijven bestaan, dan zal Zeeland Seaports meer moeten bijdragen. Dat zegt het be stuur van de Mission to Seafarers in Vlissingen. rn Cl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20