Waar haalt boer straks zoet water vandaan Na 24 jaar is de herinnering aan Bram de Waard nog springlevend Vijf genomineerden Onderwijsprijs Zeeland 66 We zijn een aantal keren terug geweest op die plek, naar die dijk, naar die boom Benzine en terpentine Waterstress Ontpoldermoe Deze week 18 ZEELAND VERKEERSSLACHTOFFERS Terneuzenaar is de oudste man van Nederland De Zeeuwse Zetel dennis MIDDELBURG - Zuurstokroze over hemd, donkere stropdas, snor en kapsel netjes gesoigneerd. Els van Diemen-de Waard uit Kloetinge glimlacht wanneer ze naar de foto van broer Bram kijkt op de her- denkingswand. Op 14 november 1990 botste haar 1,5 jaar jongere broer met zijn auto tegen een boom. Zomaar, toen hij terug kwam van zijn werk. Op een pol derdijk van de Hoeksche Waard bij Strijen. Hij was net 25 jaar ge worden. „Je vergeet het nooit. Mijn schoon ouders kwamen het vertellen. Ik was bij mijn man, die was aan het zaalvoetballen. Er is iets gebeurd, zeiden ze. Ik ben gelijk naar mijn ouders thuis gegaan. Zij waren toen mijn eerste zorg. Zo had ik ze nog nooit gezien... Hoe het on geluk precies is gebeurd, daar zijn we nooit achtergekomen. Natuur lijk wordt er gelijk gezegd en ge schreven in de krant dat hij waar schijnlijk wel te hard zou hebben gereden. 'Een jonge knul, dan weet je het wel'. Maar er zijn ge tuigen geweest, die hebben hem niet hard zien rijden. Het was ook bietentijd, dus ja" De confrontatie met de auto, waar weinig meer van over was, de boom, zijn gehavende gezicht; 24 jaar na dato herinnert Els het zich nog als de dag van gisteren. „We zijn een aantal keren terugge weest op die plek, naar die dijk, naar die boom. Om te zien hoe het is gebeurd. Ik heb nog een oudere zus en een jongere broer. Het is altijd wel bespreekbaar thuis. Op zijn verjaardag gaan we even langs het graf. Wat we ook doen, is een weekend weg met het gezin, naar de Veluwe of zo. Gewoon even samen zijn. Wat ik heel belangrijk vindt, is dat je ie dereen in z'n waarde laat hoe je dit verwerkt. Wij doen het alle maal op onze eigen manier. Ik heb thuis een foto van Bram han gen. Daar praat ik soms tegen. Ik ben zelf pas jaren later gaan rou wen. De eerste tijd word je ge leefd. Dan was er de zorg over mijn ouders, hoe zij het zouden het zouden redden. En ik was ook bezig met mijn opleiding. Die moest eerst af." Wanneer tijdens de herdenkings bijeenkomst de namen worden voorgelezen van Zeeuwse ver keersslachtoffers en Bram de Waard voorbij komt, houdt Els - ook nu nog - vooral haar moeder in de gaten. Het is de eerste keer dat ze mee is. Els nam vorig jaar die stap. „Het helpt wel. Wat mij opvalt: zoveel jonge mensen, zo veel die op jonge leeftijd zijn ver ongelukt. Dat komt dubbel zo hard aan. Ieder mens is uniek. Nie mand kan zijn plaats innemen. Niemand kan hem vervangen, nie mand. Hij blijft en is toch Bram." De winnaar gaat door naar de fina le van de Nationale Onderwijs prijs op 25 maart in Rotterdam. De landelijke 'wedstrijd' is inge steld om creativiteit en inventivi teit in het onderwijs voor het voetlicht te brengen. De prijs werd voor het eerst uitgereikt in 1993. Alle provincies doen mee. De Zeeuwse jury heeft de keuze uit vijf projecten. In de categorie basisonderwijs is dat de Gezonde School van obs De Moolhoek in Kapelle, de Moestuinles van cbs De Zevensprong uit Krabbendijke en Portfolio van cbs De Regen boog in Nieuwdorp. In de categorie voortgezet onder wijs wedijveren het Krabbendijk- se Calvijn College met het project Wonen en de Pontes Pieter Zee man in Zierikzee met de film De Bunker om de eer. De winnaars van de Onderwijs prijs Zeeland worden donderdag bekendgemaakt door gedeputeer de George van Heukelom. Dat ge beurt op een bijeenkomst in het provinciehuis, waar alle genomi neerde scholen hun inzending zullen presenteren. TERNEUZEN - Oud-Terneuzenaar Floor van Cleemputte (107) is sinds vorige week de oudste man van Nederland. Van Cleemputte, woonachtig in een verzorgingscentrum in Spijke- nisse, volgt de Tfirkse Amersfoor- ter Serop Mirzoyan op. Florentinus Anthonius 'Floor' van Cleemputte werd geboren in Ter- neuzen op 28 september 1907. Hij mag met recht terugkijken op een turbulent leven, waarin hij als lui- tenant-ter-zee actief was in de Tweede Wereldoorlog en de na sleep in Korea. Hij genoot zijn op leiding aan de marinehaven van Vlissingen. maandag We gaan onze auto inruilen. Ik ben ongeveer de eer ste om te bewe ren dat auto's me niet interesse ren, dat ze een noodzakelijk kwaad zijn, een gebruiksvoor werp als zoveel andere, maar ik merk dat het me aan het hart gaat. Het nakende afscheid van onze Chrysler Voyager. Jawel, dan hebben we het dus over een van de eerste MPV's (multi purpose vehicle), een Amerikaanse benzineslurper van de eerste orde, een vierwie ler die totaal niet spoort met de zorg voor het milieu die ik op deze plek nogal eens meen te moeten uitdragen. Zeven zitplaatsen heeft hij. Ja renlang ben ik leider geweest van mijn zoons voetbalteam. Achteraf denk ik dat andere ouders mij minder waardeer den om mijn tactisch inzicht dan om mijn auto. Dat scheelde elke zaterdag een chauffeur. Op vakanties sjouwden we de achterbank eruit, die is onge veer twee keer zo zwaar als de driezitsbank in onze woonka mer. En de fauteuils voorin... nergens in huis hebben we stoelen die lekkerder zitten. Maar inmiddels heeft hij ruim 278.000 kilometer op de teller staan en doen de nadelen zich voelen. We zijn deze zomer met open ramen uit Zwitser land teruggereden, omdat de airco het heeft begeven en we die niet meer laten repareren, want dat kost meer geld dan de auto nog waard is. Tanken doen we bij de goed koopste pompen van Zeeland en dan nog denk ik bij het afre kenen: 'Mmm, daar gaat weer een luxe diner voor twee.' Als ze bij pompstation De Meeuw in Rilland onze Chrysler het terrein zien opdraaien, begin nen ze achter de kassa te la chen. Hun dag is weer goed. Vorige week donderde de ach teruitkijkspiegel van de voor ruit. Dat was het laatste duwtje dat we nodig hadden, zeker toen ik bij een mislukte repara tiepoging een fles terpentine in de auto omstootte. Die stinkt nu een uur in de wind. Dat maakt het afscheid makkelij ker. Maar nooit zal ik nog ter pentine kunnen ruiken zonder vertederd terug te denken aan onze benzineslurper. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Waar moeten de Zeeuwse boe ren straks hun zoet water van daan halen, als het Vol kerak-Zoommeer zout wordt? Uit de Biesbosch, zegt minister Melanie Schultz (Infrastructuur). Maar het CDA vraagt zich af of dat allemaal wel goed komt en trekt aan de bel. Vandaag praat de Kamer over alles wat te ma ken heeft met water. Nu kerncentrales en banken zijn onderworpen aan stresstesten, wil CDA'er Jaco Geurts dat er ook zo'n beproeving komt voor de zoetwatervoorziening. „Ik heb nog niets gezien waaruit blijkt dat het gegarandeerd is dat het zoetwater uit de Biesbosch straks in Zeeland terecht komt." Ruim een jaar geleden vroeg PW'er Dion Graus (u kent hem wel van de kreet: 114, red een dier) een debat aan over de Hedwigepolder. Oh niet weer, kreunden WD, PvdA, D66, Christenunie en GroenLinks. Zij zijn ontpoldermoe. Maar CDA en de SP gaven hun steun. En zo stond, na een korte afwezigheid, 's lands beroemdste polder in eens weer op de Haagse agenda. Nu de Raad van State alle bezwa ren van tafel heeft geveegd, wil Graus zo snel mogelijk de degens kruisen met staatssecretaris Sharon Dijksma (Economische Zaken). Het dreigt een nutteloos debat te worden, want de Kamer was en is voor ontpoldering. Het CDA steunt het debat nog wel, maar wil lessen trekken. Over hoe een Hedwige 2 is te voorko men en hoe Nederland voor haar voedsel niet afhankelijk wordt van politiek instabiele landen. Vandaag praat de Kamer over twee voor Zeeland belangrijke dossiers: energie en water. Bij energie gaat het onder meer over windmolens op zee. Belangrijk omdat voor de monding van de Westerschelde het eerstvolgende grote windmolenpark wordt ge bouwd. Tijdens het overleg over water komen onder meer de ver- zilting van het Volkerak Zoom meer en de Grevelingen aan de orde. Woensdag en donderdag de batteert de Kamer met minister Edith Schippers over de begro ting Volksgezondheid. Els van Diemen-de Waard, bij de wand vol foto's van Zeeuwse verkeersslachtoffers. Rechtsonder haar broer Bram de Waard, die in 1990 op 25-jarige leeftijd bij een eenzijdig auto-ongeluk om het leven kwam. door Marcel Modde Els van Diemen-de Waard MIDDELBURG - Drie basisscholen en twee scholengemeenschappen zijn genomineerd voor de tweejaarlijk se Onderwijsprijs Zeeland. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18