Economie groeit in Nederland en EU met slakkengang 8 BINNENLAND LEENSTELSEL Tweeduizend studenten demonstreerden gisteren tegen het leenstelsel. Het zal vergeefs zijn. DEN HAAG - Op popartiesten tij dens concerten na, krijgt vrijwel niemand het Haagse Malieveld nog vol. Dus ook niet het studen tenprotest van deze vrijdag. Twee duizend scholieren en studenten zijn er. Hooguit. Al wil de organi satie doen geloven dat het er vijf duizend zijn. Drie dagen nadat de Tweede Ka mer instemde met het leenstelsel, zijn ze op het Malieveld. Om te demonstreren tegen de plannen die niet per se henzelf, maar voor al de aankomende studenten zul len treffen. Ze vrezen voor de ho ge schulden waarmee die straks worden opgezadeld als de basisbeurs - nu een gift - ver dwijnt. Gino Praat (20), bestuurslid van SP Nijmegen, studeert al een jaar. Als hij straks verder wil leren, zal ook hij moeten lenen. „Ik ga kei hard mijn best doen mijn onvre de te uiten vandaag. Het onder wijs moet goedkoper, het liefst gratis. Investeren in onze kennis economie is belangrijk." Als minister Jet Bussemaker van Onderwijs op het podium ver schijnt, wordt ze uitgejouwd. De tomaten vliegen in haar richting. Er worden fakkels aangestoken. Bussemaker reageert door fijntjes te wijzen op het aantal demon stranten. In 1988 kwamen er nog 35.000 scholieren naar het Malie veld om te demonstreren vóór de invoering van de basisbeurs. „Nu zijn jullie met een stuk minder te gen de afschaffing ervan." Ze kondigt voor volgende week een twitterspreekuur aan, en ver dwijnt weer. De studenten lijken niet geïnteresseerd in wat de mi nister te vertellen heeft. Slechts een kleine hoek van het Malie veld is als demonstratieplek inge richt. Agenten zijn in groten getale aan wezig. Te voet, te paard, met de auto en met de fiets. Onnodig, want alles verloopt vreedzaam. Ballonnen zweven in de lucht, spandoeken worden omhoog ge stoken en er wordt luid gebruld. 'Jet, is je moeder ook te leen?' en 'Wel geld voor ebola, niet voor di ploma' zijn enkele creatieve leu zen die op spandoeken en stuk ken karton zijn gekalkt. De 25-jarige Sander, 'doe maar geen achternaam', kijkt relaxed naar het schouwspel dat zich voor hem afspeelt. „Het is de eerste keer dat ik bij een demonstratie ben. Ik heb er echt niks mee. Maar ik kom vandaag dan ook niet om te demonstreren." Sander is slechts toeschouwer en juist voorstander van het leenstel sel. „Nu maken studenten hun studiefinanciering vooral op aan bier. Dat zie ik bij mijn huis genoten ook. Er moet iets gebeu ren." Op een bankje naast het veld, zit de 71-jarige Henk uit Rotterdam. Hij is een opvallende verschijning tussen alle studenten. Hij blaast hard op een oranje fluitje. „Je zult wel denken: wat doet die ouwe man hier", zegt hij met een zwaar Rotterdams accent. „Ik ben hier om mijn maatschappelijke verantwoordelijkheid te nemen. Mijn dochter heeft zes jaar gestu deerd en zou, als ze tijdens het leenstelsel zou studeren, een schuld hebben van 40.000 euro." De studiekosten heeft Henk des tijds zelf betaald. „Want ik ben van oorlogskwaliteit. Geld wordt niet geleend", voegt hij er aan toe. „Het is goed dat mensen vandaag hun klep opentrekken." Uit de nieuwste CBS-cijfers bleek gisteren dat de Nederlandse eco nomie is blijven groeien (0,2 pro cent in het derde kwartaal), dat het aantal vacatures aantrekt en dat de werkloosheid daalt. De lich te groei is vooral te danken aan een toename in de investeringen en de export. Ook de consumen tenbestedingen namen licht toe. Die cijfers maken zichtbaar dat het kabinetsbeleid vruchten be gint af te werpen en dat de rege ring koers moet houden, zei pre mier Mark Rutte gisteren. Hij wees erop dat het herstel broos is. Zo gaat het in de bouw nog niet goed, maar het flink stijgende aan tal bouwvergunningen is volgens de premier een signaal dat ook daar herstel te verwachten is. Rutte snapt dat veel mensen de cijfers abstract vinden, omdat ze er zelf nog weinig van merken dat het beter gaat. Minister Lodewijk Asscher van Sociale Zaken is voor al blij met het verdere herstel van de arbeidsmarkt. De werkgelegen heidscijfers zijn beter dan eerder geraamd, zei hij. Er waren 635.000 mensen werkloos, 37.000 minder dan een kwartaal eerder. Vakbondsvoorman Maurice Lim- men van CNV vindt al dat opti misme misplaatst. „Iedereen wil al te graag kunnen zeggen dat de crisis voorbij is, dat we de weg omhoog te pakken heb ben. Maar wie dat zegt, mist de kern van de cijfers: de economie is gestabiliseerd, maar het blijft ploeteren." Ook de economie van de eurozo ne groeide in het derde kwartaal met 0,2 procent ten opzichte van de voorgaande periode, bleek gis teren uit voorlopige cijfers van sta tistiekbureau Eurostat. De hele Europese Unie had zelfs een groei van 0,3 procent „De eco nomie in de eurozone groeit nog steeds, al is het met een slakken gang, ondanks het doemdenken van het IMF en anderen", zei eco noom Nick Kounis van ABN Am- ro in een reactie. Volgens econoom Peter Vanden Houte van ING hebben de inter- nationale onrust en de daarmee gepaard gaande afname van het vertrouwen het herstel in de euro zone niet gebroken. „Van de grote lidstaten stelde alleen Italië teleur met 0,1 procent krimp", zei hij. Frankrijk verraste in positieve zin met 0,3 procent groei, terwijl Duitsland dankzij een minieme groei van 0,1 procent ontkwam aan een recessie. Ook Griekenland deed het goed. De jarenlange recessie daar is ten einde. Uit de cijfers van Eurostat bleek dat de Griekse economie al drie kwartalen op rij was ge groeid. Dat wil niet zeggen dat Griekenland uit het moeras is. De werkloosheid is er nog toren hoog. Ruim een kwart van de be roepsbevolking zit zonder werk. door Kim Jacobs Zo'n tweeduizend studenten pro testeerden gisteren op het Malie veld tegen het nieuwe leenstelsel. foto Rob Huibers/HH Hoekj e Malieveld gevuld DEN HAAG/LUXEMBURG - Diverse cij fers die aantonen dat de economie van de EU-landen het afgelopen kwartaal is gegroeid, veroorzaak ten gisteren in meerdere Europese hoofdsteden blije gezichten. Toch werd ook gewaarschuwd voor te hoge verwachtingen: de groei is mi nimaal en dus zeer fragiel. O Uit CBS-cijfers blijkt .1 dat de Nederlandse economie 0,2 procent is gegroeid in het derde kwartaal. O Duitsland ontsnapte dankzij een minieme groei van 0,1 procent aan een recessie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8